Jump to navigation
در این قسمت به سراغ احسان حدادی، ورزشکار پرتاب دیسک ایران در المپیک توکیو می رویم.
احسان حدادی، ورزشکار دو و میدانی در رشته پرتاب دیسک، متولد 30 دی ماه 1360 است. حدادی جزو مطرح ترین چهره های کاروان ایران در المپیک توکیو است. همانطور که می دانید، ایران تاکنون در رشته های کشتی، تکواندو و وزنه برداری مدال المپیک گرفته است آن هم به تعداد زیاد از سوی ورزشکاران مختلف. اما یک ورزش دیگر نیز است که ما در آن مدال المپیک داریم و آن دوومیدانی و پرتاب دیسک است که تک مدال ما را احسان حدادی در المپیک 2012 لندن گرفته است. احسان حدادی و رکورددار فعلی پرتاب دیسک ایران و آسیا با حد نصاب ۶۹٫۳۲ متر است.
احسان حدادی در سال 2003 اولین حضور خود را در مسابقات آسیایی تجربه کرد که در کشور فیلیپین به مقام هشتم رسید. یک سال بعد او در مالزی در مسابقات دو ومیدانی قهرمانی جوانان آسیا شرکت کرد و صاحب مدال طلا شد. حدادی در همان سال 2004 در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در کشور ایتالیا به مقام اول و مدال طلا رسید.
در سال 2005 او در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در عربستان حاضر شد و مدال برنز را کسب کرد. در همان سال در مسابقات قهرمانی دو و میدانی آسیا در کره جنوبی شرکت کرد و طلایی شد. دوباره در همان سال مدال طلای بازی های غرب آسیا در قطر را کسب کرد.

او در سال 2006 در جام جهانی دو و میدانی یونان شرکت کرد و دوم شد. حدادی در سال 2007 در دو و میدانی قهرمانی آسیا در اردن به مدال طلا رسید. در همان سال در ژاپن در مسابقات قهرمانی جهان، عملکرد خوبی نداشت و هفتم شد.
احسان حدادی در سال 2009 در مسابقات قهرمانی آسیا در چین موفق به کسب مدال طلا شد. او یک سال بعد در جام بین قاره ای در کرواسی سوم شد. 
احسان حدادی در سال 2011 در مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن موفق به کسب مدال طلا شد. در همان سال در مسابقات جهانی کره جنوبی، سوم شد. 
احسان حدادی در سال 2013 یک بار دیگر در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی شرکت کرد و این بار در اندونزی به مدال طلا رسید. 
احسان حدادی در سال 2015 در مسابقات جهانی پکن دستش از مدال کوتاه ماند. احسان حدادی در سال 2017 در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی به مدال نقره رسید. او در همان سال در مسابقات قهرمانی آسیا در هند شرکت کرد و اول شد و سپس در مسابقات جهانی که در لندن برگزار می شد، حضور یافت و به مدال نرسید. احسان حدادی همچنین در سال 2019 در مسابقات قهرمانی دو میدانی آسیا در قطر، اول شد.
احسان حدادی در سال 2008 در استونی موفق شد دیسک را 69 متر و 32 سانتی متر پرتاب کند و رکورددار ایران و آسیا شود.

این اولین حضور احسان حدادی جوان در مسابقات بازی های آسیایی بوده است. او که تنها 21 سال سن داشت، موفق شد در این بازی ها شاهکار کند و یکی از 11 مدال طلای ایران و تنها مدال طلای دو و میدانی را کسب کند.
احسان حدادی در اولین المپیکی که شرکت کرد، عملکرد موفقی نداشت. او با پرتاب 61/34 سانتی متر، در مقام هفدهم ایستاد و موفق به حضور در فینال نشد.
این دومین حضور احسان حدادی در بازی های آسیایی بود. سهم ایران در آن مسابقات پربار، 20 طلا بود که دوتا مربوط به دو و میدانی بودند و یکی از آن ها را احسان حدادی گرفت.
این بهترین نتیجه تاریخ دو و میدانی ایران بود. در المپیکی که در ورزش ایران بی سابقه بود، احسان حدادی موفق شد به فینال راه پیدا کند و با یک پرتاب عالی به مدال نقره برسد. این تنها مدال ایران در مسابقاتی غیر از کشتی، تکواندو و وزنه برداری است.

احسان حدادی مثل همیشه در بازی های آسیایی عملکرد موفق داشت و در اینچئون نیز موفق شد که اول بشود و مدال طلا را کسب کند.
در این المپیک احسان حدادی و محمود صمیمی پرتابگران ایران در پرتاب دیسک بودند که موفق به صعود به فینال نشدند. حدادی 60/15 متر پرتاب کرد و بیست و چهارم شد و موفق به تکرار نتیجه فوق العاده اش در لندن نشد.
باز هم بازی های آسیایی و باز هم احسان حدادی. او برای چهارمین دوره متوالی موفق شد که مدال طلای بازی های آسیایی را کسب کند. حدادی با پرتاب 65.71 متر در این مسابقات نیز اول شد و یکی از 20 مدال طلای ایران را مال خود کرد.
یکی از خبرهای تکراری ورزش ایران، داستان های احسان حدادی و مربی هایش بوده است. او که با مربی شخصی تمرین می کند، هر بار با مشکلات زیادی از این ناحیه روبرو بوده است. او بار ها به دلیل عدم کمک های فدراسیون دو و میدانی به آن ها انتقاد کرده است. یک بار پس از قهرمانی در مسابقات جهانی، اعلام کرد که این مدال هیچ ربطی به کمیته ملی المپیک یا فدراسیون دو و میدانی ندارد و تنها نتیجه تلاش های شخصی خودش بوده است. همچنین عمل جراحی او در کشور آلمان که به گفته خودش بنا به توصیه رئیس کمیته ملی المپیک بوده است، حاشیه هایی را به همراه داشت.
احسان حدادی یک بار نیز پس از تقدیم مدال به رئیس جمهور حسن روحانی، حواشی زیادی را به وجود آورد.

احسان حدادی موفق شد برای چهارمین بار پیاپی سهمیه المپیک را کسب کند. او که با مشکل دیسک کمر روبرو بود، حضورش در این مسابقات در هاله ای از ابهام بود اما بالاخره مسافر توکیو شد. او در روزهای اخیر به دلیل اینکه مربیانش در المپیک به همراه او حضور ندارد، اعتراضات زیادی به کمیته ملی المپیک داشت. همچنین مصدومیت او باعث شده است که شانس زیادی برای این ورزشکار 36 ساله در المپیک قائل نباشیم. خود احسان حدادی در آخرین صحبت هایش گفت قبلا شانس طلا داشتم اما این بار می روم که آبروریزی نشود و بتوانم نتیجه قابل قبولی کسب کنم.
دور مقدماتی پرتاب دیسک / جمعه 30 جولای (8 مرداد) / ساعت 04:30
دور نهایی پرتاب دیسک / شنبه 31 جولای (9 مرداد) / ساعت 07:30
 
اخبار داغ 
یکی از بزرگترین ورزشکاران ایرانی از نظر افتخارات.
امسال جزو ۶ نفر اول هم نمیشه
خايمال متجاوز

source

توسط varzeshikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.