هایک ویژن
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که مشکلات محیط‌زیستی به مرزهای سیاسی محدود نمی‌شود، گفت: برای رسیدن به یک رویکرد مشترک و هماهنگ، پیشنهاد می‌کنم که مکانیزم همکاری امنیت غذایی در بستر تغییرات اقلیمی شکل بگیرد. این مکانیزم می‌تواند با همکاری بخش‌های دولتی، غیردولتی، علمی و سازمان های بین المللی با همکاری بخش خصوصی ایجاد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در کنفرانس بین‌المللی «همکاری در زمینه امنیت غذایی در بستر تغییرات اقلیمی»، اقدامات ایران برای حفظ تنوع زیستی و پیشگیری از تغییرات آب‌وهوایی را تشریح کرد. 
علی سلاجقه در مراسم افتتاحیه این کنفرانس که در ترکمنستان در حال برگزاری است، اظهار کرد: تاثیر تغییرات آب و هوایی آن‌قدر آشکار و شدید شده است که ما باید به صورت فعال، موثر، کارآمد و سریع واکنش نشان دهیم.
وی افزود: مشکلات محیط‌زیستی به مرزهای سیاسی محدود نمی‌شود و حمایت و تقویت از همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی برای غلبه بر چالش‌های مشترک از اهمیت حیاتی برخوردار است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به پیامدهای ناگوار تغییرات اقلیمی و آب‌وهوایی بر کشورمان، تصریح کرد: ما مصمم هستیم اقدامات موثرتری برای حفاظت از محیط زیست و حفظ امنیت غذایی کشور انجام دهیم و به خوبی می‌دانیم که برای دستیابی به این هدف باید با سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه خود همکاری کنیم.
دنیا نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی برای حفظ امنیت غذایی است 
معاون رئیس‌جمهور در ادامه اظهارات خود گفت: دنیا نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی و در زمان مناسب برای حفظ امنیت غذایی است تا از وقوع فجایعی که مرتبط با سوء تغذیه جوامع و فقر که رسیدن به اهداف توسعه پایدار را تحت تاثیر قرار خواهد داد و روند رسیدن به آن را کند خواهد کرد، جلوگیری شود.
سلاجقه پیشنهاد کرد: برای رسیدن به یک رویکرد مشترک و هماهنگ، پیشنهاد می‌کنم که مکانیزم همکاری امنیت غذایی در بستر تغییرات اقلیمی شکل بگیرد. این مکانیزم می‌تواند با همکاری بخش‌های دولتی، غیردولتی، علمی و سازمان های بین المللی با همکاری بخش خصوصی ایجاد شود.
تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم تغییرات اقلیمی بر امنیت غذایی
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در دومین سخنرانی خود در این کنفرانس با اشاره به تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم تغییر اقلیم بر امنیت غذایی، گفت: تغییر اقلیم با تاثیر بر عملکرد محصولات زراعی به صورت مستقیم و افزایش دما و تغییر در الگوهای بارش، تشدید رویدادهای حدی چون سیل، خشکسالی، گرد و غبار، اثرگذاری بر آب در دسترس، گسترش آفات و بیماری‌ها، افزایش گونه‌های مهاجم و … به صورت غیر مستقیم امنیت غذایی را در همه چهار بعد آن اعم از در دسترس بودن، دستیابی‌پذیر بودن، بهره برداری و ثبات، تحت‌الشعاع قرار داده است؛ به نوعی که همه گروه‌های آسیب‌پذیر در کشورهای شمال و جنوب را در مقیاس متفاوت، هم از بعد اقتصادی و هم سلامت در معرض خطر قرار داده است.
وی افزود: این چالش حتی دستیابی به اهداف توسعه پایدار خصوصا فقرزدایی، رفع گرسنگی و سوءتغذیه، برابری جنسیتی و کاهش نابرابری ها را دچار نقصان نموده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ایران با اقلیمی خشک و نیمه خشک و با توجه به تخمین افزایش دمای آن بیش از حد متوسط جهانی، بیش از پیش با معضلات محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم مواجه است. دولت جمهوری اسلامی ایران، علیرغم تحمیل تحریم‌های اقتصادی، فناوری و دانش و شرایط نابرابر موجود، علاوه بر بهبود فرآیند چرخه تأمین، ارتقای حاصلخیزی زمین های زراعی، مدیریت بهینه مراتع و توسعه گلخانه ها را در دستور کار قرار داده است.
به گفته معاون رییس جمهور، اکنون قانون امنیت غذایی کشور برای هدفمند نمودن اقدامات در حال اجرا در راستای تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی اعم از کاربری اراضی، حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان محصولات زراعی، تعریف نظام جامع عرضه و تقاضا و … در فرآیند تصویب در مجلس قانونگذاری کشور است. 
اجرای طرح کاشت یک میلیارد نهال در ایران با همکاری فائو 
سلاجقه با اشاره به اجرای طرح کاشت یک میلیارد نهال با همکاری فائو و با محوریت عمل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برای مقابله با بیابانزایی و افزایش سطح جنگل در بازه زمانی چهارساله در سراسر کشور، گفت: این طرح در راستای تحقق قانون هوای پاک کشور و تعهدات داوطلبانه کشور به UNCCD و به صفر رساندن تخریب سرزمین کلید خورده است. از جمله اهدافی که از اجرای این طرح به دنبال دستیابی آن هستیم، احیا و گسترش جنگل‌ها و فضاهای سبز شهری به میزان 1.44 میلیون هکتار، کنترل 170 میلیون تن گرد و غبار در منطقه منبع، جذب 150 میلیون تن گازهای گلخانه ای، کاهش 25 میلیون تنی فرسایش خاک در سال، تولید حدود 2 میلیارد متر مکعب آب شیرین با توجه به نقش جنگل در چرخه آب می باشد که همه این موارد به حفظ تنوع زیستی و اهداف پیشگیری از تغییرات آب و هوایی کمک خواهد کرد.
وی افزود: با توجه به ضرورت ارتقای دانش فنی افراد متخصص و دانش عمومی همه مردم به خصوص جوامع محلی و نیز ضرورت اولویت اقدام در حوزه سازگاری با تغییر اقلیم با در نظر داشتن اصل مسئولیت‌های مشترک اما متمایز و نیز تعهد کشورهای توسعه‌یافته بر تأمین مالی و انتقال فناوری به کشورهای در حال توسعه، بر نقش کلیدی سازمان‌های بین‌المللی در توسعه کانال‌های ارتباطی، مدیریت و انتقال دانش و نیز معرفی تجربیات موفق تأکید می نمایم.
گفتنی است، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در حاشیه برگزاری این کنفرانس با وزیر کشاورزی و محیط‌زیست تاجیکستان و معاون رئیس‌جمهور ترکمنستان در امور کشاورزی و محیط زیست نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. 
دیدار سلاجقه در ترکمنستان
اخبار مرتبط

source

توسط varzeshikhabari