نشست هسته علمی اقتصاد ورزش دانشگاه امام صادق (ع) با حضور مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، اولین نشست هسته علمی اقتصاد ورزش دانشگاه امام صادق (ع) با حضور محمدرضا ساکت مدیرعامل کنونی باشگاه سپاهان اصفهان و دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال برگزار شد. محور این جلسه، باشگاه داری حرفه ای در فوتبال کشور بود. 
متن ارائه صورت گرفته توسط مدیرعامل باشگاه سپاهان را در زیر به صورت کامل می خوانید:
طرح بحث: در باشگاه داری حرفه ای جایگاه باشگاه ما کجاست؟
محور های مد نظر AFC و FIFA عبارتند از:
ساختار حقوقی و تشکیلاتی
زیر ساخت های فیزیکی
نظام استعدادیابی و پرورش استعداد‌ها
مارکتینگ و درآمدزایی
در حوزه ساختار حقوقی، باشگاه باید دارای ساختار حقوقی و تشکیلاتی ثبت شده در قالب یک شرکت تجاری باشد.
در حوزه استعدادیابی باید یک نظام استعدادیابی، معیارهای استعدادیابی و استعدادیاب های باتجربه مشخص شده باشند. در یک باشگاه باید نظام درآمدزایی مشخص شده باشد.
سپاهان اولین باشگاهی است در ایران که مجوز حرفه ای را بر اساس این معیارها دریافت کرده است.
آن چه که امروز باشگاه های ایران را تهدید می‌کند، فقدان این چهار محور به صورت کامل در باشگاه ها است.
اگر شما یک ساختار حقوقی ثبت شده داشته باشید در پایان هر فصل موظف هستید تراز مالی را که توسط سازمان های حسابرسی مستقل حسابرسی شده ارائه کنید. نباید شاکی در نظام داخلی و بین المللی داشته باشید، نباید بدهکاری انباشته داشته باشید؛ که مشکل مخصوصا متوجه باشگاه های ما است.
اکثر باشگاه های ما فاقد نظام استعدادیابی مشخص و ثبت شده هستند.
در حوزه مارکتینگ، بحث دیجیتال مارکتینگ مطرح می‌شود، بحث حق پخش تلویزیونی مطرح می‌شود که در کشور ما مغفول مانده است.
معضلات باشگاه داری حرفه ای چیست؟
بر اساس تجربه این موارد جزء معضلاتی است که دیده ام:
در موضع اول مشکل بزرگ باشگاه ها عدم ثبات برنامه و مدیریت دو چالش اصلی است که در باشگاه ها با آن رو به رو هستیم. دارای یک مدیر با برنامه و پایبند به برنامه ها نیستیم.
مسئله دوم که بسیار مشکل بزرگی است، موضوع اقتصادی و بازرگانی است. در همه دنیا مشخصا فهرستی از درآمدهای ثابت یک باشگاه وجود دارد که می‌تواند نیازهای خود را با استفاده از آن درآمد ثابت برطرف کند. امروزه باشگاه ها از حق خود که حدود ٣۵ درصد تا ٧٠ درصد از درآمدهای باشگاه را تشکیل می دهد، محروم هستند. باشگاه ها یک کارخانه تولیدی هستند و محصول زحمات، تلاش ها، هزینه ها و سرمایه گذاری آنان یک رویداد و یک مسابقه است که مشتریان خاص خود را دارد. کسی که از این محصول استفاده می‌کند و آن را از شبکه ها و کانال های صدا و سیما پخش می‌کند، موظف است حق استفاده از این محصول را بپردازد.
شاید شخصی بگوید اخیراً قانونی تصویب شده که درصدی (٣٠ درصد از هزینه تبلیغات قبل تا بعد از بازی به فدراسیون داده شود و فدراسیون آن را بین باشگاه ها تقسیم کند) از تبلیغات صدا و سیما به باشگاه ها داده شود. این با حق پخش متفاوت است. این در اصل صدقه ای است که قرار است داده بشود اما دو سال است که داده نشده است.
موضوع بعدی که یک معضل اساسی در اقتصاد ورزش است و خودکفایی یک باشگاه را دچار مشکل می‌کند، فقدان برندینگ و حق کپی رایت است. باشگاه ها باید از برند مخصوص خودشان برخوردار باشند و آن را به محصول مورد علاقه هواداران که یک طیف گسترده‌ای از سبد نیازمندی هوادارانشان است تبدیل کنند. علی رغم وجود این قانون بخاطر عدم برخورد قضایی که باید صورت بگیرد این حق از باشگاه ها ضایع شده.
مورد دیگر درآمدهای روز مسابقه (match day) است که برای باشگاه بسیار تاثیرگذار است. ما در کشور به عنوان مالک رویداد ورزشی در تعیین قیمت بلیتها دچار محدودیت هستیم و اجازه تعیین قیمت به ما داده نمی‌شود.
موضوع دیگر تبلیغات محیطی است که بحث آن بسیار در باشگاه ها داغ است. بر اساس قانون سازمان لیگ تبلیغات محیطی باید توسط سازمان لیگ انجام بشود و هزینه ای مشخص به باشگاه ها پرداخت شود و باقی ظرفیت ها به باشگاه ها واگذار شود. اگر هر باشگاه به صورت مستقل وارد بازار تبلیغات محیطی بشود، عرضه کننده زیاد شده و باعث شکست قیمت ها می‌شود. پرداختی سازمان لیگ از تبلیغات محیطی مبلغ بسیار کمی است اما راهکار باشگاه ها برای اختصاصی شدن تبلیغات محیطی هم مناسب نیست.
یکی دیگر از فرصت های درآمدزایی برای باشگاه ها که از آن غافلند، پرورش و فروش بازیکن ها است.
در بحث درآمدزایی حتی در ثبت برندهای روی لباس دچار محدودیت هستم. سازمان لیگ به ما اعلام کرد فقط اجازه ثبت دو برند روی لباس تیم های خود را دارید. این دستور در صورتی است که من در سفری که به یکی از کشورهای آمریکای لاتین که در فوتبال پیشرو است داشتم، دیدم که روی یک پیراهن 17 برند مختلف ثبت شده و باشگاه برای هر یک از نیازهای خود از حمل و نقل تا پوشاک و خوراک و اسکان یک اسپانسر و حامی دارد.
 
مسیر موفقیت سپاهان:
پیوند باشگاه با مجموعه های پژوهشی و دانشگاهی
حرکت به سمت مدیریت نوین
شفافیت
گسترش ارتباطات بین الملل
در باشگاه ها ابتدا باید مسیر درآمد پایدار و ثابت را مهیا کرد. در رقابت های بین الملل عرصه رقابت اقتصادی بسیار جدی تر است و تاثیرات عمیق تری دارد.
با باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ قرارداد خواهرخواندگی (همکاری) امضا کردیم. قرار بود پیش از فصل مقابل زنیت بازی تدارکاتی داشته باشیم اما به دلیل تغییر برنامه سازمان لیگ محقق نشد. اما در نیم فصل برگزاری آن پا بر جا است.
 
سوال :1- با توجه به واگذاری باشگاه تراکتورسازی و مشکلات و حاشیه های پیش آمده حول آن خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس درست است؟
خصوصی سازی این دو باشگاه بدون فراهم کردن زیر ساخت ها بسیار مضر است. در حال حاضر اولویت با تفکیک مالکیت عام این دو باشگاه است. پیشنهاد بنده این است که مالکیت عام این دو باشگاه از یکدیگر جدا شود. به طور مثال استقلال تحت مالکیت یکی از شرکت های خودروسازی و پرسپولیس تحت مالکیت یکی دیگر از شرکت های خودروسازی باشد تا کنفدراسیون فوتبال آسیا فشار را از روی این دو تیم بردارد.
 
2- با توجه به پیشرفت سردار آزمون فروش این بازیکن در سنین پایین کار درستی بود؟
فروش این بازیکن کار درستی نبود و در زمان مدیریت بنده انجام نشد اما توجه کنید که ما در قرارداد بستن هم دچار محدودیت هستیم. با بازیکنان زیر ١٨ سال و تیم های پایه نمیتوانیم قرارداد بیش از ٣ سال  ببندیم. بازیکنان به محض رسیدن به سن ١٨ سالگی باید به خدمت سربازی بروند و مجبور به ترک تیم به مدت دوسال هستند.
انتهای پیام/

source
[bartag]

توسط varzeshikhabari