Jump to navigation
بازی تیم های استقلال و پرسپولیس که تحت عنوان دربی تهران شناخته می شود به عنوان یکی از بزرگترین دربی های جهان به شمار می آید و تاریخچه تقابل این دو تیم پر بوده از اتفاقاتی که به خوبی اثبات می کند «دربی فراتر از یک بازی است»…
تیم های استقلال و پرسپولیس تاکنون 98 بار با هم بازی کرده اند و اولین دیدار این دو تیم هم به سال 1347 بر می گردد. در طول مقاطع زمانی مختلف گمانه زنی های زیادی در مورد تعداد دربی ها یا اتفاقی که در آن رخ داده است می شود و حالا رسانه طرفداری در این سلسله مطالب به مرور کامل و جامع تاریخچه دربی تهران می پردازد…
به گزارش طرفداری، بعد از گذشت شانزده ماه از دربی چهل و چهارم، فوتبال ایران مجددا شاهد تقابل دو تیم بزرگ تهرانی، پرسپولیس و استقلال، در چهارچوب رقابت های جام آزادگان بود. پس از اینکه پرسپولیسی ها به دلیل تعداد بالای ملی پوشانشان در سال 1376 از لیگ آزادگان کنار کشید برگزاری این مسابقه بزرگ یک فصل به تعویق افتاد تا دربی چهل و پنجم به آبان ماه 1377 موکول شود. لیگ سال هفتاد و هفت دو ماه بعد از جام جهانی 1998 فرانسه و در شهریور ماه آغاز به کار کرد و تا آبان ماه با بی نظمی هر چه تمام تر به هفته دهم خود رسید. تا هفته دهم در جدول رده بندی سپاهانی قرار داشت که 9 بازی انجام داده بود و 18 امتیاز کسب کرده بود. پرسپولیسی ها با کسب 13 امتیاز از هفت بازی در رتبه چهارم قرار داشتند و آبی پوشان تهرانی از شش بازی خود 9 امتیاز کسب کرده بودند و با قرار گرفتن در رتبه یازدهم جدول به استقبال دربی میرفتند. این بی نظمی در برگزاری لیگ آزادگان در شرایطی بود که تیم ملی فوتبال کشورمان هم باید در آذر ماه به رقابت های آسیایی اعزام میشد و همین موضوع باعث تعطیلی دوباره رقابت ها می گردید.
حواشی این بازی پیرامون نیمکت سرخپوشان بیشتر بود. علی پروین بعد از شش سال مجددا سکان هدایت پرسپولیس را به دست گرفته بود و حالا باید در اولین دربی خود رو در روی استقلال ناصر حجازی قرار می گرفت. از طرفی هم یه هفته مانده به این بازی حساحس ناصر ابراهیمی مربی پرسپولیس به دلیل عدم تصویه حساب با باشگاه سابقش از حضور بر روی نیمکت سرخپوشان تا اطلاع ثانوی محروم شد. در سمت مقابل عملکرد ضعیف شاگردان ناصر حجازی در شش بازی نخست انتقاداتی را متوجه سبک بازی آبی پوشان کزده بود. کسب تنها دو پیروزی از شش مسابقه و حضور در رتبه یازدهم جدول رده بندی باعث شده بود تا رسانه ها با انتقاد از نتایج آبی پوشان بپردازند و همین موضوع سبب شد تا ناصر حجازی جراید را مفصر این عملکرد نه چندان مطلوب بداند. همین موضوع هم باعث شد تا ناصر حجازی پیش از آغاز مسابقه هیچ مصاحبه ای را با جراید نداشته باشد، اتفاقی که در پایان مسابقه از سوی خبرنگاران بی پاسخ نماند و نماینده هیچ روزنامه ای برای انجام مصاحبه به سمت رختکن استقلالی ها نرفت. 
در این بازی برای اولین بار تعداد هواداران دو تیم در ورزشگاه بزرگ آزادی تقریبا برابر بود و چیزی بیش از یکصد هزار نفر از نزدیک شاهد این مسابقه حساس بودند. داور میدان هم محمود الرفاعی سوری بود، چهره ای که دو سال پیش به عنوان کمک جمال شریف جو این بازی را تجربه کرده بود.
علی فتح الله زاده مدیر عامل وقت باشگاه استقلال هم نمایندگانی را از باشگاه لورکوزن آلمان دعوت کرده بود تا ضمن مشاهده دربی پایتخت، برای انتقال چند بازیکن آبی پوش دیگر به فوتبال آلمان رایزنی های لازم را به عمل آورد. پیش تر استقلالی ها با فرستادن مهدی پاشازاده به همین باشگاه آلمانی موفق شده بودند نظر مثبت سران این باشگاه را جلب کنند. سرشناس ترین چهره این هیئت آلمانی رودی فولر، ستاره سابق تیم ملی آلمان و همین باشگاه لورکوزن بود.
علی پروین پیش از آغاز بازی در صحبت هایی کوتاه به خبرنگاران گفت: « برای این مسابقه محروم و مصدومی نداریم. ما میدانیم که استقلال در قلب دفاع نا هماهنگی هایی دارد، روی این موضوع کار کردیم و امیدواریم برنده بازی باشیم. »
با تمام این حواشی سرانجام توسط داور سوری مسابقه سوت آغاز بازی به صدا در آمد و چهل و پنجمین دربی پایتخت رسما آغاز شد. این اولین دربی علی کریمی با پیراهن پرسپولیس بود.
در ترکیب سرخپوشان نادر محمدخانی، بهروز رهبری فرد و مهدی هاشمی نسب سه مدافع میانی بودند که در دو طرف خود رضا شاهرودی و نعیم سعداوی را به عنوان دو پیستون کناری میدیدند. استیلی، پیروانی مهدوی کیا و کریمی چهار هافبک پرسپولیس بودند و در خط حمله ادموند بزیک انجام وظیفه میکرد. در ترکیب استقلال هم کارهای دفاعی به عهده حسن زاده، بختیاری زاده و زرینچه بود، نوازی و تقوی دو پیستون کناری تیم بودند، یزدانی، مجیدی و منصوریان سه هافبک تیم بودند و در خط حمله وظیفه گلزنی به موسوی و گروسی سپرده شده بود.
از ترکیب هر دو تیم مشخص بود که جنگ اصلی در این بازی در میانه میدان خواهد بود. در تمام طول نیمه اول به جز دو سه موقعیت نصفه و نیمه، خطری روی دروازه ها ایجاد نشد و بازی درگیرانه بازیکنان دو تیم در میانه میدان کار را به خشونت کشیده بود به شکلی که داور میدان در نیمه اول پنج بازیکن دو تیم را با کارت زرد جریمه کرد. برنامه استقلالی ها در نیمه نخست حرکت از جناح چپ بود، جایی که محمد نوازی به خوبی توانسته بود خط دفاعی پرسپولیس را آزار دهد.
اولین موقعیت خطرناک در دقیقه هفتم مسابقه روی دروازه پرسپولیس رخ داد. توپ سرگردانی که در محوطه جریمه به داریوش یزردانی رسیده بود با کم دقتی این بازیکن به بیرون زده شد. دو موقعیت خطرناک دیگر بازی در این نیمه هم روی دو شوت از راه دور سهراب بختیاری زاده و رضا شاهرودی به ترتیب در دقایق 35 و 45 روی دروازه ها خلق شد که در هر دو مورد دروازه بانان سرخابی، که کم کارترین بازیکنان زمین در این نیمه بودند، موفق عمل کردند و دروازه خود را بسته نگه داشتند. بازی می رفت تا در نیمه اول بدون گل به پایان برسد که سرانجام فقل دروازه ها شکست. در آخرین دقیقه بازی در این نیمه یک ضربه ایستگاهی در جناح چپ پرسپولیسی ها نسیب سرخپوشان شد. رضا شاهردوی پشت توپ ایستاد و با یک ارسال دقیق به نزدیکی های نقطه پنالتی مهدی هاشمی نسب پیش تاخته را در موقعیت گلزنی قرار داد تا ضربه سر این بازیکن با اشتباه محرز پرویز برومند به گل اول بازی تبدیل شود. این گل که در واپسین لحظات نیمه اول بدست آمد آب سردی بود بر پیکره استقلالی ها و از نظر روحی روانی تاثیر مخربی روی شاگردان حجازی گذاشت و در سمت مقابل پرسپولیسی ها را با انگیزه بیشتر به استقبال نیمه دوم بازی برد.
با شروع نیمه دوم ناصر حجازی سیروس دین محمدی را جایگزین علیرضا منصوریانی کرد که کمی هم عصبی بازی را دنبال میکرد تا قدرت هجومی استقلال بیشتر شود. پنج دقیقه از نیمه دوم نگذشته بود که حمید استیلی با خطا روی داریوش یزدانی کارت زرد دوم را از داور مسابقه دریافت کرد و از زمین بازی اخراج شد.
این اخراج کار را برای استقلالی ها راحت تر کرد. ناصر حجازی بلافاصله علیرضا اکبرپور سرعتی را هم جایگزین فرهاد مجیدی کرد تا بتواند از خلا بوجود آمده از اخراج استیلی نهایت استفاده را ببرد. در دقیقه 57 اولین خطر جدی روی دروازه پرسپولیس شکل گرفت. ضربه فنی و تماشایی نوازی با واکنش دیدنی عابدزاده راهی کرنر شد. چهار دقیقه بعد و بر خلاف جریان بازی عینا این صحنه با ضربه کات دار بزیک روی دروازه استقلال تکرار شد که این بار پرویز برومند دروازه خود را نجات داد. یک دقیقه بعد روی همکاری بزیک و مهدوی کیا باز هم با ضربه ادموند بزیک دروازه برومند تهدید شد که این بار هم گلی برای سرخپوشان به همراه نداشت. این حملات سرخپوشان در دقیقه 64 با شوت سنگین دین محمدی پاسخ داده شد که این ضربه هم از بالای دروازه عابدزاده راهی اوت شد.
نبض بازی در این دقایق در اختیار استقلالی ها بود و می رفت تا با فشار بیشتر آبی پوشان کار برای شاگردان علی پروین سخت و سخت تر شود اما با اخطار بچه گانه ای که در دقیقه شصت و ششم علی موسوی دریافت کرد کارت قرمز داور را پیش چشمانش دید تا علی پروین و یارانش نفس راحتی بکشند. حالا استقلالی ها هم ده نفره هستند.
بعد از اخراج موسوی پرسپولیسی ها حملاتی را از جناح راست ترتیب دادند اما با توجه به یک گل برتری، در دقایق باقیمانده هدف آنها حفظ نتیجه بود نه گلزنی. در سمت مقابل استقلالی ها برای جبران گل خورده دست از حمله کردن بر نمیداشتند. در دقیقه 72 بازی روی همکاری اکبرپور و تقوی محسن گروسی در موقعیت گلزنی قرار گرفت اما ضربه مهاجم استقلالی ها در دستان عابدزاده آرام گرفت. چهار دقیقه بعد داریوش یزدانی میرفت تا از روی نقطه کرنر دروازه پرسپولیس را به خطر بیاندازد اما باز هم این احمدرضا عابدزاده بود که با جسارت راه توپ را سد کرد. تنها خطر جدی سرخپوشان در اواخر مسابقه هم روی همکاری دو یار تعویضی علی پروین شکل گرفت. در دقیقه 82 بازی ارسال علیرضا امامی فر با ضربه سر سراج همراه شد که با بدشانسی مهاجم آبادانی پرسپولیس این توپ از کنار دروازه به بیرون رفت و بازی با همان تک گل مهدی هاشمی نسی، یک بر صفر به سود پرسپولیسی ها خاتمه یافت.
با این برد و با توجه به شکست سپاهان، پرسپولیسی ها به رتبه دوم جدول رده بندی صعود کردند و سایپا صدنشین جدید مسابقات شد و در پایان بازی ها هفته دهم پرسپولیس به عنوان برترین تیم، علی پروین برترین مربی و احمدرضا عابدزاده برترین بازیکن هفته، انتخاب شدند. همچنین نادر محمدخانی، مهدی هاشمی نسب و علی کریمی در تیم منتخب هفته قرار گرفتند.
راینر کالموند، رئیس باشگاه لورکوزن آلمان که در ورزشگاه آزادی حضور داشت و این مسابقه را از نزدیک دید در پایان بازی به خبرنگاران گفت: « بازیکنان استقلال در این مسابقه اشتباهاتی داشتند که مدام تکرار میکردند و همین موضوع باعث ناکامی آنها شد. پرسپولیسی ها خوش شانس بودند که بعد از اخراج بازیکنانشان استقلالی ها هم ده نفره شدند. البته حضور دروازه بانی مثل عابدزاده در ترکیب پرسپولیس یک نعمت بزرگ است. اگر امکانش را داشتیم همین امروز سیاوش یزدانی و احمدرضا عابدزاده را با خود به آلمان می بردیم »
کونوواگ مدیرعامل باشگاه لورکوزن هم در پایان بازی اینچنین گفت: « خیلی برای من هیجان انگیز بود که در چنین جوی یک بازی بزرگ را تماشا کردم. خرید پاشازاده شروع رابطه ما با فوتبال ایران است و ما مشتاقیم تا این همکاری ها ادامه دار باشد. »
دربی چهل و پنجم اگرچه از نظر فنی چنگی به دل نمیزد اما یکی از پرهیجان ترین بازی های تاریخ شهرآورد تهران به شمار میرود که با برتری یک گله پرسپولیسی ها به پایان رسید. از تقابل حجازی و پروین گرفته تا ظهور ستاره هایی مانند هاشمی نسب و علی کریمی از نکات جالب توجه این مسابقه بودند.
 
اخبار داغ 

source

توسط varzeshikhabari