ایسنا/فارس به گفته مسئولان اسکواش شیراز و فارس، تمامی امکانات این رشته در شیراز متمرکز شده و شهرستان ها فعلا فعالیتی ندارند، اما متولی اسکواش فارس از دغدغه هایش در این زمینه صحبت می کند.
محمدعلی میرحسینی در این ارتباط به ایسنا گفت: یکی از دغدغه های هیئت اسکواش همین است که بتوانیم دید استانی داشته باشیم نسبت به این ورزش و خیلی علاقمند هستیم که در شهرستان ها این امکانات و زیرساخت ها را فراهم کنیم. شهرستانی مثل جهرم که در رشته های راکتی درخشش خوبی داشته، یعنی می تواند در اسکواش هم موفق باشد. در جنوب استان هم با توجه به اینکه خیرین زیادی در زمینه کمک به ورزش فعال هستند، می توانیم امیدوار باشیم تا با ایجاد ارتباط و معرفی این رشته، شاهد احداث مجموعه های اسکواش باشیم. قطعا یکی از اهداف ما خارج کردن تمرکز اسکواش از شیراز و توسعه در شهرستان هاست.
وی گفت: فارس جزو استان هایی است که در اکثر رشته های ورزشی صاحب استعداد است و مطمئن باشید که در اسکواش هم حرف های بیشتری می تواند برای گفتن داشته باشد. کما اینکه ما در همین شهر شیراز هم چندین ملی پوش را به تیم های مختلف ملی معرفی کرده ایم و به نظر من شرایط فراهم است برای اینکه شهرستان های دیگر هم بیایند و بدرخشند.
رئیس هیئت اسکواش فارس در خصوص فعالیت های هیئت در بخش استعدادیابی گفت: یکی از فاکتورهایی که برای استعدادیابی در هر رشته ای باید مورد توجه قرار گیرد، وضعیت بدنی کودکان است. سایزهای بدنی خیلی می تواند  در این استعدادیابی تاثیرداشته باشد اما به نظر من تا کنون این استعدادیابی درست اتفاق نیفتاده. حالا فدراسیون اسکواش در تلاش است که شرایط را فراهم کند تا افرادی که در نقاط مختلف کشور می توانند در اسکواش رشد کنند، شناسایی شوند.
میرحسینی افزود: دغدغه تمام هیئت های ورزشی این است که بتوانند مشارکت افراد و اقشار مختلف را در این رشته ها بیشتر کنند. مسلما اگر مشارکت ورزشی به خوبی اتفاق بیفتد، ورزش قهرمانی و حرفه ای و اهدافی که دارند هم سهل الوصول تر خواهد شد. مسلما تعداد ورزشکاران که بالا برود، رقابت هم مهیج تر می شود و افراد مستعدتر از دل همان مشارکت بیشتر می توانند انتخاب شوند. خیلی ها فکر می کنند چون این ورزش در یک محیط بسته انجام می شود، امکانش نیست که به خارج محیط های دیگر سرایت کند که بنظر من این فکر اشتباه است.
وی در این باره توضیح داد: ما خیلی با شهرداری رایزنی کرده ایم که بتوانیم اسکواش را به فضاهای باز ببریم. یعنی یک سری کورت های ساده تر طراحی شده و به محیط پارک ها بروند تا شهروندهای بیشتری بتوانند انجام این بازی را از نزدیک تماشا کرده و خودشان وارد محیط اسکواش شوند. ببینند این ورزش چقدر مهیج است. راکت دست بگیرند و به دیواره ها ضربه بزنند که همین می تواند کلید ورود تعداد زیادی از علاقمندان به این ورزش باشد. ما از همین تعداد محدودی هم که تا کنون به این رشته جذب شده اند، شاهد حضور چندین بازیکن برجسته در رده های قهرمانی و ملی بوده ایم. چه در بخش آقایان و چه بانوان که اتفاقا در بخش بانوان تعداد ملی پوشان ما بیشتر هم هست!
میرحسینی با اشاره به اینکه علاقمند است تعداد رقابت های برگزار شده در سطح استان بیش از پیش شود، گفت : ما در سال گذشته دو تیم در بخش آقایان و خانم ها به رقابت های لیگ اعزام کردیم که در این راه علاوه بر هزینه هایی که هیئت انجام داد، بخش خصوصی هم کمک کرد. هدفمان این بود که تا حد ممکن با بازیکنان بومی در مسابقات حاضر شویم و کادر فنی تیم هم کاملا بومی بود. بچه های رده های سنی کمتر از ۱۹ و کمتر از ۱۷ سال ما توانستند با رقبای ملی پوش خود رقابت کنند و ما از این اعزام ها در مجموع بسیار راضی بودیم. بچه های ما تجربیات خوبی را کسب کردند.
متولی اسکواش فارس گفت: اگر ارتباط خوبی بین اداره کل و جامعه اسکواش برقرار شود و مسئولان پای کار بیایند، متوجه می شوند که زیرساخت های اسکواش چقدر ساده است و می توان با بودجه نچندان زیادی آنها را فراهم کرد تا جوان های بیشتری جذب این رشته شوند. هر چه جذب افراد بیشتر باشد، مسلما بازدهی بالاتری هم خواهیم داشت. فارس در بحث مربیگری و داوری هم قطب اسکواش کشور به شمار می رود و با افزایش زیرساخت ها، در این زمینه هم حرف های خیلی بیشتری برای گفتن خواهیم داشت.
انتهای پیام

source

توسط varzeshikhabari