لباسی که برای کاروان ورزش ایران در بازی‌های المپیک در نظر گرفته شده نسبت به دوره‌های گذشته زیبایی‌های بیشتری دارد اما برخلاف ادوار قبلی این بار رونمایی «زشتی» از آن شد تا به چشم نیاید.
به گزارش خبرنگار مهر، یکی از اقدامات متفاوت و جدیدی که کمیته ملی المپیک برای این دوره بازی‌های المپیک انجام داد، طراحی لباس اعضای کاروان اعزامی به توکیو زیر نظر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود تا چالش‌هایی که پنج سال پیش و قبل از بازی‌های المپیک ریو برای این کمیته و مسئولان وقتش ایجاد شده بود، تکرار نشود.
به هر حال لباس و طراحی آن برای ورزشکاران المپیکی مقوله مهمی است که می‌تواند دست مایه‌ای برای قضاوت چگونگی حضور کشورها در المپیک – به خصوص پیش از آغاز مدال‌آوری ها- باشد، این قضاوت از همان مراسم افتتاحیه که جذاب‌ترین و سنتی‌ترین بخش بازی‌های المپیک است، آغاز می‌شود. جایی که در آن ورزشکاران هر کشور با لباسی متحدالشکل که معرفِ هویت و فرهنگ‌شان است، مقابل هزاران تماشاگر حاضر در محلِ افتتاحیه و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی رژه می‌روند.
اهمیت همین مسئله و جلوگیری از انتقاداتی که پیش از المپیک ریو کاروان ایران را به حاشیه برد، پای صاحب نظران و طراحان حوزه مد و لباس را به کمیته ملی المپیک باز کرد تا طراحی پوشش مسافران توکیو فنی‌تر از همیشه انجام شود؛ نتیجه این ورود و رفت و آمدهای زیادی که برای آن انجام شد در نهایت شامگاه شنبه و ساعاتی پیش از اعزام اولین گروه ورزشکاران به محل برگزاری بازی‌های المپیک در توکیو رونمایی شد.
لباس ایرانی-اسلامی برای کاروان ایران/ «زیبایی» که زشت رونمایی شد
البته برگزاری مراسم رونمایی در چنین فضا و شرایطی متوجه انتقادات زیادی است. به خصوص که از دو سال پیش روند طراحی و داوری پوشش‌های پیشنهادی برای مسافران توکیو آغاز شده بود اما درست در لحظه آخر و پیش از اینکه ورزشکاران سوار هواپیما شوند، رونمایی از آن انجام شد اما انتقاداتی که در همین چند ساعت نسبت به طرح نهایی شده – درمورد لباس رسمی بانوان- مطرح شده، چقدر جای حمایت و دفاع دارد؟
طی دو سال گذشته نشست‌های زیادی ویژه بررسی پوشش ورزشکاران ایران در المپیک توکیو و نهایی کردن طرح آن برگزار شد و طرح‌های پیشنهادی زیادی هم برای آن ارائه شد، قاعدتاً در این میان هزینه‌های زیادی هم صرف شده که البته طبیعی است چون قرار بود این بار پوشش رسمی و ورزشی نمایندگان ایران از کانال تخصصی و با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان مربوطه طراحی و به سرانجام برسد اما به فاصله چند ساعت پس از رونمایی از این لباس‌های مصوب، انتقاداتی نسبت به طراحی آن مطرح شده که البته به گستردگی نقدهای وارد شده به نمونه اولیه لباس مسافران ریو نیست اما به هر حال نشان می‌دهد این بار هم نشست‌های تخصصی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مربوطه نتوانسته رضایت عموم را جلب کند.
یکی از انتقادات مطرح نسبت به پوشش مصوب بانوان برای المپیک نسبت به رنگ فیروزه‌ای آن است که البته به نظر می‌رسد انتخاب این رنگ بر اساس تصمیمی است که در مورد کاروان ایران و به کارگیری المان‌هایی با رنگ فیروزه‌ای در آن گرفته شده است.
امین عارف نیا که به عنوان مسئول ستاد فرهنگی المپیک در جریان تمام مراحل مربوط به طراحی و داوری طرح‌های پیشنهادی قرار داشت هم این موضوع را تایید می‌کند. وی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ارائه گزارشی از روند طی شده برای تصویب پوشش ورزشکاران گفت که طرح مصوب و نهایی جزو طرح‌های ابتدایی بود که ارائه شد و تمام مراحل داوری را طی کرد و در نهایت توسط اعضای «ستاد عالی» برگزیده شد.
لباس ایرانی-اسلامی برای کاروان ایران/ «زیبایی» که زشت رونمایی شد
مروری بر روند طراحی لباس مسافران توکیو
عارف نیا با یادآوری اینکه خردادماه سال ۹۸ اولین فراخوان کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای طراحی پوشش اعضای کاروان ایران داده شد، گفت: نتیجه فراخوان ارائه ۱۲۰۳ طرح به دبیرخانه بود. نمونه دوزی طرح‌های منتخب طی چند روز در تالار رودکی با حضور هیات داوری، بررسی و داوری شد. اتفاقاً علاوه بر کارشناسان حوزه مد و لباس، برخی ورزشکاران و اعضای کادر سرپرستی کاروان المپیک هم عضو هیات داوری بودند.
وی با یادآوری اینکه نتیجه این نشست‌ها منجر به نهایی شدن چند ست پیشنهادی شد تا ارزیابی‌های تکمیلی روی آنها صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: البته ادامه کار به خاطر کرونا و تعویق المپیک مسکوت ماند. سال گذشته اما بعد از اینکه برگزاری المپیک و اعزام کاروان ایران به آن قطعی شد، مجدد فرآیند طراحی و تصویب پوشش اعضای کاروان پیگیری شد.
به گفته امین عارف نیا، نتیجه این پیگیری‌های مجدد انتخاب ۱۲ کالکشن لباس پیشنهاد شامل ۳ طرح برای هر ست رسمی و ورزشی مردان و بانوان بود، این طرح‌ها در نشستی با حضور هیات داوری متشکل از کارشناسان حوزه لباس و اعضای ستاد عالی ارزیابی شد. خروجی این نشست یعنی طرح‌های منتخب در اختیار ستاد عالی قرار گرفت.
لباس طراحی شده برای مسافران توکیو «منتخب» ورزشی‌هاست!
به گزارش خبرنگار مهر، پوشش رسمی منتخب برای ورزشکاران مرد کشورمان یک دست کت و شلوار به رنگ سرمه‌ای است که هیچ انتقادی در مورد آن مطرح نشده و رضایت اعضای کاروان را به همراه داشت. لباس رسمی بانوان که توسط افرادی متفاوت از طراحان پوشش مردان طراحی شده اما با واکنش‌هایی همراه بوده است. ضمن اینکه صحبت‌هایی هم از مداخله و تصمیم گیری خارج از کارگروه مد و لباس که مسئولیت فراخوان و طراحی نمونه‌های پیشنهادی را داشت، مطرح شده است.
عارف نیا در این زمینه تاکید کرد: البته نمونه نهایی شده برای پوشش بانوان در اولین طرح‌های پیشنهادی قرار داشت، این لباس تمام مراحل داوری که با حضور کارشناسان حوزه مد و لباس و مسئولان کاروان ورزش ایران برگزار شد را طی کرد تا به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد.
وی در عین حال گفت: البته انتخاب نهایی توسط ستاد عالی صورت گرفت. اعضای هیات داوری در تمام مراحل برای ارزیابی طرح‌های پیشنهادی حضور داشتند اما در نهایت خودِ اعضای ستاد عالی تصمیم نهایی را گرفتند.
مسئول ستاد فرهنگی المپیک در مورد رنگ پوشش رسمی بانوان تصریح کرد: اینگونه تصمیم گرفته شده که کاروان فیروزه‌ای در المپیک داشته باشیم و به همین دلیل این رنگ انتخاب شد. برای ست رسمی مردان هم رنگ سرمه‌ای انتخاب شد تا به نوعی یکدیگر را پوشش دهند.
عارف نیا تاکید کرد: لباس رسمی بانوان که قرار است از آن در مراسم رژه هم استفاده شود در چند رنگ پیشنهاد شده بود. یکی از طرح‌ها به رنگ سفید بود و یکی از طرح‌ها هم به رنگ فیروزه‌ای ملایم‌تر، در نهایت اما با نظر اعضای «ستاد عالی» این طرح با این رنگ انتخاب شد.
لباس ایرانی-اسلامی برای کاروان ایران/ «زیبایی» که زشت رونمایی شد
انتخاب لباس ورزشی کاروان خارج از کارگروه مد و لباس
به گزارش خبرنگار مهر، پوشش ورزشکاران ایران در المپیک توکیو شامل دو ستِ رسمی و ورزشی است؛ پوشش رسمی تنها در مراسم افتتاحیه استفاده می‌شود. افتتاحیه این دوره بازی‌ها به خاطر کرونا و پروتکل‌های بهداشتی محدود و با حضور مختصر نمایندگان کاروان برگزار می‌شود اما به هر حال پوشش ورزشکاران در این مراسم مهم و قابل توجه خواهد بود
این موضوع اما به منزله نادیده گرفتن پوشش ورزشی ورزشکاران و طرح و رنگ و جنس منتخب برای آن نیست؛ این پوشش که از تولیدات داخلی به حساب می‌آید به رنگ سفید است، جنس آن هم به گونه‌ای که بعضاً به خاطر ضخیم بودن و گرم بودنش خیلی رضایت ندارند.
عارف نیا در این مورد و اینکه مبنای انتخابی با این ویژگی‌ها چه بوده است، گفت: طراحی ست ورزشی هم جزو برنامه‌های مورد پیگیری در ستاد فرهنگی المپیک و کارگروه مد و لباس بود اما در نهایت فرآیند کار در این بخش از مجموعه ما خارج شد! ترجیح مسئولان کاروان المپیک این بود که خودشان در این زمینه پیگیری و تصمیم گیری داشته باشند.
لباس ایرانی-اسلامی برای کاروان ایران/ «زیبایی» که زشت رونمایی شد
پایان کار غیرحرفه ای!
در هر صورت اینکه بالاخره بعد از دو سال و انجام «اولین» های قابل توجه در رابطه با طراحی پوشش ورزشکاران ایران در بازی‌های المپیک مشخص شد که این پوشش به چه شکل است و چه رنگ اما درست وقتی که اولین گروه ورزشکاران در فاصله یکی دو ساعته تا اعزام قرار داشتند.
شاید بیشتر از طرح پیشنهادی که قاعدتاً معیارهای اسلامی و ایرانی هم در انتخاب آن بی تاثیر نبوده است، انتقاد اصلی مربوط به چگونگی رونمایی باشد؛ اینکه «چرا کارگروه مد و لباس با وجود نقش پررنگ اولیه در انتخاب نهایی نقشی نداشته و به نوعی نظرات تخصصی آنها در نظر گرفته نشده است؟» جای سوال و نقد دارد اما اینکه «چرا رونمایی از نتیجه اقدامی که دو سال پیش آغاز شد تا جلوی معضلات همیشگی گرفته شود، بهتر و به موقع تر رونمایی نشد؟» نقد اصلی است.
درست است که این روزها موج جدید کرونا مانع خیلی از برنامه‌ها و اقدامات است اما به نظر می‌رسد پیش از این هم فرصت بود برای نمایش کارهای فرهنگی اینچنینی؛ در هر صورت اینکه کاری که خیلی حرفه‌ای آغاز شد پایان حرفه‌ای نداشت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط varzeshikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.