ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد مطالبات ورزش این استان در دور دوم سفر رئیس جمهور را مطرح کرد.
“عین‌الله دهقان” در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به سفر اول رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: متاسفانه در سفر اول رئیس جمهور به استان بخش ورزش مظلوم واقع شد نماینده‌ای از ورزشکاران و مدیران ورزش استان در شورای اداری که به ریاست رئیس جمهور برگزار شده بود حضور نداشتند و عملا از سفر اول چیزی عاید ورزش استان کهگیلویه و بویراحمد نشد.
وی اظهارکرد: بعد از رایزنی‌هایی که با استاندار و معاون عمرانی استاندار داشتیم مبلغی به میزان ۴۷ میلیارد تومان از اعتبارات متمم سفر به ورزش استان اختصاص یافت، ابلاغ آن انجام گرفت اما تخصیص آن تاکنون به دست ما نرسیده است که امیدواریم با تخصیص به موقع این میزان اعتبار، پروژه های بر زمین مانده را تکمیل کرده و به بهره برداری برسانیم و در اختیار جامعه ورزش استان قرار دهیم.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مطالباتی که برای سفر دوم رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد از هیات دولت برای رشد ورزش استان خواهند داشت، گفت: در صورتی که این مطالبات محقق شود می توان انقلابی در ورزش این استان ایجاد کرد.
بلاتکلیفی هتل ورزش کهگیلویه و بویراحمد
دهقان با اشاره به مهمترین پروژه های تکمیل نشده ورزش استان تصریح کرد: هتل ورزش که از سال ۸۵ عملیات اجرایی آن شروع شده تاکنون بلاتکلیف مانده و هم اکنون ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که یکی از مطالبات ما در سفر دوم رئیس جمهور تخصیص اعتبار برای این پروژه است.
وی با بیان اینکه هتل ورزش برای اسکان ورزشکاران از نان شب هم واجب تر است ، ادامه داد: میزبانی تیم های ورزشی دغدغه اصلی ما در استان بوده،  اکنون ورزشکاران و هیئت‌های ورزشی ما از این جهت در مضیقه قرار دارند و نمی توانیم میزبانی خوبی داشته باشیم امیدواریم با تامین اعتبار این پروژه که بر اساس برآوردها به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار جهت تکمیل و بهره برداری نیاز دارد به ورزش استان کمک کنیم.
آخرین وضعیت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری یاسوج
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وضعیت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری یاسوج عنوان کرد: ورزشگاه ۱۵ هزار نفری یاسوج نه تنها دغدغه مردم بلکه دغدغه شما اصحاب رسانه و همه جوانان و نوجوانان ورزش‌دوست و ورزشکار این استان است، از وضعیت این ورزشگاه بسیار نگران هستیم و ورزشگاهی که در سال ۹۴ به بهره برداری رسید اما متاسفانه هم اکنون بیش از ۱۳۰ ایراد در آن وجود دارد.
دهقان ضمن تشکر از زحمات گذشتگان تاکید کرد: متاسفانه پروژه با این تعداد ایراد افتتاح شد و از سال ۹۴ تاکنون که هشت سال می گذرد علاوه بر این ایرادات، ایرادات جدید هم به آن اضافه شده است که چمن، پیست تارتان، سکوها و صندلی های ورزشگاه کاملا از بین رفته و اکثر تاسیسات آن دچار مشکل شده و بسیاری از وسایل این ورزشگاه به سرقت رفت.
وی با بیان اینکه برای حفظ و نگهداری ورزشگاه ۱۵ هزار نفری یاسوج مشکلات زیادی داریم، مشکل اساسی این است که در صورت تکمیل ورزشگاه، نگهداری آن با مشکل روبرو خواهد شد، اظهارکرد: این ورزشگاه چارت سازمانی ۱۲ نفره دارد که باید نیروی مورد نیاز آن تامین شود و در نشستی که با مدیریت برنامه و بودجه استان داشتیم چاره‌اندیشی برای جذب نیروی این ورزشگاه انجام شده است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با راه اندازی این ورزشگاه در فوتبال استان وضعیت خوبی می توانیم داشته باشیم و تیم‌ها و تیم داران گلایه‌مند هستند که نمی‌توانند زمین خوب برای میزبانی داشته باشند. هم اکنون زمین چمن آن را در اختیار هیئت گذاشته‌ایم تا به صورت یکسان به تیم ها ارائه کنند. برای رفع ایرادات و مشکلات این ورزشگاه، کارشناسان ما ۳۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند و انتظار داریم در سفر دوم ریاست جمهوری برای این پروژه مهم فکری شود تا تحول عظیمی در توسعه ورزش قهرمانی و همگانی داشته باشیم.
ورزشگاه قلعه رئیسی نیازمند اعتبار
دهقان افزود: یکی دیگر از اولویت های ما در سفر دوم ریاست جمهوری به استان موضوع ورزشگاه سه هزار نفری شهر قلعه رئیسی، مرکز بخش چاروساست که از سال ۸۵ عملیات اجرایی آن شروع شده و تا امروز کارهای زیادی انجام داده‌ایم. در دوره قبل از ما پیشرفت این زمین ۱۵ تا ۲۰ درصد بود که با کارهای انجام شده اکنون پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی را در این ورزشگاه داریم، زیرساخت ها و سکو ها آماده، برج نوری برافراشته شده و بحث فنس و زیرساخت برای چمن طبیعی را مدنظر قرار داریم که تنها مشکل ما مربوط به آب مجموعه است که شورای قبل شهر تعهد داده بودند آب آن را فراهم کنند اما تا امروز تعهد آنها محقق نشده است.
وی اظهارکرد: از اعتبارات متمم سفر اول رئیس جمهور به استان مبلغی را برای این پروژه گذاشتیم و انتظار داریم که در سفر دوم تکمیل آن را مد نظر قرار دهند و اعتباراتی برای آن بگذارند. این منطقه یکی از مناطق مستعد ما در فوتبال بوده تیم اتحاد قلعه رئیسی نیز قهرمان استان شده بود و اکنون در زیر گروه کشوری نتایج خوبی گرفته است که پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم این ورزشگاه را که هم اکنون ارزش افزوده آن ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است را کامل کنیم.
۱۶ پروژه مهم ورزشی را برای دور دوم سفر ریاست جمهوری مدنظر قرار دادیم
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۱۶ پروژه مهم و اولویت دار نیمه تمام ورزشی را برای دور دوم سفر ریاست جمهوری مدنظر قرار دادیم، خاطرنشان کرد: ساخت استادیوم مارگون، ۱۰ سالن ورزشی، استخر شنای بانوان گچساران، سالن تلخاب شیرین و  چند پروژه دیگر را نیز برای این سفر مد نظر قرار داده ایم.پیش‌بینی اعتبار مورد نیاز برای این تعداد پروژه ۲۸۰ میلیارد تومان است که از دولت انتظار داریم این عدد را برای تکمیل پروژه‌های استان محقق کند.
دهقان با بیان اینکه در هفته دولت نیز ۱۰ پروژه ورزشی در استان کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسید، تصریح کرد: هشت پروژه ورزشی نیز در هفته تربیت بدنی به بهره برداری رسید که سرانه ورزشی استان را بالا برد.
ورزش استان حامی مالی ندارد
وی با اشاره به مهمترین مشکلات ورزش استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: ورزش این استان حامی مالی یا همان اسپانسر ندارد و باید با استان هایی رقابت کنیم که در آنها ذوب آهن، فولاد، پالایشگاه و سایر صنایع بزرگ بوده و توان رقابت با آنها بسیار سخت است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در قالب فصل پنج اعتباراتی را میان هیئت‌های ورزشی خود تقسیم می کنیم، ادامه داد: این اعتبارات میان ۵۱ هیئت استانی و ۴۹۰ هیئت شهرستانی تقسیم می‌شود که مبلغ ناچیزی برای حمایت از ورزش است.
دهقان در خصوص حمایت شرکت نفت گچساران از ورزش استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: شرکت نفت دیگر مثل گذشته روی خوشی به ورزش نشان نمی دهد.
وی اظهارکرد: اعتباری که برای هیئت های ورزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفتیم سه میلیارد تومان بود که بین همه هیئت‌ها توزیع کردیم و البته بسیار اعتبار ناچیزی بود.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص مدیریت هیئت های ورزشی استان و اینکه چه تعداد از آنها با سرپرست اداره می‌شوند گفت: در ابتدای ورود ما ۲۱ هیئت بلاتکلیف و با سرپرست اداره می شد که ۹ هیئت را از بلاتکلیفی بیرون آوردیم و وضعیت مدیریت آنها برای چهار سال مشخص شد و یازده هیئت دیگر باقی مانده و زمینه را برای سامان دادن آن‌ها تا پایان سال فراهم می‌کنیم البته متاسفانه برای مثال یک هیئت چهار بار مجمع آن اطلاع رسانی شد اما مجمع لغو شد.
هیئت‌های ورزشی کهگیلویه و بویراحمد روزهای سختی دارند
دهقان در پاسخ به این سوال که چه اندازه مدیریت ورزشی استان سیاسی است، افزود: سعی خواهیم کرد مدیریت هیئت های ما تخصصی باشد و مسئولان هیئت رئیسه از جنس ورزش باشند هر چند مداخلاتی نیز وجود دارد اما تمام تلاش خود را می‌کنیم که رویکردها تخصصی باشد، برنامه داریم افرادی از جنس ورزش و خاک خورده ورزش باشند تا بتوانند تحولی را در ورزش استان ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه هیئت‌های ورزشی استان کهگیلویه و بویراحمد روزهای سختی را به دلیل کمبود اعتبار دارند، اظهارکرد: تنها یکی از راه‌های جذب اعتبارات این اداره کل است و خود هیئت ها هم باید دنبال اسپانسر و راه‌های جذب اعتبار باشند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه از چه هیئت‌های ورزشی بیش از همه رضایت دارید، خاطرنشان کرد: از بیشتر هیئت ها رضایت داریم اما هیئت هایی مانند هندبال و کشتی و ورزش نابینایان و معلولان و ورزش همگانی از هیئت های خوب استان هستند.
دهقان در پاسخ به این سوال که از هیئت فوتبال استان چه اندازه رضایت دارید، تصریح کرد: روند فوتبال استان بد نیست اما نمی توانم در مورد مدیریت فوتبال استان اظهار نظر کنم چون چند وقت دیگر مجمع انتخاباتی فوتبال استان را خواهیم داشت.
سرانه ورزش کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۳ سانتیمتر است
وی در رابطه با سرانه ورزشی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تا قبل از افتتاح پروژه‌های ما سرانه ورزشی استان ۹۹ سانتی‌متر بود که با افتتاح ۱۰ پروژه طی هفته دولت و هشت پروژه در هفته ورزش این سرانه به ۱۰۳ سانتیمتر رسیده است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به دستاوردهای ورزش استان کهگیلویه و بویراحمد در  ۹ ماهه اخیر تاکید کرد: در زمینه ورزش همگانی و قهرمانی اتفاقات خوبی افتاده است، تاکنون نزدیک به ۱۶۰ همایش پیاده روی در سطح استان داشتیم با توجه به مشکلات اخیر کشور و اغتشاشات این تعداد برگزاری همایش های پیاده روی قابل توجه است، ۱۳ خانه ورزش روستایی در جهت توسعه ورزش روستاها را تجهیز کردیم و پنج خانه دیگر را نیز در برنامه تجهیز قرار داده ایم تا عدالت اجتماعی در ورزش استان فراهم شود.
دهقان افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های پیشگام در طرح جام پرچم بود و تمام روستاهای این استان را درگیر آن کردیم از مرحله مقدماتی عبور و وارد مرحله شهرستانی شدیم و مرحله استانی و نهایی آن باقی مانده است که حلقه اتصال ورزش روستایی به قهرمانی است البته استعداد های نیز کشف می‌شود.
وی اظهارکرد: ۱۱ میزبانی مسابقات کشوری را داشتیم، چهار اردوی تیم‌های نوجوانان هندبال در گچساران و دهدشت در دو مرحله همچنین میزبان تیم های ملی هاکی در آذرماه بودیم، میزبانی والیبال منطقه هفت کشور را داشتیم و در مسابقات پرورش اندام برای اولین بار به سبک جهانی میزبانی کردیم.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اقدامات فرهنگی خوبی از جمله جشن های دهه امامت در استان داشته ایم که در ۱۰ شب و در ۱۰ شهرستان برگزار کردیم که از بهمئی آغاز و در یاسوج پایان یافت.
فعالیت ۳۸۰ باشگاه ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد
دهقان با اشاره به اینکه باشگاهها به صورت الکترونیکی در سامانه ” ام ۵ “ثبت می‌شوند و دیگر نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست، عنوان کرد: در حال حاضر ۳۸۰ باشگاه فعال در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد، ۲۱۹ باشگاه مربوط به آقایان و ۱۲۰ باشگاه مربوط به بانوان است و ۴۱ باشگاه مشترک است. همچنین تسهیلات برای باشگاه های خصوصی جهت اشتغال زایی داریم و تاکنون ۶ میلیارد تومان در این زمینه اختصاص داده‌ایم.
وی تاکید کرد: در حوزه ازدواج و جوانی میزبان دوره تخصصی مشاوره با ۱۵۰ مورد بوده‌ایم کارهای آموزشی بسیاری داشتیم در خصوص آسیب های اجتماعی جز دستگاههای هستیم که اقدامات بسیار خوبی در کاهش آسیب‌ها انجام داده روستاهایی که مشکل دار هستند شناسایی شده و امکانات ورزشی در آنجا مستقر می کنیم تا تفریحی سالم برای جوانان باشد و در معرض خطر قرار نگیرند در خصوص کودکان کار زمینه را برای استفاده رایگان آنها از اماکن ورزشی فراهم کردیم که قرار شد دستگاه‌های مختلف مربوطه آمار لازم را در این زمینه بدهند.  ستاد ازدواج را برگزار کردیم تا تسهیلات مورد نیاز ازدواج جوانان مورد پیگیری قرار گیرد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در زمینه واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی به همین منظور کمیسیونی تشکیل دادیم که چندین واحد ورزش ما در آن حضور دارند بعضی از اماکن تخصصی هستند مانند خانه ژیمناستیک که در اختیار هیئت قرار دارند و آن اماکن دیگر را در قالب مزایده در اختیار بخش خصوصی قرار می دهیم.
به گزارش ایسنا، دهقان با اشاره به بحث استعدادیابی بیان کرد: المپیاد ایرانیان در ۲۸ رشته در کشور برگزار می شود که ما با ۱۳ رشته در این المپیاد شرکت کردیم و توانستیم از مقام ۳۱ قبلی چند پله صعود کرده و به رتبه ۲۵ کشور برسیم و در سال های آینده رتبه های بهتری را کسب خواهیم کرد.
انتهای پیام

source

توسط varzeshikhabari