Jump to navigation
ببرهای آسیا به عنوان تنها کشور آسیایی که توانسته‌اند در جمع چهار تیم پایانی رقابت‌های جام جهانی حاضر شوند با ستارۀ توانمندشان، سون هیونگ مین، حرف‌های زیادی برای گفتن در مسابقات قطر 2022 خواهند داشت.
این یادداشت که سی‌امین قسمت از سری یادداشت‌های معرفی تیم‌های حاضر در جام جهانی است، مروری بر تاریخ سیاسی، عملکرد گذشته و تیم اعزامی کره جنوبی به جام جهانی 2022 قطر خواهد داشت.
اختصاصی طرفداری| کره جنوبی یکی از رقبای سنتی کشورمان در قارۀ آسیا به حساب می‌آید و با دو قهرمانی در جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1956 و 1960 پس از ژاپن با چهار قهرمانی و ایران و عربستان با سه قهرمانی، جزء تیم‌های پرافتخار قارۀ کهن از این حیث قلمداد می‌گردد. حضور در قطر، یازدهمین حضور کره‌ای‌ها در مسابقات جام جهانی است که از این‌رو هم آنها صاحب رکوردی فوق‌العاده در بین تیم‌های آسیایی هستند. در گروهی که روی کاغذ، بسیاری شانس صعود پرتغال و اروگوئه را بیشتر می‌دانند باید دید که یاران سون هیونگ مین، آیا قادر به راهیابی به دور حذفی جام جهانی خواهند بود یا خیر؟
کره جنوبی کشوری در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره است که در شرق آسیا قرار دارد. این کشور با 100 هزار و 210 کیلومتر مربع وسعت، 109 اُمین کشور وسیع جهان محسوب می‌شود. کشور کره جنوبی در کناره دریای زرد در غرب، دریای ژاپن در شرق و چین شرقی در جنوب قرار گرفته و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده ‌است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی است و ارتفاعات آن عمدتا در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند. پایتخت این کشور شهر سئول است که شهری صنعتی و پیشرفته به شمار می‌رود. قلب سئول از دو منطقه شامل اطراف کلان‌شهر اینچئون (Incheon) و منطقه گیونگی (Gyeonggi) تشکیل شده و شانزدهمین شهر بزرگ جهان است. این شهر 10 میلیون نفر جمعیت داشته و در سال 1988 میزبان بازی‌های تابستانی المپیک و مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 2002 بوده است. شهر سئول از ساختار زیربنایی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است و متروی آن که هرساله بیش از 200 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند، سومین شبکه بزرگ مترو در جهان است.
از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌توان به بوسان، اینچئون، دائجو،گوانگجو و اولسان اشاره کرد. جمعیت کره جنوبی 52 میلیون نفر است که از این نظر بیست و هفتمین کشور پرجمعیت دنیا به حساب می‌آید. کره جنوبی در رده کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه فناوری‌های الکترونیکی و تولید خودروست. شرکت های سامسونگ و ال جی دو غول مهم و تجاری این کشور در زمینه تولید وسایل الکترونیکی هستند که رقیبِ سرسختِ کشورهای آمریکایی، چینی و ژاپنی محسوب می‌شوند. کره جنوبی همچنین یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید انواع خودروهای پیشرفته در جهان محسوب می‌شود، که از این میان می توان به کمپانی های خودروسازی هیوندای، کیا و جنسیس موتور اشاره کرد. شرکت هیوندای علاوه بر تولید خودرو، بزرگترین تولید کننده کشتی در جهان نیز محسوب می‌شود. کره جنوبی کشوری تاریخی در جهان محسوب می‌شود که در تاریخ خود سلسله‌های بسیاری را به خود دیده است. از مهم‌ترین سلسله‌های تاریخی این کشور که شاید بسیاری از آن‌ها را در سریال‌های تاریخی آن مشاهده کرده باشید، شامل گوجوسان (چوسان باستان) که نزدیک به 2000 سال در این کشور حکومت کردند.
این سلسله از سال 2233 قبل از میلاد تا 108 قبل از میلاد در کره حکومت می‌کردند. بعد از این سلسله پادشاهی به ترتیب سلسله‌های سه امپراتوری شامل گوگوریو، باکجه و شیلا (از 57 قبل از میلاد تا 918 میلادی)، امپراتوری گوریو (918 تا 1392 میلادی)، سلسله چوسان (1392 تا 1897 میلادی)، امپراتوری کره (1897 تا 1910 میلادی)، سلطه ژاپن (1910 تا 1945 میلادی)، تقسیم کره بین سال های 1945 تا 1948 و حکومت فعلی که از سال 1948 تا به الان ادامه دارد، در این کشور حکفرمایی کرده‌اند. کره جنوبی از سال 2009 رشد اقتصادی پیوسته‌ای داشته و اکنون رتبه یازدهم تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده است. طبق گفته بانک جهانی تولید ناخالص داخلی کره 1.63 تریلیون دلار است و پس از چین و ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ آسیا بوده و هفدهمین صادرکننده بزرگ دنیا به شمار می‌رود. این کشور چندین سال است در زمینه اینترنت و زیرساخت‌های آن کشور شماره یک دنیا لقب گرفته است و به هیچ عنوان هم نمی‌خواهد تا این جایگاه را به این آسانی‌ها از دست بدهد.
در سالیان اخیر صنعت فیلم، سریال و موسیقی کره‌ای نه تنها در سرزمین کره و کشورهای همجوار خودش، بلکه در تمام آسیا و حتی جهان فراگیر شده است. نمونه‌ای از این موج فرهنگی کره‌ای را می‌توان حتی در کشور عزیز خودمان ایران و با سریال‌هایی نظیر افسانه جومونگ، جواهری در قصر، دونگ‌یی و یا امپراتور دریا مشاهده کرد که از نظر بیننده، در سطح کشور خودمان بسیار پربیننده و پرطرفدار بود؛ به طوری که برخی از سریال‌های وطنی و ساخته صداوسیما حتی به گرد این سریال‌ها هم نمی‌رسید. به موج فرهنگی کره‌ای در اصطلاح “هالییو” گفته می‌شود. صنعت سرگرمی در این کشور به سه بخش اصلی، سریال‌ها و فیلم‌های کره‌ای (K-Drama)، موسیقی و رقص کره‌ای (K-Pop) و صنعت بازی‌های ویدیویی تقسیم‌بندی می‌شود. کره جنوبی با 45 میلیارد دلار در رتبه هفتم صادرات محصولات سرگرمی جهان قرار گرفته است. هدف از راه اندازی موج کره بهبود تصویر کره جنوبی و مفهومی به اسم korea cool (باحالی کره) است.
 لیست برترین‌های آماری تاریخ کره جنوبی از حیث بازی ملی و گل را که به طور اختصاصی از سوی حسین خسروی برای طرفداری تهیه شده را مشاهده می‌کنید. توضیح اینکه ردیف‌های کم‌رنگ مربوط به بازیکنان بازنشسته این تیم و ردیف‌های پررنگ مربوط به بازیکنان فعال است.
چا بوم کون، مهاجم قدیمی و سرشناس کره‌ای‌ها در دهه‌های 70 و‌ 80 میلادی که طی سال‌های 1972 تا 1986 به مدت 14 سال به میدان رفته به همراه هونگ میونگ بو که از سال 1990 تا 2002 با پیراهن کره بازی کرده هر دو با 136 بازی، رکورددار حضور در عرصۀ ملی برای فوتبال کره جنوبی هستند. پس از این دو بازیکن، لی وونگ جائه معروف با 133 بازی در جایگاه سوم قرار گرفته است. گفتنی است که در بین 10 بازیکن برتر کره جنوبی از نظر بازی ملی، تمامی این بازیکنان بازنشسته هستند.
چا بوم کون در زمینۀ تعداد گل ملی نیز رکورددار کرۀ جنوبی است و با زدن 58 گل در جایگاه نخست برترین گلزنان ملی فوتبال کشورش قرار گرفته است. پس از او هوانگ سون هونگ با 50 گل در جایگاه دوم ایستاده است. نام پارک لی چون هم با 36 گل در جایگاه سوم برترین گلزنان کره جنوبی دیده می‌شود. گفتنی است که در بین 10 بازیکن برتر کره جنوبی از نظر گل ملی، تنها نام سون هیونگ مین دیده می‌شود که هنوز قادر به بازی کردن با پیراهن کشورش بوده و می‌تواند در جام جهانی 2022 قطر و دیگر رویدادهای ملی بر شمار گل‌های خود با پیراهن کشورش بیفزاید.
کره جنوبی یکی از رقبای سنتی کشورمان در قارۀ آسیا به حساب می‌آید و با دو قهرمانی در جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1956 و 1960 پس از ژاپن با چهار قهرمانی و ایران و عربستان با سه قهرمانی، جزء تیم‌های پرافتخار قارۀ کهن از این حیث قلمداد می‌گردد. کره جنوبی همچنین با احتساب جام جهانی 2022 قطر سابقۀ 11 بار حضور در جام جهانی را در کارنامۀ خود دارد و از این نظر رکورددار بیشترین حضور یک تیم آسیایی در این تورنمنت مهم به حساب می‌آید. کره جنوبی نخستین و در حال حاضر تنها تیم قارۀ آسیاست که توانسته به مرحلۀ نیمه نهایی جام جهانی صعود نماید.
اولین حضور فوتبال کره در مسابقات جام جهانی به سال 1954 برمی‌گردد که میزبانی این رقابت‌ها را کشور سوئیس برعهده داشت. ببرهای آسیایی اما در اولین دوره حضورشان عملکرد فاجعه‌باری را از خود به معرض نمایش گذاشتند و به نوعی زنگ تفریح تیم‌های اروپایی در آن مسابقات بودند. کره در گروهی که شامل تیم‌های آلمان غربی (قهرمان آن دوره)، ترکیه و مجارستان (نایب قهرمان آن دوره) می‌شد قرار گرفتند و در نهایت کار خود را با رتبۀ چهارمی در گروهش به پایان رساند. اما فوتبالیست‌های کره‌ای در دو بازی خود در مرحلۀ گروهی در مجموع 16 گل دریافت کردند و حتی نتوانستند یکبار دروازۀ حریفان را باز کنند! آن‌ها برابر مجارستان با نتیجۀ 9-0 و برابر ترکیه با حساب 7-0 شکست خوردند تا یکی از بدترین نتایج نمایندگان فوتبال آسیا را در جام‌های جهانی رقم بزنند. اما در نقطۀ مقابل جام جهانی 1954 سوئیس، جام جهانی 2002 قرار دارد که کره‌ همراه با ژاپن میزبانی مشترک این تورنمنت مهم را برعهده داشت و با صعود به مرحلۀ نیمه نهایی توانست بزرگترین افتخار یک تیم آسیایی را در جام‌های جهانی رقم زند. هر چند بسیاری نقش میزبانی و به خصوص داوری را در این نتایج پررنگ می‌دانند. کره جنوبی در مرحلۀ گروهی آن رقابت‌ها به همراه آمریکا، پرتغال و لهستان در گروه چهارم جام قرار داشت و با کسب دو برد برابر لهستان و پرتغال و تساوی مقابل آمریکا با 7 امتیاز به عنوان تیم نخست به دور یک هشتم پایانی صعود کرد.
کره‌ای ها در این مرحله برابر ایتالیا قرار گرفتند و در یک بازی پرحرف و حدیث و با گل طلایی آن جانگ هوان موفق به پیروزی 2-1 برابر ایتالیای سرشناس شدند تا به مرحلۀ یک چهارم پایانی جام جهانی صعود کنند. بازیکنان کره در این مرحله باز هم مقابل یک تیم اروپایی و حریفی سرشناس به نام اسپانیا قرار گرفتند و توانستند در ضیافت پنالتی‌ها لاروخا را شکست دهند تا به جمع چهار تیم پایانی جام صعود نمایند. هر چند همانند بازی با ایتالیا در این دیدار نیز کره‌ای ها از داوری حسابی سود بردند و بسیاری داوری و شرایط میزبانی را یکی از دلایل مهم صعود این تیم آسیایی به نیمه نهایی می‌دانند. اما در مرحلۀ نیمه نهایی آن‌ها مقابل آلمان نامدار قرار گرفتند و با حساب 1-0 شکست خوردند تا نتوانند به رویاپردازی‌شان برای صعود به فینال این مسابقات ادامه دهند. در نهایت کره جنوبی در دیدار رده‌بندی با شکست 3-2 مقابل ترکیه به عنوان چهارمی مسابقات جام جهانی بسنده کرد. کره‌ای‌ها اما از جام جهانی 1986 مکزیک تا به الان یک پای ثابت رقابت‌های جام جهانی بوده‌اند که همانطور که پیش‌تر گفته شد با یازده حضور در این تورنمنت بزرگ، صاحب رکوردی فوق‌العاده در بین تیم‌های آسیایی هستند. هر چند در بسیاری از این تورنمنت‌ها، کره‌ای‌ها در همان مرحلۀ گروهی وداعی زودهنگام با این رقابت‌ها داشته‌اند و تنها در دو جام جهانی 2002 و 2010 موفق به صعود از دور گروهی شده‌اند.
کره جنوبی در مجموع 10 دوره حضورش در جام جهانی، 34 مسابقه انجام داده که حاصل آنها 6 برد، 9 تساوی و 19 شکست بوده است. آنها 34 گل زده و 70 گل دریافت کرده‌اند و در مجموع 27 امتیاز در این رقابت‌ها در جایگاه بیست و هشتم امتیازی تمامی ادوار جام جهانی قرار گرفته است. بهترین عملکرد آن‌ها همانطور که گفته شد به جام جهانی 2002 برمی‌گردد که ببرهای آسیایی در آن بازی‌ها به مقام چهارمی جام جهانی رسید.
هونگ میونگ بو با 16 بازی در 4 دوره، رکورددار بازی در جام جهانی برای کره جنوبی است و پس از این مدافع کره‌ای، پارک جی سونگ با 14 و لی یونگ پیو با 12 بازی در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. همچنین سون هیونگ مین، آن جانگ هوان و پارک جی سونگ با 3 گل زده، مشترکا رکورددار گل زده برای کره جنوبی در این رقابت‌های مهم به شمار می‌آیند. سون هیونگ مین که یکی از برترین بازیکنان تاریخ قارۀ آسیا به شمار می‌آید، این فرصت را دارد تا با گلزنی در جام جهانی 2022 به تنهایی برترین گلزن کشورش در تاریخ رقابت‌های جام جهانی لقب گیرد. در ردۀ بازیکنانی نیز که موفق به زدن 2 گل در جام جهانی برای کره جنوبی شده‌اند می‌توان به نام‌هایی چون لی جونگ سو، یو سانگ چول و هونگ میونگ بو اشاره کرد.
پیراهن اول تیم کره جنوبی در جام جهانی قطر به رنگ قرمز روشن است. پیراهن دوم آنها اما با ظاهری عجیب در زمینه عمدتا مشکی همراه با رده‌های نامنظم رنگارنگ مرکب از قرمز، آبی و زرد در سرتاسر پیراهن ارائه شده است. کره‌ای‌ها برای اسپانسری پیراهن‌های خود سراغ نایکی رفته‌اند و یکی از 13 کشور مسابقات هستند که با این برند در جام جهانی بازی خواهند کرد. نایکی بیشترین تیم را در جام جهانی قطر، اسپانسری می‌کند.
تیم ملی فوتبال کره جنوبی در مرحلۀ مقدماتی جام جهانی 2022 قارۀ آسیا در گروه اول این مسابقات قرار داشت و آن‌ها در جدال با دیگر تیم‌ سرشناس فوتبال این قاره یعنی ایران توانستند به طور مستقیم به جام جهانی قطر صعود کنند. مردان فوتبال کره جنوبی با کسب 23 امتیاز از 10 بازی پس از ایران با 25 امتیاز توانستند به عنوان تیم دوم به طور مستقیم، برای یازدهمین بار و دهمین دورۀ متوالی راهی مسابقات جام جهانی شوند. روند نتیجه‌گیری و صعود این تیم در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر را به تفصیل در تصویر مشاهده کنید.
ببرهای آسیا بسیار امیدوارند تا بازی‌های خوب خود در مرحلۀ مقدماتی جام جهانی را در قطر نیز تکرار نمایند تا نتایج ضعیف‌شان در دوره‌های قبل را به فراموشی بسپارند. هدایت ببرهای آسیایی در جام جهانی 2022 قطر برعهدۀ “پائولو بنتو”، سرمربی پرتغالی الاصل این کشور بوده که از سال 2018 تاکنون سکان هدایت این تیم آسیایی را به دست گرفته است. بنتو یکی از سرمربیان شناخته شده‌ای است که در فوتبال آسیا مشغول به کار بوده و پیش از قبول هدایت کره جنوبی، بر روی نیمکت تیم‌هایی چون تیم ملی فوتبال پرتغال، اسپورتینگ و المپیاکوس نشسته است. کره جنوبی در جام جهانی 2022 قطر در گروه هشتم این رقابت‌ها با تیم‌های اروگوئه، پرتغال و غنا قرار گرفته است و با توجه به بضاعتی که کره جنوبی دارد، کار آن‌ها برای صعود به دور حذفی با توجه به سه تیم دیگر بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
اخبار داغ 
فک نمیکردم مساحت کشورشون انقدر کم باشه!
البته کشور خودمون که بیشترش بیابونه متاسفانه🤦🏻‍♂️
سو یون کی شوهر سوسانو بود؟
البته اینم باید اضافه کرد اون جام جهانی جهانی ۱۹۵۴ تازه جنگ کره تموم شده بود و طبیعتاً تیم کره جنوبی هم نتونست آماده باشه.
امیدوارم با اوروگوئه صعود کنیم و صیک لرد مراکشی و تیمش رو بزنیم ❤️🇰🇷💙🇰🇷❤️
به امید صعود این تیم زحمتکش 💙🤍
بهترین فوتبال آسیا رو در طی دوران کره یی ها داشتند جام جهانی ۲۰۰۲ هم که واقعا عالی بودند ؛ داوری باهاشون بود منتهی خودشون هم عالی بودند بی شک
یازده دوره حضور تو جام جهانی شوخی نیست
کره جنوبی تیم محبوب آسیایی ها بهمراه پرتغال به دور بعد صعود خواهد کرد
توی عکس آمار بهترین گلزنای کره، جلوی اسم سون نوشتن 1910-Present.
ینی 112 ساله که توی فوتباله.

source

توسط varzeshikhabari