فیفا اصرار دارد، بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق در ورزشگاه آزادی که می‌تواند جشن صعود به جام جهانی باشد، با حضور تماشاگران زن و مرد برگزار شود. موضوعی که به گفته وزیر ورزش در حال بررسی است و امکان وقوع آن نیز زیاد است.
به گزارش ایسنا، فدراسیون فوتبال همزمان با مشکلات مالی و سخت افزاری مختلف در حوزه تیم‌های ملی و همین‌طور مسابقات باشگاهی و حوزه داوران، با برخی مشکلات قدیمی دست و پنجه نرم می‌کند که با حساسیت‌های فیفا در این زمینه همراه است.
همراه با اختلافات داخلی و خارجی بر سر ماهیت حقوقی این فدراسیون، مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال به محل مناقشه و کشمکش تبدیل شده و فیفا حساسیت بسیاری زیادی نسبت به رفع این معضل دارد، به طوری‌که جیانی اینفانتینو رئیس فیفا به طور مکرر و در دیدارهای خود با مقامات ایرانی و همین‌طور در فضای مجازی از تلاش برای حل و فصل این مشکل در ایران سخن می‌گوید.
این نهاد بین‌المللی علاقه‌مند است به زودی حضور بانوان در  فوتبال ایران به یک امر عادی تبدیل شود و در تمام مسابقات باشگاهی و ملی، زنان هم مانند مردان روی سکوهای ورزشگاه حضور داشته باشند.
از زمان روی کار آمدن اینفانتینو، حساسیت‌ها با این مسئله افزایش یافته و قرار بود این حرکت از بازی ایران و کامبوج آغاز شود و به مرور شکل و رویه عادی به خود بگیرد اما شیوع کرونا، جلوی عادی‌سازی این وضعیت را گرفت و از آن زمان، به علت شیوع کرونا تیم ملی هیچ دیدار رسمی و دوستانه‌ای با حضور تماشاگران نداشته است.
این روند آزمایشی قرار بود در بازی ایران و کره‌جنوبی ادامه یابد که به علت برخی ملاحظات این اتفاق به وقوع نپیوست و تیم ملی هیچ تماشاگری نداشت ولی با نزدیکی به هفتم بهمن، زمان بازی ایران و عراق و حضور جیانی اینفانتینو در تهران، این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.
حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در حاشیه داربی تهران در واکنش به سوالات خبرنگاران در این زمینه به پاسخی کوتاه بسنده کرده و گفته بود ” در حال بررسی این قضیه هستیم”.
اما حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال جزییات بیشتری از تلاش برای رفع دغدغه‌های زنان و همین‌طور فیفا ارائه کرده است. او می‌گوید: جدا از اتفاقات خوبی که در زمان حضور اینفانتینو در ایران می‌افتد، دو موضوع خیلی مهم است. بحث اول حضور تماشاگران و بانوان در ورزشگاه است و بحث دوم هم اساسنامه‌ فدراسیون فوتبال است که باید آن را هم نهایی کرده باشیم. فیفا روی این دو موضوع تأکید دارد و امیدوارم تا زمان حضور رئیس فیفا مشکلات مربوط به آنها را حل کنیم. من مطمئنم با نگاه خوبی که در مجلس شورای اسلامی در مورد فوتبال و ورزش وجود دارد، این اتفاق خواهد افتاد و ان‌شاءالله با نگاه خوبی که وجود دارد بحث حضور بانوان هم حل خواهد شد.
در هر حال اینفانتینو انتظار دارد بعد از ماه‌ها فرصت به فوتبال ایران برای حل و فصل این موضوع، مطابق آنچه در فوتبال عربستان هم به وقوع پیوست، وضعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشخص شود و نیمی از جامعه هم مانند مردان از فوتبال بهره‌مند شوند. در واقع به نظر می‌رسد همزمان با رفع برخی نگرانی‌ها، باید سازوکار مناسبی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی اندیشیده شود که در حضور آزمایشی تماشاگران در دیدارهای خانگی استقلال و سپس پرسپولیس کاملا رعایت نشد.
اینفانتینو پیش از این دیدارهایی را با حسن روحانی، رییس جمهوری وقت ایران داشت که پس از آن یک گام مثبت و رو به جلو در دیدار ایران و کامبوج برداشته شد، ولی در نهایت با شیوع کرونا این پروسه به حال خود رها شد و حالا رئیس سوئیسی فیفا امیدوار است موانع موجود بر سر راه این موضوع برداشته شود.
تیم ملی فوتبال ایران و عراق، هفتم بهمن در حضور رئیس فیفا در تهران و در ورزشگاه آزادی به میدان خواهند رفت که در صورت پیروزی شاگردان اسکوچیچ در این مسابقه، تیم ملی زودتر از موعد بلیت حضور در جام جهانی قطر را رزرو خواهد کرد و جشن صعود به این رقابت‌ها برگزار می شود.
انتهای پیام

source

توسط varzeshikhabari