Jump to navigation
جورجینیو واینالدوم یکی از غایبان بزرگ هلند در جام جهانی 2022 خواهد بود 
جورجینیو واینالدوم، هافبک 30 ساله تیم ملی هلند پس از سپری کردن دورانی ناموفق در پاری سن ژرمن با انتقالی قرضی به آاس رم پیوست اما او همان ابتدای کار در تمرینات جالوروسی با مصدومیتی شدید روبه‌رو شد.
اختصاصی طرفداری | هفته گذشته در پی برخورد شدید فلیکس آفنا جیان با جورجینیو واینالدوم در تمرین رم، استخوان تیبیا یا درشت نی ساق پای هافبک هلندی آاس رم شکست. ژوزه مورینیو، سرمربی رم با وجود از دست دادن یکی از مهره‌های مهمش به سرزنش منتقدان فلیکس جیان پرداخت و شایعه‌سازان را کثافت خطاب کرد. در این مطلب، مروری مختصر داریم روی نوع مصدومیت جورجینیو واینالدوم و نحوه درمان او.
استخوان تیبیا یا شین بون (Shin Bone) که در فارسی به درشت نی معروف است، یکی از دو استخوان ساق پا است که با لمس جلوی ساق پای خود می‌توانید را آن را حس کنید.
این استخوان می‌تواند از نواحی نزدیک به زانو، نزدیک به مچ پا و از قسمت تنه دچار شکستگی شود. بیش‌تر شکستگی‌ها از ناحیه تنه استخوان رخ می‌دهد و خلاف دو شکستگی دیگر، خطر ابتلا به آرتریت در آینده را به وجود نمی‌آورد.
شکستگی تیبیا می‌تواند با روش‌های جراحی و غیرتهاجمی (غیر جراحی) یعنی با استفاده از آتل و بریس‌های جلوگیری‌کننده از حرکت استخوان درمان شود. با این‌حال اگر دو سر شکسته شده استخوان از یک‌دیگر فاصله گرفته باشند و با کمک آتل نتوانند به یک‌دیگر نزدیک شوند، نیاز به جراحی خواهد بود.

نوع دیگری از شکستگی استخوان تیبیا که خطرناک‌ترین نوع آن است و به جراحی فوری نیاز دارد، شکستگی نوع باز است که استخوان شکسته شده به تاندون، اعصاب و عضلات آسیب زده و ممکن است از سطح پوست بیرون بزند. علامت این شکستگی، خون‌ریزی یا ایجاد فروررفتگی واضح در محل شکستگی است. در این حالت اگر سریعا درمان صورت نگیرد، ممکن است پای فرد آسیب دیده از بین برود! به طور کلی هفت نوع شکستگی تیبیا داریم که شرح مفصل آن از حوصله این مطلب خارج است.
بله. 91.5% ورزشکاران آسیب دیده از این ناحیه پس از جراحی توانسته‌اند به میادین برگردند و 66.7% ورزشکاران با درمان بدون جراحی توانسته‌اند ورزش حرفه‌ای را از سرگیرند. 
در هفته‌های ابتدایی از گچ استفاده می‌شود اما به علت تورم بیش از حد ممکن است پزشک مجبور به استفاده از آتل شود. معمولا شش هفته پس از گچ گرفتن، پیشنهاد می‌شود ورزشکار آسیب دیده از بوت استفاده کند. 
در درمان غیرجراحی، فیزیوتراپی مهم‌ترین نقش را دارا است. در این دوره، فیزیوتراپیست در تلاش است سفتی ایجاد شده در عضله را از بین ببرد، از تحلیل رفتن بافت عضله جلوگیری کرده و قدرت آن را به زمان پیش از آسیب‌دیدگی برگرداند. 
به طور معمول بهبودی در شکستگی بدون جراحی، 4 تا 6 ماه ممکن است برای ورزشکار حرفه‌ای زمان‌بر باشد. این مدت با روش جراحی می‌تواند به 40 هفته (بیش از 9 ماه) برسد که البته واینالدوم تصمیم گرفته جراحی نکند و به این ترتیب، بدون جراحی کردن قطعا 4 ماه دور از میادین خواهد بود. با دوری 4 ماهه واینالدوم از میادین، به نظر او شانسی برای حضور در جام جهانی 2022 ندارد. 
به قلم حدیث قاسمی، کارشناس تربیت بدنی و دانشجوی فیزیوتراپی
از این نویسنده بخوانید: 
اخبار داغ 
کدوم آدم عاقلی از این لیورپول میره
فقط ۳ تا کودن به اسم های کوتینیو ، واینالدوم و امره جان
متاسفانه واینالدوم با رفتن از لیورپول بزرگترین اشتباه زندگیشو کرد
منم حرفه ای بازی میکنم
متاسفانه ۳ ماه پیش تو فوتبال مصدومیت خیلی بدی برام پیش اومد.
استخوان ران(فمور) از جاش درومدو یه تیکه از استخوان لگنو شیکوند و کند.
۳ ماهی تا الان درگیر فیزیو تراپی و بیمارستان بودم
نمیدونم دیگه اصلا میخوام بازی کنم یا نه.
مصدومیت جدی خیلی سخته
اون عکسی که گذاشتید تایپ های شکستگی استخوان های بلند هست و عکس توی تصویر فمور هست نه تیبیا.
مگه تو تمرین ها از ساق بند استفاده نمی کنند ؟ پس چجوری بازیکن خاطی تونسته تکلی بزنه که حتی با وجود ساق بند هم استخوان درشت نی را شکسته ؟
از شرح مصدومیت ها به زبان ساده ، لطفا بیشتر بذارید…
انشالله که زودتر بهبود پیدا کنه
هم ایشون هم سایر بیماران
کدوم پاش شکسته چپ یا راست؟
همه که مولر نمیشن بعد از خالی کردن کمر روی بارسا هنوزم کمرشون پر باشه
اینم کمرش خالی شد مانولاس هم
اوریگی هم که ببینیم چه میکنه هنوز نایی مونده یانه
ولی عجب چیزیه بارسا میتونه چند کمر رو خالی کنه
هیچ مصدومیتی دردناک تر از مصدومیت رونالدو نازاریو نبود تو اینتر
کشکک زانوش جابه جا شده بود لامصب
وحشتناک بود هیچ وقت یادم نمی ره
از بد شانسی پاش شکست ولی از خوش شانسی ما هم تو پنچرهی شکست که به ما گوش زد کنه که تقویت بشیم اگه این شمرودف و کلایورت دیاوارا از تیم جدا بشن میتونیم کامارا و یه وینگر سرعتی جذب کنیم تا اگه یکی دیگه مصدوم بشه به مشکل نخوریم
خب چرا میخواد جراحی نکنه؟؟
اینکه چه بخاد چه نخاد به ج ج نمیرسه
تیترو دیدم یاد اون جوکه افتادم که یارو به دکتر میگه بعد باز کردن گچ دستم میتونم پیانو بزنم ؟؟؟؟ بعد معلوم میشه اصلا پیانو زدن بلد نیست
این بنده خدام قبل مصدومیتم سطحی نداشت که بخواد بهش برگرده
پشمام چجوری زدتش که این استخون شکسته
فوری 📌
اسکای اسپورت
انتونی با مبلغی حدودا صد میلیون یورو با احتساب پاداش ها رفت تو پاچه منچستر
عجب گرازیه آفنا اینو چجوری شکوند
خوبه که با نگاه پزشکی هم به فوتبال نگاه می کنید باتشکر از نویسنده
یک سوال
من چند روز پیش از بلندی پریدم کف پام بشدت درد می کرد الان زده زیر مچ پام بنظرتون شکسته یا نه
انیمیشن طنز واکنش تیم ها به قرعه کشی فصل ۲۳-۲۲ لیگ قهرمانان با زیرنویس فارسی
https://www.aparat.com/v/rRt4z/%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%8…

source

توسط varzeshikhabari