مشاور وزیر اقتصاد از شرایط جدید برای پرداخت یارانه نان و افزایش قیمت نان خبر داد.
یارانه نان به زودی پرداخت می شود. یارانه نان مبلغ چندانی ندارد. یارانه نان به همه افراد تعلق نمی گیرد. یارانه نان پس از گرانی سرسام آور آرد پرداخت خواهد شد. یارانه نان به منظور جلوگیری از افزایش قاچاق آرد مطرح شد.
مشاور وزیر اقتصاد گفت: مرحله چهارم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان اجرا می‌شود و خراب بودن کارتخوان‌ها توجیه‌پذیر نیست.
محمد جلال ظهر سه شنبه در نشست شورای آرد، نان و گندم کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: فرآیند خرید نقدی نان برای اتباع کشورهایی که فاقد کارت بانکی هستند پیش‌بینی شده است.
جلال با بیان اینکه عادلانه‌سازی نرخ نان با استان‌های همجوار یک گام رو به جلو برای رفع مشکل اقتصاد نانوا داران است، گفت: باید مسیر صحیح برای اصلاح قیمت نان طراحی شود و کیفیت آرد مسئله مهمی است که شورای آرد و نان بر کیفیت آرد نظارت داشته باشد.
وی تصریح کرد: در راستای سهمیه آرد برای مناطق عشایری و روستایی برای پخت نان محلی در کهگیلویه و بویراحمد نیز باید کد ملی اعضا و سرپرست خانوار در سامانه ثبت شود تا سهمیه آرد برای آنها در نظر گرفته شود.
جلال افزود: مصرف کننده آرد محلی با سامانه روستایی و عشایری احراز می‌شود.
وی با بیان اینکه توجه به اقتصاد نانوایی‌ها مورد توجه دولت است و عادلانه سازی قیمت نان در همه استان‌ها یکی از مواردی است که دولت دنبال می‌کند، گفت: مسیر درست برای اصلاح قیمت نان طراحی می‌شود زیرا اصلاح نرخ اولین موضوعی است که برای بهبود شرایط اقتصادی نانوایان مدنظر است.
جلال افزود: واحدهای خبازی که کارت خوان آنها از دسترس خارج شده باید از طریق تماس با مرکز، خرابی کارتخوان‌ها را اعلام کنند و نباید به دلیل خرابی کارت خوان ارائه خدمت به مردم متوقف شود./ مهر
فروش نان ۱۳ هزار تومانی در فروشگاه‌های اینترنتی به جای ۳ هزارتومان این روزها در نانوایی‌ها رواج پیدا کرده است.
محمد سلیمانی رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی اعلام کرد: فروش نان سنگکی زیر ۵ هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد، نانوایانی که نان سنگک ۳ هزار تومان می‌فروشند یا در وزن دستکاری می‌کنند و یا نانوا صاحب ملک است و می‌خواهد اینگونه چراغ نانوایی‌اش را روشن نگه دارد؛ اما واقعیت این است که نرخ ۳ هزار تومان با این تورم نمی‌تواند هزینه‌های نانوایان را جبران کند.
محمد سلیمانی نرخ منطقی نان سنگکی در فروش‌های اینترنتی را ۲۵ هزار تومان دانست و افزود: خریداران نان در فروشگاه‌های اینترنتی با میل و رغبت خود نان با نرخ‌های مختلف را انتخاب مفروش نان سنگکی زیر ۵ هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد، گفت: نانوایانی که نان سنگک ۳ هزار تومان می‌فروشند یا در وزن دستکاری می‌کنند و یا نانوا صاحب ملک است و می‌خواهد اینگونه چراغ نانوایی‌اش را روشن نگه دارد؛ اما واقعیت این است که نرخ ۳ هزار تومان با این تورم نمی‌تواند هزینه‌های نانوایان را جبران کند. ی‌کنند و تمایلی برای ماندن در صف‌های خرید را ندارند؛ قیمت نان در این فروشگاه‌ها بین ۱۰ تا ۳۵ هزار تومان است؛ و هزینه پیک، ۹ درصد ارزش افزوده و … برای خرید نان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه فروش نان سنگکی زیر ۵ هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد، گفت: نانوایانی که نان سنگک ۳ هزار تومان می‌فروشند یا در وزن دستکاری می‌کنند و یا نانوا صاحب ملک است و می‌خواهد اینگونه چراغ نانوایی‌اش را روشن نگه دارد؛ اما واقعیت این است که نرخ ۳ هزار تومان با این تورم نمی‌تواند هزینه‌های نانوایان را جبران کند.
این فعال صنفی ۱۲ تا ۱۳ درصد نرخ آرد را در تعیین قیمت نان موثر دانست و تصریح کرد: در جلساتی کارگروه آرد و نان، موضوع نرخ‌نامه جدید برای نانوایان مطرح و مقرر شد که در سال جدید به ما نرخ بدهند. اگر قرار باشد در نهایت به ما نرخ جدید مطابق با آنالیز اتحادیه به نانوایان ندهند و بخواهند ۱۵ تا ۳۰ درصد کمک هزینه تولید به نانوا پرداخت کنند و نان همچنان با همان ۳ هزار تومان فروخته شود بهتر است که اعمال نشود. بازار تهران به قیمت ۵ هزار تومان در نان سنگک رسیده است و دیگر نانوا‌ها به فروش نان ۳ هزار تومانی رضایت نمی‌دهند. تجربه نشان داده که دولت در پرداخت مابه‌التفاوت به نانوایان تعلل می‌کنند و مطالبات را پرداخت نمی‌کند.
به گفته رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی؛ سال گذشته دولت مقرر کرد که ۸۰ درصد کمک هزینه به نانوایان پرداخت کند که متاسفانه این مبلغ پرداخت نشد.
نان اینترنتی ۲۵ هزار تومانی منطقی است
سلیمانی با تاکید بر اعمال فروش نان سنگک با آنالیز قیمتی اتحادیه، گفت: من نمی‌توانم نرخ واقعی نان سنگک را رسانه‌ای کنم چراکه به قیمت‌سازی متهم خواهم شد؛ اما واقعیت این است که هزینه تولید نان سنگک که همه مراحل آن با دست انجام می‌شود بالاست، حداقل باید در یک واحد سنگکی ۴ تا ۵ نیروی کار مشغول به کار شوند (اگر ۱۴ ساعت آن نانوایی کار می‌کند)؛ در ۲ سال اخیر حدود ۸۰ درصد دستمزد کارگران افزایش پیدا کرده است نانوایی که روزانه ۸ و نیم کیسه آرد مصرف و در طول روز هزار نان بپزد اگر قرار باشد هر نان را ۳ هزار تومان بفروشد درآمد روزانه‌اش ۳ میلیون تومان می‌شود این در حالیست که هزینه دستمزد روزانه کارگران یک نانوایی سنگکی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است. همچنین باید هزینه تهیه صبحانه، ناهار و شام برای کارگران را به هزینه یک واحد نان سنگکی اضافه کرد.
رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی با اشاره به دیگر هزینه‌های نانوایان سنگکی، تصری کرد: پلاستیک نان لواش هزار تومان است، اما پلاستیک نان سنگک مقاوم‌تر است؛ قیمت یک کیلو پلاستیک نان سنگک سال گذشته ۳۰ هزار تومان بود، اما امسال نرخ آن کیلویی ۶۰ هزار تومان شده است، بنابراین فروش هزار تومان پلاستیک نان سنگک برای نانوایان صرفه اقتصادی ندارد. همچنین یک نانوا سنگکی در طول ماه ۹ تا ۱۰ کیسه خمیر مایه استفاده می‌کند؛ حداقل ۳ کیسه با نرخ دولتی خمیر مایه به نانوایان داده می‌شود و بقیه نیازش را باید از بازار آزاد تهیه کند. قیمت یک کیسه خمیر مایه در بازار آزاد یک میلیون ۳۰۰ هزار تومان است و قیمت سایر اقلام مصرفی در نانوایان نیز افزایش پیدا کرده است؛ کنجد کیلویی ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و سیاه‌دانه ۲۵۰ هزار تومان شده است.
وی با بیان اینکه نرخ نباید به‌گونه‌ای باشد که نانوایان سرکوب شوند، ادامه داد: نانوایان در روز استیضاح وزیر صمت روبه‌روی مجلس تجمع و مطالبات خود را بیان کردند؛ من به عنوان رئیس اتحادیه تلاش زیادی می‌کنم که مانع تجمع نانوایان شویم و با وعده دریافت نرخنامه جدید آن‌ها را متقاعد می‌کنم که به کار ادامه بدهند.
منبع: ایلنا
شرط جدید پرداخت یارانه نان
روزانه بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تراکنش خرید نان در کشور ثبت می شود
سیاست‌گذاری و تصمیماتی که همواره برای نان به عنوان قوت غالب مردم توسط دولت گرفته شده از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار بوده است. دولت از آنجایی که سبد غذایی مردم به نان گره خورده است از سال 1400 تغییری در قیمت نان اعمال نکرده است اما برای توزیع عادلانه، کاهش تخلفات در بخش آرد و جلوگیری از قاچاق، طرح «هوشمندسازی یارانه نان» را از مردادماه سال قبل آغاز کرد.
هدف اصلی از اجرای طرح هوشمندسازی مدیریت یارانه آرد و نان جلوگیری از انحراف مصارف گندم و نان عنوان شد و از همان ابتدا هم تأکید شد که در طرح هوشمندسازی یارانه آرد، برای استفاده مردم از نان اتفاق ویژه‌ای نخواهد افتاد، یعنی افزایش قیمت نان و محدودیت خرید نان برای مردم به وجود نخواهد آمد و همین اتفاق هم رخ داد. در واقع فقط با نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها و اتصال آنها به سامانه سراسری، عملکرد نانوا سنجیده شده و قابل ارزیابی گردید.
ویژه :
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فوتبال ایران است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

source

توسط varzeshikhabari