قیمت طلا و دلار امروز | قیمت‌ها تغییر کرد.
در پایان معاملات قیمت دلار افزایش را تجربه کرد و به ۳۲,۸۵۰ (سی و دو هزار و هشتصد و پنجاه ) تومان رسید که رشد ۰.۶ درصدی داشته است. قیمت طلا و سکه هم بالا رفت.
به گزارش دنیای اقتصاد، بازار امروز شاهد افزایش قیمت ها نسبت به روز گذشته است.
هر اونس طلا، امروز به ۱,۶۴۴ (یک هزار و ششصد و چهل و چهار) دلار رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳۸ درصدی داشته است.
قیمت طلا بالا رفت و هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز با افزایش ۰.۰۶ درصدی، از ۱,۳۴۲,۵۰۰ (یک میلیون و سیصد و چهل و دو هزار و پانصد ) تومان به ۱,۳۴۳,۴۰۰ (یک میلیون و سیصد و چهل و سه هزار و چهارصد ) تومان رسید.
آخرین نرخ مثقال طلا ۱۸ عیار
همچنین هر مثقال طلا ۱۸ عیار با افزایش ۰.۱۷ درصدی نسبت به روز قبل ، ۵,۸۲۷,۰۰۰ (پنج میلیون و هشتصد و بیست و هفت هزار) تومان معامله شد.
قیمت دلار در بازار آزاد امروز
قیمت دلار در بازار آزاد، امروز به ۳۲,۸۵۰ (سی و دو هزار و هشتصد و پنجاه ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۶ درصدی داشته است.
آخرین نرخ دلار در بازار متشکل
همچنین دلار در بازار متشکل بدون تغییر نسبت به روز قبل ، ۲۸,۸۰۰ (بیست و هشت هزار و هشتصد ) تومان معامله شد.
آخرین نرخ یورو در بازار آزاد
یورو در بازار آزاد امروز با افزایش ۰.۸۴ درصدی، از ۳۲,۱۱۷ (سی و دو هزار و یکصد و هفده ) تومان به ۳۲,۳۹۰ (سی و دو هزار و سیصد و نود ) تومان رسید.
قیمت پوند امروز
در بازار امروز پوند نسبت به روز قبل ، با ۱۷۷ تومان افزایش، ۳۷,۱۶۹ (سی و هفت هزار و یکصد و شصت و نه ) تومان نرخ گذاری شد.
آخرین نرخ درهم امارات (حواله)
همچنین درهم امارات (حواله) با افزایش ۰.۳۳ درصدی نسبت به روز قبل ، ۹,۰۷۰ (نه هزار و هفتاد ) تومان معامله شد.
آخرین نرخ لیر ترکیه
لیر ترکیه در بازار داخلی هم ۱,۷۷۰ (یک هزار و هفتصد و هفتاد ) تومان قیمت خورد.
آخرین نرخ دلار کانادا
همچنین دلار کانادا با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۳,۹۳۱ (بیست و سه هزار و نهصد و سی و یک ) تومان معامله شد.
آخرین نرخ سکه امامی
قیمت سکه امامی به 14,922,000 (چهارده میلیون و نهصد و بیست و دو هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش 0.49 درصدی داشته است.
آخرین نرخ نیم سکه
نیم سکه امروز با افزایش ۰.۲۴ درصدی، از ۸,۱۰۰,۰۰۰ (هشت میلیون و یکصد هزار) تومان به ۸,۱۲۰,۰۰۰ (هشت میلیون و یکصد و بیست هزار) تومان رسید.
آخرین نرخ ربع سکه
همچنین ربع سکه با افزایش ۰.۳۹ درصدی نسبت به روز قبل ، ۵,۱۲۰,۰۰۰ (پنج میلیون و یکصد و بیست هزار) تومان معامله شد.
آخرین نرخ سکه گرمی
هر سکه گرمی در بازار داخلی هم ۳,۱۰۵,۰۰۰ (سه میلیون و یکصد و پنج هزار) تومان قیمت خورد.
پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال
معامله گران دلار در بازار آزاد در حالی امیدوار به افزایش قیمت دلار در روز‌های آینده هستند که قیمت آن به ۳۲ هزار و ۷۷۰ تومان رسیده و سهراب دل انگیزان معتقد است با توجه به پارامتر‌های موجود دلار تا پایان سال بین بازه ۳۲ تا ۳۹ هزار تومان نوسان خواهد داشت.
رویداد۲۴ نوشت: قیمت دلار در حالی در بازار آزاد در ماه‌های گذشته به دلایلی نظیر نتیجه مذاکرات برجام، بحران‌های داخلی و خارجی، قیمت دلار هرات، رشد نقدینگی و تورم در نوسان بوده که سوال اصلی این است که این مهم‌ترین متغیر اقتصادی تا پایان سال به چه قیمتی خواهد رسید.
قیمت دلار در شش ماهه ابتدای ۱۴۰۱ شاهد افزایشی ۲۰ درصدی بود به طوری که از ۲۶ هزار و ۲۵۰ هزار تومان ابتدای سال به ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان در پایان شهریور ۱۴۰۱ رسید. این در حالی است که دلار در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱ درصد رشد داشت.
ارتباط قیمت دلار و رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۱
سهراب دل انگیزان به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: اگر نرخ رشد نقدینگی را برای سال ۱۴۰۱ حدود ۳۰ درصد در نظر بگیریم و بخواهیم آن را در قیمت دلار لحاظ کنیم، با توجه به آنکه قیمت دلار در ابتدای سال حدود ۲۴ هزار تومان به طور متوسط بوده است، بنابراین ۳۰ درصد ۲۴ هزار تومانِ قیمت دلار، ۸ هزار تومان است. ازاین رو دلار ۲۴ هزار تومانی در شرایطی که رشد نقدینگی ۳۰ درصد در نظر گرفته شود به ۳۲ هزار تومان می‌رسد.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه رشد نقدینگی بیش از ۳۰ درصد خواهد بود، ادامه داد: اگر نرخ رشد نقدینگی ۱۰ درصد بیشتر شود و به ۴۰ درصد برسد به طور متوسط قیمت دلار را ۳ هزار تومان افزایش خواهد داد و از ۳۲ هزار تومان به ۳۵ هزار تومان خواهد رساند.
ذخایر ارزی کاهش یافت؟
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، نکته مهم بعدی این است که «نرخ ارز براساس توان عرضه اسکناس آن به بازار چقدر است؟» و همچنین «عرضه اسکناس دلار به بازار به چه میزان است؟»
دل انگیزان ادامه داد: اگر عرضه اسکناس به بازار را در طول یک سال گذشته ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار در نظر بگیریم، به نظر نمی‌رسد این رقم در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته بیشتر شود، زیرا گرچه میزان صادرات کشور از نظر ریالی به دلیل افزایش قیمت‌ها و تورم افزایش یافته، اما از نظر وزنی، صادرات نفتی و غیرنفتی کشور کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین درآمد دلاری کشور افزایشی نداشته؛ حتی با کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی صادرات کشور از نظر وزنی، به همان میزان توان پاسخگویی ارز اسکناس دلار کاهش یافته است.
تغییر جهت دلار ممکن است
این اقتصاددان با بیان اینکه کمبود اسکناس دلار به دلیل کاهش صادرات می‌تواند ۳ هزار تومان قیمت دلار را افزایش دهد، گفت: حال می‌خواهیم تاثیر بحران‌های داخلی یا خارجی را بر قیمت دلار محک بزنیم. اگر بحرانی مثل بحران‌های جنگی و بحرانی که روابط بین المللی ما را از شرایط کنونی بدتر می‌کند اتفاق بیفتد، چنین بحرانی می‌تواند تقریبا ۳ هزار تومان قیمت دلار را در مسیر افزایش قرار دهد.
دل انگیزان ادامه داد: بنابراین پیش بینی من با توجه به پارامتر‌های پیش گفته این است که در چنین شرایطی قیمت دلار بین ۳۲ تا ۳۹ هزار تومان تا پایان سال نوسان خواهد کرد. البته این سخن تا زمانی است که هیچ اتفاق پیش بینی نشده‌ای نیفتاده باشد و اگر اتفاق پیش بینی نشده بیفتد ممکن است جهت مسیر دلار را به گونه‌ای دیگر رقم بزند.
رد پای اعتراضات بر قیمت دلار
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، فرسایشی شدن مذاکرات برجام موجب شده تاثیر آن بر قیمت دلار به حداقل ممکن برسد و به همین دلیل اخبار جدید آن در مورد به بن بست رسیدن این مذاکرات، تاثیر چندانی بر قیمت دلار نداشت. نرخ دلار در حال حاضر روند منطقی خود را طی می‌کند و نوسان آن در کانال‌های ۳۲ تا ۳۴ هزار تومان نوسانی نیست که تحلیل آن را ناممکن کند، زیرا دلار ممکن است در یک روز ۵۰۰ تومان نوسان داشته باشد، ولی در طول یک ماه حدود ۲ هزار تومان جابه جا شود. از ابتدای سال هم روند قیمتی دلار این گونه بوده و از حدود ۲۳ هزار تومان به نزدیک ۳۳ هزار تومان رسیده است.
دل انگیزان ادامه داد: اعتراضات اخیر هم بر قیمت دلار تاثیر گذاشت و قیمت آن را از ۳۰ هزار تومان به نزدیک ۳۳ هزار تومان رساند.
وی معتقد است قیمت دلار به واسطه تقاضای ارزی افزایش نخواهد یافت، زیرا واردات پیش از سال ۹۷ زیاد بود؛ ولی از سال ۹۷ به بعد به حداقل ممکن خود رسیده و تنها شاهد واردات حجم کمی کالا‌های مصرفی، پوشاک و واردات کالا‌های واسطه‌ای یا لوازم یدکی هستیم. از طرفی آینده واردات خودرو نیز به دلیل کمبود ارز در ابهام است.
منبع: اقتصاد24
ویژه :
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فوتبال ایران است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

source

توسط varzeshikhabari