Jump to navigation
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: به ۴ تا ۸ سال زمان برای موفقیت در المپیک نیاز است و هر زمان به مربیان در هر رشته‌ای زمان داده‌ایم، نتیجه گرفته‌ایم.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تأکید کرد برای موفقیت در المپیک به ۴ تا ۸ سال زمان نیاز است.
به گزارش طرفداری، حسن رنگرز، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در نشست خبری امروز (شنبه) خود با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت بابت حوادث شیراز اظهار داشت:
قائل به کنفرانس مطبوعاتی نیستم و به نشست هم‌اندیشی علاقه دارم. خودمان را در قامت مسئول فنی مکلف به پاسخ‌گویی می‌دانیم و آماده نشست‌های فصلی هستیم. درباره برنامه زنده روز گذشته هم عذرخواهی می‌کنم؛ از روز قبول مسئولیت، گزیده و محدود شرکت کرده‌ام ولی چون از قبل هماهنگ شده بود، نمی‌توانستم نه بگویم.
وی در ادامه بیان داشت:
کشتی فرنگی ایران همیشه از یک اتفاق رنج می‌برده و آن هم در اقلیت بودن است. کمیت حداقلی کشتی فرنگی در مقایسه با آزاد همیشه آزاردهنده بوده و کیفیت محدودی هم قابل استخراج است. پشتوانه‌های بسیار خوبی در رقابت‌های امیدهای جهان نشان دادند قابلیت سرمایه‌گذاری دارند و تیم ملی هم با ۳ نشان جهانی بلگراد را تمام کرده است. کار بسیار سختی داریم، کمتر از ۲ سال تا المپیک ۲۰۲۴ زمان داریم؛ شرایط نگران‌کننده‌ای در برخی اوزان هست و حجم متکثری برنامه فنی هم داریم. به ۴ تا ۸ سال زمان برای موفقیت در المپیک نیاز است و هر زمان به مربیان در هر رشته‌ای زمان داده‌ایم، نتیجه گرفته‌ایم.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به بحث پشتوانه‌سازی در کشتی فرنگی تصریح کرد:
داشته‌های فنی ما اظهر من الشمس است و امسال هم سال خاصی داریم. ظرف ۶۰ روز یعنی از ۲۵ شهریور تا ۵ آذر، پنج رویداد رسمی جدی پیش رو داریم. قهرمانی جهان که سهمیه المپیک هم هست را در ابتدا داریم که متفاوت است، در ادامه بازی‌های آسیایی را داریم که برای ورزش ایران مهم است و ۲ هفته بعد امیدهای جهان، سپس داخل سالن و ۲ هفته بعدتر هم جام جهانی در تهران برگزار می‌شود. حلقه مفقوده کشتی فرنگی ما پشتوانه‌سازی است. امیدها نشان داده‌اند واجد شرایط هستند و نکته تکمیلی این است که برای سال آتی باید دست به اقدام بزرگ ۲ تیم در تراز فنی نزدیک به هم ایجاد کنیم تا حضوری مؤثر در این رقابت‌ها داشته باشیم.
رنگرز با اشاره به جام جهانی خاطرنشان کرد:
اولین اولویت ما این بوده که در رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی در باکو بدون حضور مدال‌آوران و با تغییرات ۷۰، ۸۰ درصدی برویم. جوان‌های ما در رقابت‌های رسمی و درجه ۲ مثل جام جهانی یا قهرمانی آسیا میدان می‌بینند تا زمینه حضور در رقابت‌های بزرگ‌تر فراهم شود. بحث چرخه هم در این مسابقات هست و جهانی سال آتی به مراتب از ۲۰۲۲ سخت‌تر خواهد بود. افتخاری به دست آمد اما درباره امروز حرف بزنیم. ۲۰۲۱ نروژ یک اتفاق بوده، المپیک ۲۰۱۲ هم تمام شده و اکنون قابل قیاس با گذشته نیست.
وی با اشاره به استعفای حمید سوریان از سمت نایب‌رئیسی فدراسیون کشتی گفت:
درباره سوریان ما هم شوکه شدیم اگر چه او در یک سال و نیم گذشته مکرر استعفا داده، دبیر هنوز استعفای او را نپذیرفته و از «حمید» خواهش می‌کنم چون کشتی فرنگی به او نیاز دارد. تجارب و ارتباطات او برای کادر فنی ضرورت و فرصت است. امید دارم او تجدیدنظر کند، من قول گرفته بودم او تا المپیک بماند و این یکی از شروط ما بوده است.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره برنامه اش برای رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ خاطرنشان کرد:
درست است در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۲ پنجم شدیم اما شایستگی ما بیش از این اتفاق بوده. پتانسیل ایستادن بر سکوی سه‌گانه امری بدیهی و در دسترس است اما مجموعه‌ای از اتفاقات رقم خورد و محقق نشد. در عین حال جهانی ۲۰۲۳ را نمی‌شود با سال‌های قبل قیاس کرد.‌ برای بهبود جایگاه تیمی و کسب حداقل یک نشان طلا و حداکثر سهمیه، ۳ مدال‌آور در اوج شایستگی داریم. مجموعه‌ای از ملی‌پوشان بدون مدال داریم و جوان‌هایی که می‌توانند خلأ فنی را پر کنند؛ برنامه داریم پس از بالغ بر ۱۰ تورنمنت، از داشته‌های موجود بهره بگیریم که در چرخه انتخابی دیده‌ایم. تیم ایران جزو ۳ تیم خوب دنیاست و با یک برنامه مدون تا روز رقابت‌های جهانی، در وهله اول المپیک اولویت ماست و سپس قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی و جام جهانی سال آتی در تهران که قهرمانی می‌خواهیم، به همین علت در جام جهانی پیش رو تیم جوان می‌فرستیم.
وی با تأکید بر لزوم حضور روانشناس در تیم های ملی افزود:
۳ رکن موفقیت خارج از فضای فنی داریم، یکی روانشناس ورزشی است، دیگری پزشک تغذیه و مربی بدنساز. تلاش داریم از ۳ مهره قابل اطمینان استفاده کنیم. در حوزه تغذیه و روانشناس، عزیزانی باید باشند که وقت بگذارند و در کنار تیم ملی تمام‌وقت بمانند. قبلا هفته منتج به رقابت‌ها یک روانشناس می‌آمد و تدریس تکنیک می‌کرد که این مسئله جواب نمی‌دهد بلکه باید کنار تیم باشند. برای المپیک شاخص‌های آمادگی جسمانی در یک تراز است، وجود روانشناس رنگ مدال را تغییر می‌دهد. در کشور این روانشناس‌های ورزشی با تجربه ملی را خیلی کم داریم.
رنگرز در ادامه با اشاره به بحث آنالیز گفت:
آنالیز خیلی ویژه و بسیار مؤثر است. در رقابت‌های جهانی برخی از کشتی‌گیران ما خوب آنالیز شدند. اینکه صرفا بگوییم کشتی‌گیر شگرد دارد یا چیز دیگر، کمک نمی‌کند. آنالیز بخشی از مأموریت کادرفنی است و مربی تخصصی وزن باید پیگیر باشد. او هم مثل روانشناس باید در کنار تیم باشد.
مربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره همکاری با مربیان استانی و قهرمانان قدیمی تصریح کرد:
هر قهرمان جهان و المپیکی الزاماً نمی‌تواند مربی خوبی باشد، شاید مدیر خوبی باشد و شاید هم نه. این که در اردوها و اعزام‌ها از حضور مربیان سازنده‌ای که کشتی‌گیر را از نونهالی تحویل گرفته‌اند و ارتباط عاطفی دارند بهره بگیریم، فرصتی برای ماست. خیلی از کشورها این کار را می‌کنند، ما از قهرمانان جهان و المپیک هم استقبال می‌کنیم تا به بهترین شکل در محضرشان باشیم تا هم انتقال تجربه بدهند و هم روی فنون شگردشان صحبت کنند. چیزی که در المپیک رخ بدهد، برآیند تمام مجموعه کشتی کشور است و ما استقبال می‌کنیم. خواهش می‌کنیم دریغ نکنید.
وی درباره اینکه با تغییر کادر کشتی فرنگی، رامین امیرساسان مربی تغذیه تیم‌های ملی کشتی در کادر او حضور خواهد داشت یا نه، گفت:
امیرساسان برای قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی می‌آمد. با او مذاکره مفصلی خواهیم داشت تا شرایط را ارزیابی کنیم اما از جمله نیروهای بسیار خوب، باتجربه و ارزنده‌ای است.
قهرمان اسبق جهان در پاسخ به سؤالی درباره بازگشت قهرمانان قدیمی و کهنه‌کار به تشک برای حضور در تیم ملی یا کنار تشک در کنار ملی‌پوشان بیان کرد:
درباره کشتی‌گیرانی که الان به هر دلیلی نیستند، اگر اراده برگشت به دنیای قهرمانی داشته باشند طبق چرخه تیم ملی می‌توانند حضور پیدا کنند و از قهرمانی کشور شروع کنند. اگر انتقاداتی دارند؛ صاحب‌نظر و میراث‌دار کشتی فرنگی ایران هستند. ما با آغوش باز و طیب خاطر این فرمایشات را می‌پذیریم و درِ اردوی تیم ملی به روی همه باز و زمینه حضور عزیزان برای همه فراهم است. در حوزه فنی هم خودم  بعد از ورزش قهرمانی به فضای مربی‌گری ورود کرده‌ام. عزیزان در باشگاه‌ها و رده‌های پایه شروع به کار کنند. مربی‌گری هم مدارجی دارد و باید طی شود، وگرنه در وهله اول خود قهرمانان آسیب می‌بینند.
مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان مازندران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با حضور او آیا برای بازگشت علی ارسلان فرصتی وجود خواهد داشت یا نه، گفت:
موضوع مهاجرت فقط مربوط به ما نیست و ابعاد مختلفی دارد. علی ارسلان قهرمان خوب و دارای شخصیت حرفه‌ای ارزشمندی است اما طبق قوانین اتحادیه جهانی، تغییر تابعیت به صربستان داده و برای بازگشت به ایران ۲ سال زمان نیاز دارد و شاید اصلا او نخواهد برای ایران کشتی بگیرد. مهاجرت در دنیای ورزش قهرمانی امری رایج است و مختص ما نیست. 
رنگرز در پاسخ به سؤال طرفداری مبنی بر اینکه آیا پذیرش سرمربیگری تیم ملی برای او یک تهدید نیست و چه تضمینی وجود دارد که فدراسیون پای او بماند، تأکید کرد:
باید خود دبیر درباره این مسئله پاسخ بدهد اما من از زمانی که کشتی را کنار گذاشتم، هر جا بحث کمک به کشتی بود با افتخار آمدم. به عنوان سرمربی تیم ملی، نایب‌رئیس فدراسیون، سرپرست تیم ملی و سخنگوی فدراسیون آمدم. الان هم که آمدم، ۴ روز با محمد بنا و بستگان او مصرا پیگیر بودم از تصمیم خود عدول کند اما در نهایت شرایط به نحوی گذشت که آسمان بار امانت نتوانست کشید. آمدم با این نگاه که هر چیزی که هست و نیست برای کشتی است و عزت ما از کشتی است. کشتی خط قرمز همه قهرمانان ماست و منهای جایگاه اداری، هر جایی که کشتی به خدمت امثال من نیاز دارد، باید با افتخار لبیک بگوییم حتی اگر این موضوع یک روز یا یک هفته باشد. چون نظام ارزیابی در ورزش ایران مختص به مدال است، هیچ مربی عاقبت به‌خیر نشده است! بنا سال پیش مربی قرن شد و امسال شرایط متفاوتی داشت. حاشیه امنی برای مربی‌گری نیست و شاید یکی از دلایل ثبات نتایج دوره بنا، همین ثبات زمانی باشد. نمی‌شود بگویم تا تیرماه آینده هستم یا نه ولی انصافا در همین مدت کوتاه، همه‌گونه حمایت از سمت فدراسیون دیده‌ام. مدیریت بر فدراسیون کشتی با این حجم مطالبات و جنس مدال‌آوری بسیار سخت است، چه برسد کار در حوزه ابنیه و ساخت‌وساز. حمایت دبیر را به شکل اعلی داشته‌ام.
وی با اشاره به کمیت و کیفیت مدال‌های تیم کشتی فرنگی امید نسبت به جهانی بلگراد گفت:
وقتی که موفقیتی حاصل شده، مجموعه‌ای از دلایل داشته و شکست هم دلایل زیادی دارد. هر چند که کسب ۳ نشان جهانی بلگراد به منزله شکست در رشته‌ای نیست که ۲ دهه پیش برهوت مدال داشتیم. باید یک کادر فنی هم‌دل، هم‌وزن و با شرایط متقابل باشیم. تلاش کردیم این اتفاق رقم بخورد‌. از این حیث به نظر صمیمیت خوبی وجود دارد. تا زمانی که در کشتی هستم، هیچ‌وقت خودم نه سکویی می‌روم و نه فضایی ایجاد می‌کنم. در امیدهای جهان یک مربی سازنده به نیابت از همه مربیان سازنده روی سکو رفت. کار بسیار سختی برایشان بوده و افتخارات کشتی محصول دسترنج آنهاست‌. 
قهرمان اسبق کشتی فرنگی جهان با تءکید بر بحث چرخه بیان کرد:
کشتی فرنگی ما بزرگانی دارد و داشته که همه ما باید در چارچوب‌های ترسیمی حرکت کنیم. حضور مجدد در اردو، شروع یک فصل جدید برای کشتی‌گیر است و هر چه گذشته، تأثیری ندارد. برای بهبود مدال باید در چارچوب کشتی‌گیری حرکت کرد و غیر از این باشد کشتی‌گیر به خودش و مجموعه تیم آسیب می‌زند. در چرخه همه‌چیز را تبیین کرده‌ایم، چه کسی که قهرمان جهان بوده و چه کسی که مدال نگرفته‌. با حفظ حرمت و افتخارات، در فضای اردویی همه به یک چشم هستند و ‌به کشتی‌گیران قدیمی خیلی بیش‌تر کمک می‌کند. اگر رویه حسن یزدانی یا حمید سوریان را ببینید، می‌بینید موفق بوده‌اند چون در اردوها هیچ امتیاز خاصی برای خود قائل نشده‌اند.
وی درباره اینکه در این چرخه آیا همانند آزاد برای برخی‌ها امتیاز خاصی در نظر گرفته می‌شود یا نه، گفت:
برای بنا، سوریان و بزرگان احترام ویژه‌ای قائلم. بنا هم چرخه‌ای برای تیم ملی داشت هر چند غیرمکتوب و باابهام. قطعا او می‌تواند فرایند را توضیح بدهد اما آنچه ما رویش هستیم، چرخه به عنوان نقشه راه ملی‌پوشان است. یکی، دو موضوع خاص داریم که وضعیت ما با کشتی آزاد متفاوت است و قیاس مع‌الفارق داریم. مدال‌آوران و قهرمانان را از گام نخست معاف کردیم چون این چارچوب تاکنون مبنا نبوده و هر تغییری یک زمان را می‌طلبد‌. جوان‌گرایی هزینه دارد و نمی‌شود تیغ را گرفت و جراحی اساسی کرد. توقع مدال در نقطه خودش قابل تأکید است اما جوان‌گرایی هم هست. انتخابی تیم ملی برگزار شده و مفاد مندرج در شیوه‌نامه اجرایی می‌شود. به عنوان گام نخست اینکه نقشه راه مشخص شده، اتفاق مبارکی است. هر سندی که مصوب شد، در اجرا ایراداتی دارد اما گام نخست برداشته شده است. پای قانونی شدن انتخاب ملی‌پوشان می‌ایستیم. حتی اگر در کوتاه‌مدت به لحاظ کسب نتیجه به مشکل بخوریم، قانون بد از بی‌قانونی بهتر است و مجری قانون باید پای اجرای آن ثابت‌قدم بماند.
رنگرز با اشاره به این نکته که نباید تمرکز روی نتیجه‌گیری باشد، تأکید کرد:
نباید به این سمت برویم که در جام جهانی یا قهرمانی آسیا نتیجه بگیریم. سرمایه‌های ما محدود هستند و فاصله برخی مدال‌آوران ما با نفرات دوم و سوم، معنادار است. محمدرضا گرایی سرمایه بی‌نظیر ماست، نباید امثال او را بدون منطق و دلیل فنی مستهلک کنیم. همیشه فشار کسب نتیجه در افکار عمومی متوجه کادر فنی فرنگی بوده، حتی برای یک تورنمنت. باور ما این است که در جام جهانی امسال اصلا به دنبال کسب نتیجه نیستیم و پشتوانه‌های فنی ما باید یک محک فنی جدی بخورند. آذربایجان از ۵۵ تا ۱۳۰ کیلوگرم ۱۰ مدال آور جهان و المپیک دارد؛ همین‌طور ترکیه. همه با تمام ظرفیت آمده‌اند ولی اتحادیه جهانی از ایران به عنوان گروه استعدادها یاد کرده است. سال آینده وقتی میزبان هستیم، باید از کیان کشتی خود دفاع کنیم.
وی درباره لیگ برتر کشتی فرنگی تصریح کرد:
تجربه حضور در لیگ را داشته‌ایم؛ با توجه به شرایط خاص این رقابت‌ها یک فرصت بی‌نظیر است و با ورود حامیان مالی، شرایط قراردادی خوب است اما توقع دارم این اختلاف بین آزاد و فرنگی به حداقل برسد. یک مقدار لیگ با تأخیر شروع شد و چرخه را از اول دی‌ماه باید استارت بزنیم. برگزاری لیگ ظرف ۳۰ روز که گریزی هم نیست، وجودش یکی از ویژگی‌های ممتاز برای کشتی ماست.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره تداخل کار تیم‌های باشگاهی با تیم ملی کشتی فرنگی گفت:
۶ ماه نخست سال حجم عجیبی از انتخابی‌های تیم ملی را داریم، مربیان هم باید کشتی‌گیران را در اختیار داشته باشند. این امکان‌پذیر نیست و کشتی با سایر رشته‌ها فرق می‌کند. باید یک بار فکر عاجلی برایش داشته باشیم. با همراهی کادرهای فنی و سازمان لیگ می‌توان به نقطه اشتراکی رسید. اگر رسانه ملی پای کار بیاید، نظر اسپانسر هم جلب خواهد شد، در شرایطی که یک تیم برای قهرمانی بین ۶ تا ۷ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.
اخبار داغ 

source

توسط varzeshikhabari