تیم فوتبال استقلال در ادامه کلین شیت‌های خود برابر پرسپولیس هم دروازه اش را بسته نگه داشت تا ساختاری که فرهاد مجیدی برای دفاع تیمش درست کرده به نقطه قوت آبی‌ها تبدیل شود.
به گزارش خبرنگار مهر، دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی کشور در حالی برگزار شد که در طول ۱۲۰ دقیقه دروازه هیچیک از دو تیم باز نشد و ششمین کلین شیت استقلال در هفتمین بازی اخیر بود که این را می‌توان آماری خوب برای آبی پوشان دانست.
۷ بازی و تنها یک گل خورده
شاگردان مجیدی در ۶ بازی آخرشان در لیگ مقابل صنعت نفت، پدیده، گل گهر، آلومینیوم، تراکتور و سایپا به میدان رفتند و تنها یک گل در این ۶ بازی دریافت کردند که آن هم مقابل تراکتور بود. آبی پوشان پس از آن در جام حذفی مقابل پرسپولیس به میدان رفتند که در این بازی هم ۱۲۰ دقیقه دروازه شأن بسته ماند تا در نهایت ضربات پنالتی تکلیف این بازی را مشخص کند.
استقلالی‌ها طی ۷ بازی و ۶۶۰ (با احتساب ۳۰ دقیقه وقت اضافه در جام حذفی) دقیقه تنها یک گل خورده‌اند تا متوسط یک گل به ازای ۶۶۰ دقیقه را از خود به جای گذاشته باشند که این آماری بسیار خوب برای آنهاست.
اتفاق «مثبت» در عملکرد استقلال/ ساختاری که مجیدی ایجاد کرده است
آبی پوشان در ۷ بازی گذشته خود تنها یک گل در این بازی دریافت داشته‌اند
تغییرات مثبت بعد از دو شکست متوالی
پس از بازگشت استقلال از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا که با صدرنشینی آنها در گروه (سوم) موسوم به مرگ همراه بود، آنها در دو بازی متوالی مقابل ذوب آهن و پرسپولیس تن به شکست دادند که همین دو شکست این تیم را از صدر جدول دور و شانس قهرمانی‌اش را تا حد زیادی کاهش داد.
پس از آن مجیدی دست به یکسری تغییرات در سیستم و نفرات تیمش زد که این تغییرات کاملاً جواب داد و آنها در ۷ بازی آخرشان ۶ پیروزی به دست آوردند و تنها یک بار دروازه شأن باز شد.
اولین تغییری که مجیدی در ترکیب تیمش ایجاد کرد، استفاده از حسین حسینی به جای رشید مظاهری بود که حسینی بعد از بازگشت به ترکیب ثابت توانست این جایگاه را تا امروز برای خود حفظ کند.
یکی از مهم‌ترین تغییراتی که مجیدی در تیمش ایجاد کرد، استفاده از ۳ مدافع مرکزی بود. در این سیستم سیاوش یزدانی که بهترین روزهای فوتبالی‌اش را سپری می‌کند، در قلب خط دفاعی رهبری مدافعان را برعهده دارد و مرادمند به همراه غلامی بال‌های کناری او را تشکیل می‌دهند؛ و در این سیستم محمد دانشگر که معمولاً یکی از بازیکنان ثابت است، بیشتر به عنوان بازیکن جانشین مورد استفاده قرار گرفت.
اتفاق «مثبت» در عملکرد استقلال/ ساختاری که مجیدی ایجاد کرده است
نقش مهم یک بازیکن
همچنین سوق پیدا کردن آرش رضاوند به سمت هافبک‌های دفاعی و نزدیک شدن او به ریگی، منجر به محکم‌تر شدن کمربند میانی آبی پوشان شد تا این تغییر هم بر استحکام سیستم دفاعی این تیم کمک کند. حضور رضاوند نزدیک به ریگی که نسبت به مهدی پور از قد بلندتری برخوردار است و قدرت جنگندگی و توپ‌گیری بیشتری دارد، باعث شد تا توپ‌های مستقیم کمتری به خط دفاعی آبی پوشان برسد و این مدافعان با زمان بیشتری که در اختیار دارند، تمرکزشان را بالا ببرند.
تراکتور و آلومینیوم حریفان خاص استقلال
آبی پوشان در ۷ دیدار اخیر خود تنها یک گل دریافت داشته‌اند که آن هم از روی یک ضربه ایستگاهی مقابل تراکتور بود و این بازی با نتیجه ۲ بر یک به سود شاگردان مجیدی به پایان رسید؛ و تنها در یک بازی امتیاز از دست داده‌اند که آن هم دیدار مقابل آلومینیوم در اراک بود که با نتیجه صفر-صفر به پایان رسید.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط varzeshikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.