منتشر شده در 2022/06/23
منتشر شده در 2022/06/23
ما کمی آن را فراموش کرده بودیم، کووید-19 دوباره ظاهر شد. Omicron هنوز هم با انواع BA.4 و BA.5 به ویژه در پرتغال وجود دارد، که دومی تقریباً اکثریت در فرانسه امروزی است. دو متخصص در حال تجزیه و تحلیل وضعیت هستند تا بفهمند مزیت مضاعف BA.5 از کجا ناشی می‌شود، مسری بودن و فرار ایمنی، که به موج جدیدی از اپیدمی اجازه می‌دهد تا دوباره بازگردد.
[در ویدیو] آیا با آلوده شدن در برابر کووید محافظت می‌شویم؟ عفونت کروناویروس باعث ایجاد پاسخ ایمنی اکتسابی می شود. اما چه مدت در برابر انواع مختلف موثر است؟
گفتگو اپیدمی کووید که برای چند هفته توسط رسانه ها فراموش شده بود، بار دیگر با انواع BA.4 و BA.5 که در فرانسه مستقر شده اند، به ویژه پس از پیشرفت آنها در پرتغال، صحبت می شود. متخصصان اپیدمیولوژی و تکامل بیماری های عفونی در واحد "بیماری های عفونی و ناقلین: اکولوژی ، ژنتیک ، تکامل و کنترل" (دانشگاه مونپلیه، CNRS، IRD )، میرسا سوفونیا، مدرس ، و ساموئل آلیزون، مدیر تحقیقات، رمزگشایی وضعیت در فرانسه در مورد این گونه ها چه می توانیم بگوییم؟ آیا آنها در تابستان امسال به موج جدیدی منجر خواهند شد؟
اطلاعات مربوط به Covid-19 شما را نگران می کند، پادکست ما La Santé Sur Listening یک قسمت را به اضطراب مربوط به اخبار اضطراب آور و راه های مدیریت آن اختصاص داده است!
ساموئل آلیزون: در واقع، چیزی برای گم شدن در این فراوانی نام‌گذاری‌ها وجود دارد! حروف یونانی توسط سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) در سال 2021 با نوع آلفا معرفی شدند. این احتمالاً بدترین طبقه بندی است، زیرا بدون در نظر گرفتن زیست شناسی تکاملی توسعه یافته است. موارد Pango یا Nextclade بسیار مناسب تر هستند. علاوه بر این، به نظر می رسد WHO به روز رسانی ها و گروه های خود را تحت عنوان عمومی Omicron همه انواع نوع BA متوقف کرده است.
گردش خطوط SARS-CoV-2 در فرانسه از سپتامبر تا سپتامبر 2021 تا مارس 2022 (A) و فراوانی عفونت های ناشی از خط BA.2 (B). © Sofonea و همکاران. (2022، بیماری های عفونی در حال ظهور )
ما در کار اخیر گردش خطوط مختلف را در فرانسه مدل‌سازی کرده‌ایم (به بالا مراجعه کنید) و اولین موج Omicron ناشی از خط BA.1 در پایان سال 2021 ظاهر شد. این به سرعت جایگزین خط BA.2 شد که باعث شد موج دوم بیمارستانی در آوریل 2022. اکنون این خطوط BA.4 و BA.5 هستند که اولویت دارند.
Mircea T. Sofonea: این دودمان در ماه مه شناسایی شدند، اما احتمالاً در ماه دسامبر 2021 در آفریقای جنوبی ظاهر می شدند، به طور بالقوه از BA.2، اصل و نسب اکثریت در فرانسه از مارس 2022.
در حالی که نوع BA.2 به همان اندازه که نوع دلتا از نوع آلفا متفاوت بود با BA.1 متفاوت بود، واگرایی تکاملی بین BA.4 و BA.5 محدودتر است.
با این حال، حتی اگر تعداد جهش های جدید محدود باشد، برخی از آنها چالش برانگیز هستند. بنابراین، جهش 452R پروتئین اسپایک به دلیل ایجاد میل ترکیبی بیشتر با گیرنده ACE2 انسانی، که توسط ویروس برای ورود به سلول های ما استفاده می شود، شناخته شده است. جهش 486 ولت، دوباره در پروتئین Spike ، به ویروس ظرفیت نسبتاً بالایی برای فرار ایمنی می دهد.
با این وجود، باید مراقب استدلال قیاسی بود که برای جهش های جدا شده اعمال می شود. زیرا تأثیر دومی نه مطلق است و نه انباشته. این به کل ژنوتیپ بستگی دارد، با پدیده‌های هم افزایی و آنتاگونیستی بالقوه، از جمله برای موقعیت‌های دور روی ژنوم (ما از اپیستازیس صحبت می‌کنیم).
تبارشناسی خطوط BA.1، BA.2، BA.4 و BA.5 استنباط شده توسط تیم nextrstrain.org بر اساس اصطلاحات بعدی، BA.1 مربوط به 21K، BA.2 تا 21L، BA.4 تا 22A و BA است. 5 تا 22 بایت
MTS: به یاد داشته باشید که Omicron از نوادگان نسخه های قبلی نیست، بلکه یک پسر عموی دور است و این ویروس ها به صورت داوطلبانه یا هدایت شده جهش نمی یابند. جهش های شناسایی شده در ژنوم یک خط جدید به طور تصادفی ظاهر شدند.
جهش 452R در خطوط BA.1 یا BA.2 وجود نداشت، اما در نوع دلتا یافت شد. همچنین این یکی از سه جهش است که در آزمایش های غربالگری که در حال حاضر بر روی تمام تست های PCR مثبت در فرانسه انجام می شود، جستجو می شود.
جهش 486 ولت با هیچ یک از دودمان های در حال گردش در گونه ما مرتبط نیست، اما به اصطلاح آزمایش های اسکن جهش عمیق ، که شامل تولید پروتئین با جهش است، آن را به عنوان بالقوه در فرار به سمت مصونیت شناسایی کرده بود.
جهش های موجود در پروتئین Spike برای خطوط Omicron/BA و همچنین برای انواع آلفا (B.1.1.7)، بتا (B.1.351)، گاما (P.1) و دلتا (B.1.617.2).
SA: با توجه به تفاوت بین انواع، دو مکانیسم ژنتیکی درگیر هستند: جهش و نوترکیب . زمانی که دو ویروس از دودمان متفاوت، میزبان یکسان را «هم‌زمان» آلوده می‌کنند، دومی امکان اختلاط کل بخش‌های ژنوم را می‌دهد.
در سطح بیولوژیکی، چندین فرضیه برای توضیح ظهور انواع مختلف وجود دارند: افزایش گردش خون در یک جمعیت، درگیری مخزن حیوان یا عفونت های مزمن در افراد دارای نقص ایمنی. در واقع، دومی ها نمی توانند ویروس را از بین ببرند، که در نتیجه باعث عفونت های طولانی تر و کشنده تر می شود. یک پیش انتشار (بنابراین باید با احتیاط انجام شود، زیرا هنوز مورد بررسی همتایان قرار نگرفته است) توسط یک تیم نیویورکی تکامل درون بیمار یک ویروس BA.1 را با تجمع جهش های کلیدی و مهمتر از همه توصیف می کند. , انتقال آن به حداقل پنج نفر دیگر .
در مورد BA.4 یا BA.5، از آنجایی که تفاوت آنها با BA.2 کاملاً محدود است، آنها فقط می توانند جهش ها را با گردش ویروس برطرف کنند.
SA: به راحتی می توان مزیت رشد یک خط را نسبت به خط دیگر در یک جمعیت تخمین زد. به گفته تیم ما، میزان BA.5 در فرانسه در مقایسه با BA.2 حدود 9 درصد است.
از سوی دیگر، دانستن اینکه این مزیت از کجا می آید، پیچیده است. آیا BA.5 بیشتر پخش می شود زیرا مسری تر است؟ یا چون بهتر از مصونیت فرار می کند؟ یک پیش انتشار توسط یک تیم ژاپنی و یک نشریه توسط یک تیم چینی نقش فرار ایمنی، به ویژه از طریق جهش 486 ولت را برجسته می کند.
منشأ این مزیت هرچه که باشد، می‌تواند به بهبود همه‌گیری در فرانسه کمک کند.
یک نکته جدید دیگر: به لطف کار تیم‌های @cerbaresearch ، ما به اندازه کافی #سکانس‌های #EMERGEN داریم که در سطحی بهتر از غربالگری کار می‌کنند.

**توجه**، تست های A0B9C1D1 توالی بیشتری دارند و بنابراین به جز روزهای دوشنبه (تاریخ پیک) بیش از حد ارائه می شوند.

14/N pic.twitter.com/0H4KNKAOls
با کمترین قرائت مغرضانه (مطالب روز دوشنبه)، ما مزیت رشد قابل توجه خط #BA5 را نسبت به بقیه ( #BA2 + #BA4 ) در سطح ملی اندازه گیری می کنیم.

با این سرعت، #BA5 می تواند در هفته آینده در زمین بازی در اکثریت باشد.

15/N pic.twitter.com/tWVmR1U7wv
MTS: مکانیسم دوم نیز در فرانسه در حال کار است: مصونیت ضد SARS-CoV-2 – اساساً ترکیبی ، یعنی هم پس از واکسیناسیون و هم پس از عفونی – با گذشت زمان از آخرین رویداد ایمنی (اعم از عفونت یا عفونت) کاهش می یابد. واکسیناسیون ).
اگر محافظت ایجاد شده توسط عفونت Omicron یا دوز سوم واکسن پس از پنج ماه در برابر یک نوع شدید قابل توجه باقی بماند، از سوی دیگر در برابر هر گونه عفونت بسیار کاهش می یابد. بنابراین، حساسیت جمعیت به ویروس، یعنی همتای مصونیت جمعی، در طول زمان بازسازی می‌شود و در نهایت امکان از سرگیری همه‌گیری را باز می‌کند.
به طور خلاصه، BA.4 و BA.5 با بالا رفتن سن ایمنی ما گسترش می یابند، و این کار را سریعتر از BA.2 انجام می دهند، زیرا آنها مزیت مضاعف مسری بودن و فرار ایمنی دارند. بنابراین BA.4 و BA.5 موجی را زودتر از BA.2 القا می کنند.
MTS: من در مورد مقایسه های بین کشوری ملاحظاتی دارم: آنها بیشتر و ظریف تر هستند، زیرا گردش فعلی، علاوه بر اقدامات بهداشتی موجود، به تاریخچه اپیدمیولوژیک و ایمونولوژیک بستگی دارد، که به طور فزاینده ای بر اساس کشور متفاوت است.
در سطح فرانسه، حتی مقایسه کمی آرام‌سازی اقدامات کمک‌کننده به بهبود و شرایط تابستانی که آن را محدود می‌کند، با روزهای طولانی‌تر و گرم‌تر که به نفع تعاملات اجتماعی در یک محیط باز است، دشوار است.
SA: پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که موج BA.4/BA.5 پیشرفته ترین است و با افزایش بستری شدن در بیمارستان همراه است. دانستن اینکه چرا اینقدر زود در آنجا شروع شد، پیچیده است، اما، مانند همه‌ی شروع همه‌گیری‌ها، نقش رویدادهای تصادفی مانند "بسیار گسترش" احتمالاً ارتباط زیادی با آن دارد.
در سطح جهانی، در آفریقای جنوبی، به نظر می رسد موج BA.4/BA.5 در حال کاهش است. از سوی دیگر، در ایالات متحده، BA.2 برای اولین بار با دودمان BA.2.12 جایگزین شد، اما به نظر می رسد که با BA.5 جایگزین شود.
تعداد موارد شناسایی شده و مرگ و میر هر روز منتسب به COVID-19 در فرانسه، آلمان و پرتغال. ما به اوج BA.2 در فرانسه و آلمان در ماه مارس-آوریل اشاره می کنیم، اما نه در پرتغال که از سوی دیگر، اوج BA.5 در ژوئن دارد. تصویر از © https://ourworldindata.org است.
SA: در سال 2021، در فرانسه، یک نوع جدید جایگزین نمونه های قدیمی شد، زیرا مسری تر بود. از دسامبر 2021، این امر نسبتاً فرار از مصونیت است که پیشرو است.
این امر مدل سازی سناریو را دشوار می کند. مدل‌های تیم ما ، مانند مدل‌های انستیتو پاستور یا موسسه اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی پیر لوئیس، قبلاً پوشش واکسیناسیون در جمعیت و درصد افرادی را که عفونت طبیعی داشتند در نظر گرفته بودند.
از سوی دیگر، شامل زمان سپری شده از آخرین واکسیناسیون یا عفونت طبیعی یک چالش است، زیرا، پس از دو سال بیماری همه گیر، دو کمپین واکسیناسیون و یک موج عظیم BA.1، اکنون هر کس مصونیت متفاوتی دارد!
MTS: ما ابزارهایی را برای در نظر گرفتن این ناهمگونی ایمنی در جمعیت ها توسعه داده ایم. با توجه به محدودیت‌هایمان، در حال حاضر روی بلندمدت تمرکز می‌کنیم ، اما از نظر تئوری، استفاده از این چارچوب برای بررسی سناریوهای آینده‌نگر کوتاه‌مدت باید امکان‌پذیر باشد.
در حال حاضر، نمی توان گفت که حجم دقیق موج جدید همه گیر که در حال آغاز است چقدر خواهد بود. این موج، در مفهوم ژنتیکی یا ویروسی، در حال حاضر به خوبی پیشرفت کرده است و BA.5 احتمالا تا 20 ژوئن به اکثریت تبدیل خواهد شد. اگر بتوانیم روی تابستان برای کاهش شیوع در مقایسه با زمستان حساب کنیم، به خودی خود از موج آلودگی جلوگیری نمی کند. برای ثبت، یکی از قله های ترافیک در فرانسه همچنان آگوست 2020 است و موج چهارم (از دلتا) در جولای 2021 به اوج خود رسید.
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
نوع دلتا 133 درصد کشنده تر از ویروس کرونای اصلی است

source

source

توسط varzeshikhabari