طرفداری | هواداران Football Manager این احساس را درک می کنند. شما در میانه راه قهرمانی و کسب افتخار در لیگ قهرمانان اروپا با راس کانتی هستید و متوجه یک اتفاق عجیب در بازی می شوید که در زندگی واقعی اتفاق نخواهد افتاد.

«هاها، آنسو فاتی به برایتون می پیوندد؟ این چه شبیه سازی عجیبی است!»

سپس متوجه می شوید که یک ساعت پیش، بازی را متوقف کرده اید و اکنون به گونه ای در زندگی واقعی در حال گشتن در شبکه های اجتماعی هستید. بله، آنسو فاتی ستاره بارسلونا و اسپانیا – مردی که روزی به عنوان وارث لیونل مسی شناخته می شد – ظاهراً با قراردادی قرضی به مدت یک فصل راهی برایتون شده است.

فکر کردن به این که این بازیکن 20 ساله می خواهد به برایتون بپیوندد، مضحک نیست. همه مسیر صعودی این باشگاه در سال های اخیر را شاهد بوده اند و برایتون در حال حاضر به صورت مداوم برخی از جذاب ترین بازی های اروپا را زیر نظر روبرتو دزربی انجام می دهد. سوال اصلی این است که چرا بارسلونا به این بازیکن، هر چند به صورت قرضی، اجازه ترک نیوکمپ را داد؟

در تاریخ 25 آگست 2019، آنسو فاتی در 16 سالگی توسط ارنستو والورده مقابل رئال بتیس به زمین فرستاده شد تا اولین بازی خود برای تیم اصلی بارسلونا را انجام دهد و به دومین بازیکن جوان تاریخ باشگاه در آن زمان تبدیل شود. این مدتی کوتاه پیش از شروع رکوردشکنی های او بود. درست شش روز پس از اولین بازی اش، فاتی اولین گل خود را مقابل اوساسونا به ثمر رساند و به جوان ترین گلزن تاریخ بارسلونا و سومین گلزن جوان تاریخ لالیگا تبدیل شد.

آنسو فاتی در 31 اوت 2019، پس از فابریس اولینگا و ایکر مونیایین، به سومین گلزن جوان تاریخ لالیگا تبدیل شد.

در سومین بازی اش، آنسو فاتی در جریان پیروزی 5-2 مقابل والنسیا در ترکیب اصلی قرار گرفت، در همان دو دقیقه اول بازی موفق به گلزنی شد و درست پنج دقیقه بعد به فرنکی دی یونگ پاس گل داد. این اتفاق او را به جوان ترین بازیکنی تبدیل کرد که در یک بازی لالیگا هم گل می زند و هم پاس گل ارسال می کند. همچنین فاتی در این بازی به رکورد جوان ترین گلزن نیوکمپ دست یافت.

سه روز بعد با حضور مقابل دورتموند، به جوان ترین بازیکن تاریخ بارسلونا در لیگ قهرمانان تبدیل شد. در ادامه گل او در بازی بعدی بارسلونا در مرحله گروهی مقابل اینتر به عنوان یار تعویضی، فاتی را به جوان ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا تبدیل کرد.

سپس فوتبال ملی نیاز به رکوردشکنی داشت و فاتی به خوبی وظیفه اش را انجام داد. او با حضور مقابل آلمان به جوان ترین بازیکن تاریخ تیم ملی اسپانیا از سال 1936 به بعد و پس از آن با گلزنی مقابل اوکراین در جریان پیروزی 4-0 لاروخا، به جوان ترین گلزن تاریخ اسپانیا تبدیل شد.

بعضی بر این باور بودند که او با گلزنی مقابل رئال مادرید در جریان پیروزی 3-1 خانگی بارسلونا در اکتبر 2020، به جوان ترین گلزن تاریخ ال کلاسیکو تبدیل شده است اما گفته می شود که آلفونسو ناوارو در سال 1947 در حالی که سه روز از فاتی جوان تر بوده این کار را انجام داده است. به هر حال، دنیا زیر پای فاتی بود.

سپس دست بی رحم سرنوشت باعث شد در جریان بازی مقابل رئال بتیس در نوامبر 2020، فاتی پس از تقابل با آیسا مندی دچار پارگی مینیسک داخلی زانوی چپ شود. مشکلاتی در زمینه بهبود و ریکاوری او پس از عمل جراحی اولش، منجر به جراحی های بعدی شد که در مجموع بازیکن جوان چهار بار تحت عمل جراحی قرار گرفت و تقریباً یازده ماه طول کشید تا به میادین بازگردد. وقتی فاتی به میادین بازگشت، با توجه به انتقال اسطوره بارسا به پاری سن ژرمن، پیراهن شماره 10 افسانه ای مسی را بر تن کرد. این نشان دیگری از ایمان باشگاه به فاتی بود اما همچنین شاید فقط بار اضافه و غیرضروری ای روی دوش این بازیکن بود.

مطابق انتظار، فاتی در عرض ده دقیقه پس از ورودش به زمین در اولین بازی خود پس از مصدومیت مقابل لوانته، گلزنی کرد اما بقیه فصل 22-2021 برای او با مصدومیت های مختلف مختل شد و از آن زمان دوران حرفه ای فاتی تداوم را به خود ندیده است.

فاتی فصل 23-2022 را به شکلی عالی آغاز کرد، او مقابل رئال سوسیداد از روی نیمکت به میدان آمد تا اولین بازیکن تعویضی بارسلونا در قرن 21 باشد که در یک بازی خارج از خانه در لالیگا روی سه گل تاثیر مستقیم می گذارد (یک گل و دو پاس گل). فاتی در کل فصل 51 بازی انجام داد اما فقط در 14 بازی فیکس بود زیرا ژاوی اغلب عثمان دمبله یا گاوی را برای بازی در کنار روبرت لواندوفسکی و رافینیا ترجیح می داد.

با این حال، فاتی باز هم توانست 10 گل بزند و سه پاس گل ارسال کند تا به بارسا برای قهرمانی در لالیگا کمک کرده باشد اما به طرز قابل توجهی کمتر از قبل اقدام به دریبل زنی می کرد. فاتی هنوز سرعتی انفجاری داشت اما شاید نه به شکل قبل از مصدومیت زانو که با در نظر گرفتن شرایط بازیکن و عدم اعتمادش به وضعیت جسمانی خود، قابل درک است.

در فصل 20-2019 در طول 33 بازی، فاتی به صورت میانگین در هر 90 دقیقه 5.1 دریبل داشت اما در فصل گذشته، این آمار به 3.3 دریبل کاهش یافت. در حالی که شاید این مسئله به دلیل عدم اعتماد بازیکن به بدن خود باشد، علت آن را می توان به دلیل تغییر در سبک بازی و دستورات سرمربی از زمان والورده تا ژاوی نیز دانست. به طرز قابل توجه و جالبی، میزان موفقیت دریبل های فاتی ثابت مانده است (42.3% در فصل 20-2019 و 42.4% در فصل 23-2022).

همچنین از زمان بازگشتش از مصدومیت اول و بزرگ خود، فاتی تبدیل به بازیکنی شده که بیشتر به گلزنی فکر می کند. از زمان اولین بازی اش تا مصدومیت زانو در نوامبر 2020، فاتی به صورت میانگین در هر 90 دقیقه 3.1 بار اقدام به شوت زنی می کرد اما از زمان بازگشتش از مصدومیت در سپتامبر 2021، این میانگین به 4.5 شوت رسیده است. او همچنین قبل از مصدومیتش در طول 90 دقیقه به صورت میانگین 1.4 موقعیت گلزنی در جریان بازی ایجاد می کرد که این آمار از زمان بازگشتش به 1.0 کاهش یافته است.

فاتی در فرصت های بازی خود به شدت در جریان بازی حضور داشت و فقط دمبله و رافینیا در سکانس های هجومی در هر 90 دقیقه بازی بارسا در لالیگا، حضور فعال تری نسبت به فاتی داشتند (بین بازیکنانی با حداقل 900 دقیقه بازی) اما او همچنان در متقاعد کردن ژاوی برای حضور فیکس و مداوم در ترکیب مشکل داشت.

میزان مشارکت در سکانس های هجومی بارسلونا در فصل 23-2022 لالیگا (بازیکنانی با حداقل 900 دقیقه بازی)
قرمز: شوت
آبی: موقعیت خلق شده
سفید: بازیسازی منتهی به شوت زنی

عدم اعتماد سرمربی به او تا این فصل ادامه داشت و فاتی در سه بازی به عنوان یار تعویضی به میدان آمد و مجموعاً 47 دقیقه فرصت بازی داشت. فاتی به طرز طعنه آمیزی نسبت به لامین یامال 16 ساله که اخیراً به جوان ترین بازیکن تاریخ بارسلونا در قرن 21 تبدیل شد که در یک بازی لالیگا پاس گل می دهد و رکورد آنسو را شکست، نادیده گرفته شد. بنابراین شاید تعجب آور نباشد که هم بارسا و هم بازیکن برای انتقال موقتی او به لیگ برتر انگلیس به توافق رسیدند.

اما او در برایتون در چه پستی جای خواهد گرفت؟

طبق گزارش ها این انتقال قرضی شامل بند خرید نمی شود و برایتون 80% دستمزد فاتی را پرداخت خواهد کرد، در نتیجه هدف این است که فاتی بیشتر بازی کند تا این که نیمکت نشین باشد. نکته عجیب این است که بهترین بازیکن حال حاضر برایتون پست فاتی را پر کرده است.

کائورو میتوما پس از بازگشت از انتقال قرضی اش به اونیون سن ژیلواز، میانگین 4.8 دریبل در هر بازی لیگ برتر از شروع فصل گذشته با میزان موفقیت 48.5% را ثبت کرده، هشت گل زده و هفت پاس گل داده است. همان طور که در مقایسه زیر می توانید ببینید، فاتی نسبت به میتوما بازیکنی هجومی تر است و لمس توپ های زیادی در محوطه جریمه حریف دارد. فاتی دو برابر بیشتر از میتوما شوت می زند در حالی که بازیکن ژاپنی موقعیت های بیشتری خلق می کند.

عملکرد آنسو فاتی در فصل گذشته لالیگا
عملکرد کائورو میتوما در فصل گذشته لیگ برتر انگلیس

می توانید این استدلال را داشته باشید که هر کدام می توانند به جای بازی در سمت چپ، در جناح راست به میدان بروند اما هیچ یک تجربه زیادی در انجام این کار ندارند. فاتی گاهی به عنوان مهاجم نوک در تیم ژاوی در طول فصل گذشته به میدان رفت و 22% دقایق بازی اش در لالیگا در این پست بود اما برایتون اوان فرگوسن آینده دار را در این پست دارد و ژائو پدرو خرید 30 میلیون پوندی آن ها را نیز باید برای این پست در نظر گرفت.

تقسیم دقایق بازی آنسو فاتی در هر پست در فصل گذشته لالیگا

البته مردان دزربی فصلی حساس در لیگ اروپا را نیز برای رقابت دارند، در نتیجه فاتی قطعاً فرصت بازی پیدا خواهد کرد. این که قرارداد فاتی با برایتون شامل بند خرید نمی شود، می تواند نشان دهنده این باشد که شاید بارسلونا هنوز از بازگشت او به بهترین فرم خود ناامید نشده و احتمالاً آن ها امیدوارند برایتون بتواند همان جادویی را برای او داشته باشد که برای بازیکنانی چون مارک کوکوریا، الکسیس مک آلیستر، مویسس کایسدو و میتوما در طول سال های اخیر داشت.

ممکن است ناعادلانه باشد که به فاتی برچسب «مسی آینده» را بزنیم (شاید بتوان او را گلن موری بعدی دانست؟) اما قطعاً سال جذابی برای او و بقیه ما خواهد بود؛ چه کسی می داند؟ این می تواند آغازی برای بازگشت فاتی به مسیر رسیدن به اوج پتانسیل باورنکردنی خود باشد.

source
عطر تلخ و خنک مردانه

توسط varzeshikhabari