Jump to navigation
جلال چراغپور به تشریح ضعف های بی شمار ایران و کارلوس کی روش در جام جهانی پرداخت
 
جلال چراغپور دو ماه قبل از جام جهانی به درستی نتایج تیم ملی را در این رقابت‌ها پیش‌بینی کرد و حالا می‌گوید به چه دلایلی این ادعای بزرگ را مطرح کرده بود.
به گزارش طرفداری و به نقل از ایسنا، دو ماه بعد از جام‌جهانی قطر که ایران با شکست مقابل آمریکا این رقابت‌ها را ترک کرد، به سراغ جلال چراغپور می‌رویم تا با او به بررسی چند مساله بپردازیم. چراغپور دو ماه قبل از جام جهانی قطر، در گفت‌وگو با ایسنا، گفته بود «تیم ملی مطمئنا از گروهش صعود نمی‌کند و فقط یک پیروزی کسب می‌کند که آن هم به طور شانسی به دست می‌آید.»
این‌ها صحبت‌های مردی است که سال‌ها قبل سرمربی تیم ملی ایران بوده و در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل خاص خود برای این اظهارنظر توضیح می‌دهد و می‌گوید با دلیل و منطق به این نتیجه رسیده بود که ایران نمی‌تواند از دور گروهی صعود کند.
در ادامه مصاحبه جلال چراغپور با ایسنا را می‌خوانید:
«پاسخ به این سوال یک بحث بنیادین است و در واقع باید به آسیب‌شناسی فوتبال ایران بپردازیم. می‌دانید که فیفا فقط نهادی نیست که درباره وقایع موضع‌گیری کند و وظیفه رهبری دانش جهانی را هم دارد. این نهاد کارشناسانی دارد که جنبه‌های مختلف را رهبری می‌کنند و مانند یک حکومت جهانی است و هر کسی با هر ایدئولوژی باید فیفا را بپذیرد. فیفا با مشاهده دنیای فوتبال، می‌گوید که فوتبال به چه سمتی می‌رود و با زیر نظر گرفتن فوتبال‌های روز دنیا، می‌گوید که دوره یک سبک از فوتبال تمام شده است.»
«وقتی گزارش فنی فیفا از مسابقات فوتبال در سال ۲۰۲۲ ارائه شد، آمده بود که فوتبال سریع‌تر (FASTER)، مسلط‌تر (MASTERING)، قوی‌تر (STRONGER) و بلندتر (LONGER) می‌شود.»
«درباره مسترینگ به تکنیک کنترل توپ بازیکنان خودمان اشاره می‌کنم. مسترینگ یعنی توپ درون بدن باشد. به طور مثال کنترل توپ بازیکنان ایرانی با مسی را مقایسه کنید. توپی که نیمار کنترل می‌کند، با وحید امیری و مهدی ترابی یکی است؟ بازیکن ما بعد از کنترل توپ باید دو متر هم دنبال آن بدود تا توپ را تصاحب کند. در مسترینگ، توپ از بدن جدا نمی‌شود و توپ درون بدن است. شما به عنوان یک مدافع مقابل مهاجمی که مسلط است، نمی‌توانید زیاد جلو بروید و به او نزدیک شوید چون راحت دریبل می‌خورید. فوتبال ما و آسیا خیلی عقب‌تر از فوتبال مسترینگ است. گل بنزما در بازی اخیر رئال مادرید را نگاه کنید. در فوتبال ما و آسیا اتفاقی هم چنین گلی زده نمی‌شود که بازیکن نود درجه چرخش داشته باشد و به دروازه بکوبد. بازیکن ایرانی از مقابل دروازه هم به آسمان می‌زند.»
​​​​​«وقتی می‌گوییم FASTER، منظورم SPRINT نیست. شاید یک بازیکن سریع‌تر باشد اما FASTER به این معنی است که بازیکن عکس العمل سریع‌تری دارد. به طور مثال بازی‌های هندبال را که ایران هم حضور داشت، نگاه کنید. شاید بازیکن ما در حالت عادی سریع‌تر بدود (SPRINT) اما بازیکن حریف عکس‌العمل سریع‌تری (FASTER) دارد.
«من وقتی این فاکتورها را کنار هم گذاشتم دیدم، ما شامل این فاکتورها نیستیم. ایران از جام جهانی ۲۰۱۸ به ۲۰۲۲ چهار سال پیرتر شده و بعد از ۲۶ سالگی عضلات قابلیت FASTER را از دست می‌دهد. فهمیدم ما عکس العمل سریعی نداریم؛ مثلا مهدی ترابی و وحید امیری چهار سال پیرتر شده‌اند و مصدومیت هم داشته‌اند.
«وقتی مسترینگ بازیکنان ایران را ببینیم می‌فهمیم که همان عملکردی را دارند که از بچگی یاد گرفته‌اند و در آکادمی معتبری هم بار نیامده‌اند. از طرفی می‌بینیم که این تیم با همان فیزیکی بازی می‌کند که در ۱۲ سال اخیر بوده است. دیدید که در جام جهانی بازیکنان در پست‌های حیاتی بزرگتر و قدبلندتر شده‌اند. ما قوی‌تر هم که نشده‌ایم. هافبک وسط ما یک هفته قبل از جام جهانی این بازی‌ها را از دست داد. وقتی عمر عضله تمام شود، با یک فشار، کشیده می‌شود.»
«در نهایت با بررسی شرایط فیزیکی رقبا و بازی‌های تدارکاتی، به این نتیجه رسیدم که تیم ما با توجه به میانگین سنی خود که در رده آخر جام جهانی بود، نمی‌تواند پیشرفت داشته باشد. وقتی ثابت باشید، بقیه کشورها از شما عبور می‌کنند.»
«نمی‌خواهم بگویم کار حرفه‌ای تمیز چون کار کی‌روش حرفه‌ای و غیرتمیز بود که شاید بتوان گفت کثیف بود. او بازی با انگلیس را فدا کرد و  همه موجودی خود را روی بازی با ولز گذاشت. او استراتژی‌هایش را جلوی انگلیس رو نکرد و داشته‌هایش را پنهان کرد. دید کی‌روش این بود که چه یک بر صفر ببازد، چه شش بر صفر، به دردش نمی‌خورد و باید بازی بعد را ببرد. من می‌گویم اگر مثل با آرژانتین، جلوی انگلیس هم یک بر صفر می‌باختیم، مردم به خیابان می‌آمدند. در نهایت کی‌روش یک کار غیر تمیز انجام داد. این کار در عالم کی‌روش، تمیز بود.»
«کی‌روش ما را در جام جهانی طعمه کرد. در نتیجه تیم ملی را کامل جلوی انگلیس فدا کرد تا یک بازی را ببرد. او نحوه نگرش و فکرش را جلو انگلیس، پنهان و جلوی ولز، رو کرد. او هم می‌دانست به آمریکا و انگلیس می‌بازد و فقط می‌خواست یک برد بیاورد.»
​​​​​​
«کی‌روش برای خودش و بیزینس‌اش کار کرد تا با یک برد، نامش را بعد از جام جهانی معتبر نگه دارد و یک قرارداد با مصر یا قطر امضا کند. ما ساده‌اندیش بودیم که می‌گفتیم اگر با همه وجود بازی کنیم، انگلیس را می‌بریم. ما با همه وجود بازی نکردیم. همه وجود را در تیم مراکش دیدیم. اگر صداقت بازیکن را در ارائه آنچه در چنته دارد بدانیم، باید مراکش را بگوییم. مراکش چهار سال پیش در گروه ما چهارم شد. امسال در جمع چهار تیم برتر جهان قرار گرفت اما ما باز هم در گروهمان سوم شدیم.»
«همه بازیکنان ایران سایه‌ای از خود بودند. فقط مهدی طارمی پیشرفت کرده بود. سردار آزمون از پوستر خودش هم ضعیف‌تر بود. اگر یک پوستر از سردار آزمون را در زمین می‌گذاشتیم، مدافعان حریف بیشتر حساب می‌بردند. من از جهانبخش هم چیزی ندیدم. جهانبخش در کل فوتبالش کارت نگرفته اما چه می‌شود که در جام جهانی محروم می‌شود؟ استراتژی‌های کی‌روش روی فوتبال او هم تاثیر گذاشته بود. چند شب قبل که بازی جهانبخش را دیدم، متوجه شدم که چقدر سالم و خوب بازی می‌کند. ما دو، سه بازیکن خیلی خوب داشتیم که فقط طارمی در اوج شکوفایی و باروری بود.»
«طارمی هر چقدر هم آماده باشد، به تنهایی نمی‌تواند کاری بکند. باید کسی به او توپ برساند. سیستمی که در آن از طارمی استفاده کردیم درست نبود. او را از دروازه دور کردیم. در بازی سوم او را وینگر گذاشتیم که باید در کار دفاعی هم فعال‌تر می‌بود اما طارمی روی گل اول از صحنه دور بود و تازه هنگام گلزنی حریف متوجه موقعیت شد. دفاع چپ ما روی گل آمریکا کجا بود؟
«خیلی سخت است که یک تیم در جام جهانی با یک نگرش به میدان برود. نگرش به بازی، ربطی به استراتژی ندارد. هر مربی قبل از بازی نگرش خاصی به فوتبال دارد. حتی وقتی می‌خوابد یا رویا می‌بیند، در حال بررسی نگرش‌های مختلف است و ترکیب‌ها را در ذهنش بررسی می‌کند. مربی باید سناریوی بازی را به کرات بررسی کند که کدام بازیکن در کدام موقعیت بهتر است اما جلوی آمریکا این را ندیدیم.»
«کی‌روش وقتی به ایران برگشت، دیگر کی‌روش قبل نبود. از مرز فرسودگی ذهنی او دو سال هم گذشته است. انسان که به ۷۰ سالگی می‌رسد کم کم حوصله این بازی‌های ذهنی را ندارد. ذهن، عمر مشخصی دارد. ظاهر کی‌روش هم این را نشان داد. از آخرین حضورش به عنوان سرمربی ایران دو سال گذشته بود. آرام آرام حوصله این بازی‌ها را نداشت. ذهن هم عمر دارد. برخوردهایش هم همان برخوردها نبود. قبلا هنگام بازی ۱۰ دفعه کتش را در می‌آورد و دعوا می‌کرد اما این همان آدم سابق بود؟ کی‌روش بسیار اقتصادی و فقیرانه با تیم ملی برخورد کرد.»
«کی‌روش جلوی آمریکا فکر کرد یک نیمه دفاع می‌کنیم و در نیمه دوم هم آزمون و طارمی یک گل می‌زنند. این را در ذهنش مرور می‌کرد. با سیستم کی‌روش، ترس آمریکا ریخت، بر بازی مسلط شد و اشراف کاملی روی تمام پست‌های تیم ملی داشت. در نیمه دوم هم مربی آمریکا ایران را شناخته بود. کامپیوترهای آمریکا حرکات ایرانی‌ها را می‌دانستند؛ سرعت عکس‌العمل، میزان دویدن و مسافت طی شده. تسلط بر توپ، بر پست و سیستم بازی ایران را می‌دانستند. بالای ۵۰۰ داده مختلف به دستشان رسیده بود. در نتیجه خودمان کمک کردیم آمریکا ما را ببرد. البته ابزارهای تکنولوژی به وفور در آمریکا وجود دارد.»
اخبار داغ
جناب کارشناس، اولا قبلا این تصورت که کیروش بازی با انگلیس رو فدا کرد رو تایید کردی! الان انتقاد میکنی؟ ! دوما اینهمه خود بزرگ بینی از اینکه انگلیس و آمریکا از ایران وحشت داشتن از کجا اومده ؟!!! تا وقتی این غرور مسخره از بین نره فوتبال ما پیشرفت نمی کنه.کیروش بازی انگلیس رو فدا نکرد.به گفته جناب پروفسور نبی قبل از جام جهانی، کیروش بخاطر بازی با انگلیس به تیم ملی اورده شد که شکست سنگین نخوریم.این عین جمله معاون فدراسیون فوتباله.حالا کیروش بیاد بازی رو فدا کنه؟! نیمه اول تقریبا با ترکیب جام جهانی قبل با ۵ دفاع بازی کرد ، سه گل خورد.نیمه دوم اون بازیکنهایی که مد نظر کارشناسان ما بودن رو اورد باز هم سه گل خورد.کلا بیشتر گل هامون رو وقتی خوردیم که شجاع بازی کردیم و حمله کردیم.اینهمه چرندیات بافتن بخاطر قبول نکردن یک باخت شش گله فقط نشانه حماقته.تیم مقابل انگلیس از هم نپاشید.فواصل گلها به غیر از گل دوم و سوم زیاد بود.هر کسی فوتبال رو دنبال میکنه میدونه که انگلیس بعد گل چهارم عقب نشست و به برد راضی بود ، پرس سنگین رو انجام نداد و برای همین تیم ما جلو کشید و سر غفلت جان استونز که در مواقع جلو بودن تیم همیشه جز خصوصیاتشه به گل رسیدیم و انگلیس دوباره جلو کشید و پرس کرد و دیدیم که بجای کامبک ، دو گل دیگه خوردیم.پنالتی رو هم که برای ما گرفتن هدیه داور بود چون اگه این پنالتی بود اون حرکت چشمی رو مگوایر ۱۰ برابر پنالتی بود.مشکل کارشناسان ما اینه که ادای علمی بودن رو درمیارن.اون چیزی که واضح بود و از قبل هم مشخص بود ولی کسی نمی دید این بود که انگلیس از نظر تمام فاکتورهای فوتبالی ، یعنی قدرت بدنی، سرعت ، تکنیک ، بازی هوایی و قدرت ذهنی و تاکتیک از ایران برتر بود (مقابل فرانسه قدرت تیم مشخص بود) و با تیمهای اسپانیای بهم ریخته ۲۰۱۸ و آرژانتین ناهماهنگ ۲۰۱۴ ( که بازی به بازی بهتر شدن) و حتی پرتغال ۲۰۱۸ ( که واقعا شاید بدترین پرتغال چند سال اخیرش بود ) و البته اون آلمان پیر و تموم شده ۹۸ که بعدا هم دیدیم چطور مقابل کرواسی تحقیر شد ، که از نظر قدرت بدنی و سرعت برتری به ما نداشتن و ما تونستیم مقابلشون بازی کنیم، فرق داشت.قبول این موارد اینقدر سخته که مدام دنبال بهونه های مضحک میگردین؟ فقط بهونه تبانی مونده که فکر کنم در آینده مطرح بشه.
همین کیروش بود مارو به اینجا رسوند که ما میتوانیم از گروهمون بالا بیایم
در اینکه ایرانی ها نمک نشناسن هیچ شکی نیست
چراغپور تورو لیگ دو هم نمیخواد میای راجب مربی منچستر و رئال حرف میزنی خخخخخخخ
درخت بلوط همیشه سبز…
مثل همیشه بهترین تحلیل. ایشالا همیشه سلامت باشه آقای چراغپور
کدوم ابله ای مربی که دو دوره تو گروهی حذف شده رو دوباره میاره جز کاج مافیا کیروش به سه حذف در دور گروهی اونم با یه تیم لوزرترین مربی جام جهانی اما تو این خراب شده بازم مربیش می کنن
تعهد کاری مهمترین مسئله ست
قاطی نشدن با سیاست هم فاکتور بعدیه
دفاع از منافع کشور و تلاش برای موفقیت
….
تمام این آیتم ها در کی روش وجود داشت
چقدر خوب تحلیل میکنه همیشه
یادش بخیر کامنتای با اسکوچیچ بریم کیسه گل میشیم… کجایند کاربران پر مدعا
کی روش هنوزم عالیه اما به عنوان معلم ورزش مدارس ولی مدیر مدرسه باید کنترلش کنه اونجا بساط دلالی و مافیا راه نندازه
استاد پس کی بود که بعد از باخت خفیف به اسپانیا و آرژانتین گفت: ما به خاطر علم و بار فنی کی‌روش همچین نتایج درخشانی رو کسب کردیم وگرنه سطح فنی این تیم ها لاما بیشتر از ۵ گل است!!
اگه مردم حمایت میکردن صعود حتمی بود

source

توسط varzeshikhabari