اردبیل – ایرنا – کشتی رشته نخست ورزشی استان اردبیل بوده و با توجه به پیشینه درخشان آن، در سال های اخیر همیشه حواشی بخشی از این رشته پرطرفدار و مانعی در روند توسعه آن بوده است.
کشتی اردبیل از همان زمانی‌هایی که فروغ خود را با خاموشی ستاره‌های کشتی فرنگی خود از دست داد وارد مسایل حاشیه‌ای شده و هنوز که هنوز است نتوانسته است به این حواشی پایان بخشیده و روند رو به رشدی به خود بگیرد.
زمانی در دهه ۶۰ و ۷۰ کشتی اردبیل به تنهایی نیمی از اعضای تیم ملی کشتی فرنگی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌داد ولی اکنون با دوری از گذشته پر افتخار خود تلاش های ناکامی را برای بازیافتن افتخارات گذشته خود طی می‌کند.
در این سال‌های تقریبا طولانی کشتی اردبیل نتوانسته است نه تنها به گذشته درخشان خود نزدیک شود بلکه در زمان‌هایی هویت و موجودیت خود را نیز در خطر دیده است.
در سال‌های گذشته اختلاف بین اهالی کشتی اردبیل و فعالیت مربیان و روسای هیات‌های کشتی استان مملو از اختلافات و حواشی بوده و کمتر زمانی بوده که با آرامش برنامه‌ها برای رشد این رشته پرطرفدار در استان اجرایی شود.
در تازه‌ترین حواشی مربوط به کشتی اردبیل برگزاری پر حرف و حدیث مسابقات انتخابی استان در روزهای گذشته بود که با درگیری تماشاچیان و برخی کشتی‌گیران به حاشیه کشیده شد و استفاده از چاقو و سلاح سرد در آن  به بحث روز محافل ورزشی و رسانه‌ها  کشیده شد.
برگزاری مسابقات انتخابی که پس از مدتها تعطیلی و خاموشی این رشته ورزشی بویژه در زمینه برگزاری مسابقات می‌توانست اتفاقی خوب و رو به جلو برای رشته اول استان باشد با اتفاقات پیش آمده به تهدیدی برای آبرو و حیثیت کشتی تبدیل شد.
کشتی اردبیل و حاشیه‌های این روزهای آن
در مورد اتفاقات حاشیه‌ای مسابقات کشتی انتخابی استان اردبیل روایت‌های مختلفی مطرح می‌شود، برخی افراد مدعی درگیری کشتی‌گیران و دست اندرکاران تیم‌های شرکت کننده  هستند و برخی افراد نیز آن را تنها مختص و محدود به تماشاگرانی و یکی از کشتی‌گیران ذکر می‌کنند.
برخی‌ها از هیات کشتی استان اردبیل بشدت انتقاد می‌کنند که چرا در محیطی کوچک و با حضور تقریبا زیاد تماشاگران اقدام به برگزاری این مسابقات کرده و با ضعیف خواندن مدیریت هیات فعلی خواستار پاسخگوی رئیس هیات کشتی استان اردبیل هستند و در مقابل برخی از مسئولان ورزشی نیز معتقدند که این اتفاق را برخی از مخالفان مسئولان فعلی هیات کشتی بزرگ کرده‌اند و اینگونه حوادث در مسابقات بسیاری اتفاق می‌افتند.
رییس هیات کشتی استان اردبیل در گفت و گو با ایرنا در این زمینه گفت: مسابقات کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان قهرمانی استان برای اعزام به مسابقات کشوری با حضور ۲۰۰ کشتی‌گیر از سراسر استان در اوزان مختلف به میزبانی شهرستان اردبیل در خانه کشتی مرحوم جابر عباس زاده برگزار شد.
عبدالرضا اقبال در تشریح حوادث  مربوط به این مسابقات گفت: متاسفانه طرفداران یکی از کشتی‌گیران با کشتی‌گیر شهرستان گرمی درگیر و منجر به زخمی شدن وی شده است.
وی اظهار کرد: در دقایق پایانی این مسابقات یکی از تماشاگران، با انگیزه شخصی و خصومت قبلی و با همراهی تعدادی دیگر از افراد، به یکی از شرکت کنندگان در رقابت‌ها حمله کرده و وی را به وسیله چاقو از ناحیه صورت زخمی کردند.  
او درباره تعداد زخمی‌های این درگیری بیان کرد: در این درگیری فقط یک نفر بر اثر اصابت چاقو از ناحیه صورت دچار جراحت عمیق شد که بلافاصله به بیمارستان انتقال و بعد از مداوا و بخیه مرخص شد.
وی با اشاره به اینکه علت درگیری با انگیزه شخصی بوده است، اضافه کرد: این درگیری در تشک مسابقات نبوده بلکه در قسمت استراحت کشتی‌گیران و بیرون از تشک مسابقات رخ داده است.
رئیس هیات کشتی استان اردبیل ادامه داد: متاسفانه زمانی که یکی از کشتی‌گیرها از سوی کشتی‌گیر رقیب و طرفدارانش در سالن تهدید می‌شود، این موضوع را به عوامل برگزاری مسابقات و یا ماموران نیروی انتظامی حاضر در سالن اطلاع نمی‌دهد و خود وارد ماجرا شده و همین امر زمینه درگیری را پدید می‌آورد.  
اقبال با بیان اینکه فرد ضارب از سوی ماموران نیروی انتظامی دستگیر شده است، گفت: این فرد پس از یک شب بازداشت، هم اکنون با وثیقه سنگین آزاد شده و دستگاه قضایی در حال رسیدگی به موضوع است.
او با بیان اینکه یک اقدام بچگانه باعث شده کشتی استان زیر سوال برود، اظهار کرد: با اینکه این دوره از مسابقات با حضور پرشور تماشاگران و علاقمندان، از نظر کمی و کیفی هم در سطح بالایی برگزار شد، اما وقوع اتفاق ناخواسته همه زحمات عوامل برگزار کننده و زحمتکشان را زیر سوال برده است.
 وی با اشاره به اینکه انتشار تصاویر و فیلم درگیری در فضای مجازی بازتاب زیادی داشته است، بیان کرد: انتشار دهندگان فیلم و تصاویر در فضای مجازی با اینکه اعلام ندامت و پشیمانی می کنند، اما نمی دانند که چه ضربه ای به رشته پرطرفدار و پهلوانی کشتی استان زدند.
وی با اشاره به استقبال پرشور مردم و علاقمندان از این رقابت ها اضافه کرد: همه شاهد بودند که این مسابقات بدون تبلیغ چقدر تماشاگر داشت و این بیانگر جایگاه کشتی در بین مردم است.
رئیس هیات کشتی استان اردبیل با بیان اینکه اشخاص آمدنی و رفتنی هستند و آنچه خواهد ماند کشتی است، ادامه داد: برای همین باید همه دلسوزان و خاک خوردگان این رشته ورزشی تلاش کنند تا  کشتی استان به جایگاه حقیقی خود در کشور برسد.
درگیری در رقابت های کشتی هیچ ارتباطی به روند مسابقات نداشت
معاون ورزشی اداره‌کل ورزش و جوانان استان اردبیل هم در این زمینه گفت: درگیری بوجود آمده در رقابت‌های کشتی استان هیچ ارتباطی به روند و نتیجه مسابقات کشتی قهرمانی استان نداشت و انگیزه ضاربان فقط خصومت شخصی بود.
محمد رضا برادران افزود: این درگیری که بین سه تن از تماشاگران و نوجوانان اتفاق افتاد، باعث مصدومیت جزیی یک نفر و انتقال وی به بیمارستان و درمان سرپایی وی شد.
وی اظهار کرد: تعداد تماشاگران حاضر در این مسابقات نیز بیش از ظرفیت سالن بود بگونه‌ای که تعداد زیادی از تماشاگران در کنار تشک حضور داشتند و همین امر نیز باعث تشدید درگیری‌ها و هجوم طرفین درگیری به وسط تشک مسابقات شد.
۲ نفر از عوامل درگیری در مسابقات کشتی اردبیل دستگیر شدند
فرمانده انتظامی شهرستان اردبیل هم گفت: ۲ نفر از ضاربان و عوامل اصلی درگیری در مسابقات کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان قهرمانی استان توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.
سرهنگ عادل منیر افزود: این ۲ فرد خاطی با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی و رسیدگی تحویل سیستم قضایی استان شدند.
وی اظهار کرد: برای برگزاری این دوره از مسابقات با تعداد زیادی از تماشاگران، هیچ مکاتبه و هماهنگی برای حضور نیروی انتظامی انجام نشده بود و پلیس شهرستان اردبیل بنابه وظیفه در سالن برگزاری مسابقات حضور یافته بود.
او بیان کرد: برگزاری هر نوع برنامه اجتماعی مانند مسابقات مهم ورزشی که با حضور تعداد زیادی از مردم برگزار می‌شود، نیازمند هماهنگی و مکاتبات لازم با دستگاه های مرتبط از جمله نیروی انتظامی، عوامل امدادی و بهداشتی است.
مسابقات کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان قهرمانی استان برای اعزام به مسابقات کشوری با حضور ۲۰۰ کشتی‌گیر از سراسر استان در اوزان مختلف به میزبانی شهرستان اردبیل در خانه کشتی مرحوم جابر عباس زاده برگزار و در پایان این رقابت‌ها شهرستان اردبیل در کشتی آزاد با کسب ۱۰ عنوان قهرمانی و در کشتی فرنگی هم با کسب ۹ عنوان قهرمانی با اقتدار فاتح مسابقات انتخابی بزرگسالان کشتی آزاد و فرنگی استان اردبیل شد.
نفرات اول این مسابقات به اردوی آمادگی تیم منتخب استان دعوت و زیر نظر مربیان مجرب و توانمند تمرین خواهند کرد تا با اقتدار در مسابقات کشوری پیش رو شرکت کنند.

تهران- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: به تازگی فیلمی با مضمون…
رشت – ایرنا – اکتشافات و برخوداری از ذخایر نفتی و گازی دریای خزر در…
شیراز-ایرنا-معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان…
کرج – ایرنا – معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور…
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط varzeshikhabari