Jump to navigation
فوتبال ترکیه حواشی تازه‌ای را به خود می‌بیند. 
فدراسیون فوتبال ترکیه در حرکتی عجیب، برای اولین بار صحبت های داوران با اتاق وار در دو بازی قاضی آنتپ سپور-بشیکتاش و سیواس سپور-گالاتاسارای را منتشر کرد.
اختصاصی طرفداری | این دو بازی در چارچوب رقابت های سوپرلیگ ترکیه برگزار شدند و تصاویر و فایل های صوتی از طریق شبکه bein Sports ترکیه (صاحب امتیاز حق پخش بازی های سوپرلیگ ترکیه) پخش شد. فدراسیون فوتبال ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد تمام صحنه های مشکوک این دو دیدار توسط کمیته های مربوطه بررسی شده و مشخص شده داوران مرتکب اشتباهات خیلی مهمی شده اند. 
در این بیانیه ذکر شده کمیته داوران اقدامات لازم را در مورد داوران این دو دیدار انجام خواهد داد. این در حالی است که رییس فدراسیون فوتبال قبلا گفته بود انتشار فایل صحبت های داور با اتاق وار غیرقانونی است و ایفاب تاکید کرده تنها در سمینارهای آموزشی داوران از این فایل ها استفاده شود. به نظر می رسد این اقدام به معنی پایان دوران قضاوت اوزگوچ تورک آلپ (داور وار بازی سیواس سپور و گالاتاسارای) و محرومیت طولانی مدت دو داور (اوزدامار و کارا اوعلان) است. 
در دقیقه ۴۹، سیواس سپور در برابر گالاتاسارای به گل مساوی رسید و داور (ارکان اوزدامار) گل را تایید کرد. ولی داور وار (اوزگوچ تورک آلپ) از داور خواست صحنه را بازبینی کند و گل را به خاطر آفساید مردود اعلام کند. یکی از نکات عجیب این ماجرا این است که داور وار در صحبت هایش می گوید «اینجا ممکن است اتفاقی شبیه آفساید افتاده باشد.» استفاده از تعبیر عجیب «شبیه آفساید» جامعه فوتبال ترکیه را شگفت زده کرده است.

از صحبت های داوران کاملا مشخص است که آن ها مطمئن بودند این فایل صوتی منتشر نخواهد شد. در ابتدای فایل ضبط شده یک کلمه بی ادبانه به گوش می رسد که به خاطر شلوغ بودن اطراف داور و فریاد بازیکنان مشخص نیست متعلق به چه کسی است. نکته عجیب بعدی، شنیده شدن صدای نوتیفیکیشن اپلیکیشن واتس اپ در فایل صوتی است. گفتنی است وارد کردن گوشی تلفن همراه به اتاق وار اکیدا ممنوع است.
داور وار به خاطر درگیرشدن یالچین، بازیکن سیواس سپور با نلسون، مدافع گالاتاسارای معتقد بود یالچین در آفساید بوده و اینجا خطای آفساید اتفاق افتاده در حالی که در این صحنه نلسون روی خط دروازه بود و بازیکن سیواس سپور نمی توانست در موقعیت آفساید باشد. داور مکررا می پرسد «آیا بازیکن سیواس سپور در موقعیت آفساید بود؟» داور وار می گوید «بله آفساید است!» جالب اینجاست که داور از اتاق وار نمی خواهد تصویر فریزشده و خط کشی شده صحنه آفساید را روی مانیتور برایش به نمایش درآورند و فقط به تایید کلامی داور وار اکتفا می کند. بدین ترتیب گل سالم سیواس سپور مردود اعلام شد. البته آن ها چند دقیقه بعد به گل تساوی رسیدند ولی گالاتاسارای با گلزنی در دقایق واپسین بازی، ۲-۱ برنده شد.
در بازی بشیکتاش و قاضی آنتپ سپور، انکودو با بازیکن قاضی آنتپ سپور درگیر شد و با سر به صورت او ضربه زد. ولی داور (آتیلا کارا اوعلان) معتقد بود برخورد شدید نبوده و تنها یک تماس کوچک اتفاق افتاده است پس کارت زرد کافی است. داور وار پیشنهاد کرد داور، صحنه را بررسی کند. داور کنار زمین آمده و صحنه را بازبینی کرد ولی باز گفت برخورد شدیدی در کار نیست. او گفت بازیکن قاضی آنتپ سپور بزرگنمایی کرده و کارت زرد را تغییر نمی دهد. داور وار هم گفت تصمیم گیری با توست. بدین ترتیب انکودو از زمین بازی اخراج نشد.

فدراسیون فوتبال ترکیه این اقدام را برای شفاف سازی انجام داد ولی خیلی از کارشناسان و طرفداران فوتبال ترکیه معتقدند این باعث ایجاد جنجال و گمانه زنی های بیشتر می شود. کارشناسان این اقدام فدراسیون فوتبال ترکیه را یک اشتباه استراتژیک ارزیابی کرده اند چون از این به بعد، باشگاه های دیگر هم خواستار انتشار فایل صوتی صحبت های داوران با اتاق وار خواهند شد و در صورت عدم انتشار، شایعات و اتهامات جدیدی مطرح می شود. 
این اتفاق در شرایطی افتاد که روز یکشنبه دربی بزرگ فنرباحچه و گالاتاسارای برگزار می شود. گالاتاسارای با یک امتیاز بیشتر از فنرباحچه، صدرنشین سوپرلیگ است. می توان گفت جامعه فوتبال ترکیه به طور کامل اعتمادش به داوران ترک را از دست داده است. خیلی از کارشناسان، مربیان و طرفداران فوتبال ترکیه خواستار استفاده از داوران خارجی در بازی های مهم لیگ هستند.
اخبار داغ
همچی گفتی جنجال گفتم یکی کوکائین زده یا لباس زده بالا تنها راه نجات اطاعت از اردوغان
اینکه یبار پخش کردن بنظرم خیلی کار مثبتیه داورا مجبور میشن حواسشون جمع کنن ازین به بعد
اینام خیلی فوتبال رو جدی گرفتن ،اگه با هر اشتباه داور قرار باشه باهاش درگیر بشن اونوقت رقبا رئال تو لیگ قهرمانان باید تو چند سال اخیر داور ها رو میکشتن
تو فوتبال ترکیه تبانی فساد شرط بندی بیداد می‌کنه حتی تو بالاترین سطح .
اونجا هم دست احمقی مثه اردوغان اداره میشه در آینده بیشتر از این هم در فساد غرق خواهند شد
همچین تیتری نمیزدی عمرا پستو باز میکردم:) احسنت👏
اوف دوباره ترکیه آقام قالا
شاید این افشای صحبت داوران توی ترکیه ، روزی همه گیر بشه و به لیگای معتبر برسه؛ خیلی عالیه دیگه شک و ابهام و اتهامات به حداقل میرسه
این بازیه گالا با سیواس رو زنده میدیدم، شاخ درآوردم از مردود شد گل
بهترین کار مصاحبه بعد بازی داوراست،حقوقشون کمه زیاد کنن ولی بیان بعد بازی توضیح بدند
عا
حال کردم
تو سری ا از این حرکتا بزنن
یا داورا رو مجبور کنن مصاحبه کنن بعد از بازی
ترکیه هم مگر فوتبال دارد ؟! خخخخخ
"جالب اینجاست که داور از اتاق وار نمی خواهد تصویر فریزشده و خط کشی شده صحنه آفساید را روی مانیتور برایش به نمایش درآورند و فقط به تایید کلامی داور وار اکتفا می کند. بدین ترتیب گل سالم سیواس سپور مردود اعلام شد"
معلومه که داور این کارو نمیکنه!
تبانی نبوده باو داورا اسکل بودن
آسد ممد کجایی پس🥴
از پستای مورد علاقه آسید موحد
تبانی و زد و بند تو ترکیه و آذربایجان خیلی رایج شده
فایل های صوتی متئولاهوز هم باید بیاد بیرون ببینیم چی میگه این روانی !
طرف پول ده ماه کارکردنش نصف تور استانبول وسط زمستون نمیشه
میاد مینویسه ترکیه فاقد اهمیت :))
ترکیه فاقد اهمیت
ترکیب این فصل گالاتاسرای خیلی خوفناکه
دنیس مرتنز ، مائورو ایکاردی ، خوان ماتا ، لوکاس توریرا ، گومیس و سرجیو اولیویرا
بعد ما به لوکادیا رو نتونستیم نگه داریم

source

توسط varzeshikhabari