در حالی که فرانسه روز پنجشنبه برای سومین روز متوالی شاهد تظاهرات سراسری در اعتراض به طرح جنجالی افزایش سن بازنشستگی بود، مجلس سنای این کشور به این طرح جنجالی رای مثبت داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روز پنجشنبه مصادف با سومین روز متوالی دور جدید اعتصاب‌ها و تظاهرات فرانسوی‌ها علیه طرح جنجالی دولت «امانوئل ماکرون» برای افزایش سن بازنشستگی، اعتصابهای‌ گسترده‌ در بخش‌های مختلف اعم از پالایشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پروژه‌های مربوط به المپیک 2024 پاریس به اجرا در آمد.
به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، اتحادیه‌های کارگری فرانسه روز پنجشنبه نیز به مقاومت خود علیه دولت ماکرون با هدف فشار وارد کردن برای لغو اصلاحات بازنشستگی این دولت ادامه دادند.
دولت فرانسه اعلام کرده، طرح افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال و سخت تر کردن شرایط دریافت حقوق بازنشستگی کامل برای اجتناب از درگیر شدن نظام بازنشستگی فرانسه در کسری بودجه ضروری است.
سباستین منپلیه، دبیر کل کارگران بخش انرژی در اتحادیه تجاری بزرگ «سی.جی.تی» فرانسه گفت: «ما در مواجهه با دولتی که نمی‌خواهد از موضعش کوتاه بیاید، کوتاه نخواهیم آمد.»
این اتحادیه فرانسوی روز پنجشنبه به دنبال رای مثبت مجلس سنای فرانسه به طرح افزایش سن بازنشستگی به 64 سال، اعلام کرد، اعضای معترض آن برق چندین پروژه ساخت‌وساز مربوط به المپیک 2024 پاریس را قطع کردند.
سنای فرانسه با 201 رای مثبت در برابر 115 رای منفی، به تصویب بند مهم افزایش سن بازنشستگی رای داد.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، استادیوم مشهور به «اِستد دو فرانس» و پروژه دهکده المپیک بازیهای 2024 پاریس از جمله مکان‌هایی بودند که برقشان از سوی معترضان قطع شد.
منپلیه گفت: «من خواستار مسئولیت پذیری دولت و رئیس جمهور هستم: اصلاحات خود را پس بگیرید و پس از آن برقکاران و کارمندان بخش گاز به کار برای منفعت و خدمت عمومی ادامه خواهند داد.»
به نوشته رسانه‌های فرانسوی، حدود 300 معترض در قطع کردن برق مکان‌های مذکور ایفای نقش کردند. تعدادی از آنها بمب‌های دودزا برای مخفی ساختن این معترضان از دوربین ها روشن کردند.
اعتصاب‌کننده‌های بخش انرژی از روز سه‌شنبه در اقدامی خودجوش برق چندین مکان در سراسر فرانسه را قطع کرده و آنها را در تاریکی فرو بردند.
«اولیویه وران»، سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه گفت در ضمن احترام به حق ابراز مخالفت در خیابانها این قطع کردن برق را محکوم می‌کند.
اعتصابات و اقدام معترضان در مسدود کردن پالایشگاه‌ها سبب شد صدها پمپ بنزین در سراسر فرانسه به کمبود سوخت دچار شوند.
در چارچوب این اعتراضات، گروه‌های معترضان دانشجو نیز ورودی تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها در سراسر فرانسه را مسدود کردند. صدها تن از دانشجویان در شهر پاریس علیه لایحه اصطلاحات بازنشستگی تظاهرات بر پا کردند.
به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» تظاهرات شهر پاریس به خشونت کشیده شد و گروهی از جوانان معترض ایستگاه‌های اتوبوس را تخریب کرده و یک خودرو را به آتش کشیدند.
پایان پیام

source

توسط varzeshikhabari