ثبت نام بالای متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن نشان دهنده تقاضای بالای خرید مسکن است که دولت باید به این تقاضا پاسخ دهد. استقبال حدود ۵.۴ میلیون نفر در ۱۷ استان و ۱۶۳ شهر برای نام نویسی در طرح نهضت ملی مسکن و تایید ۳.۶ میلیون نفر از آنها نشان می دهد دولت عزمی جدی در این زمینه دارد.
عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد افرادی که در طرح نهضت مسکن ملی ثبت‌نام می‌کنند لزوما حائز شرایط دریافت مسکن ملی نیستند و به‌زودی پایش آنها اعلام خواهد شد.او گفت بیش از ۲ میلیون نفر متقاضی مسکن ملی در کشور تاکنون ثبت نام کردند و پایش آنها به زودی آغاز می‌شود. متقاضی مسکن ملی در طرح جهش تولید حتی می تواند مجرد باشد.طرح مسکن ملی مردم را به خانه دار شدن امیدوار می کند.
سورپرایز دولت برای متقاضیان مسکن دولتی/ خبرمهم درباره اعطای وام ۷۰۰ میلیون تومانی
وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که وام ۷۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن هنوز تصویب نشده است گفت برطبق برنامه ریزی انجام شده به صورت ماهانه تعدادی از واحدهای این طرح را تحویل خواهیم داد
وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که وام ۷۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن هنوز تصویب نشده است گفت برطبق برنامه ریزی انجام شده به صورت ماهانه تعدادی از واحدهای این طرح را تحویل خواهیم داد.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه تجلیل از دست اندرکاران پروازهای حج امسال در پاسخ به پرسشی درباره وام ۷۰۰ میلیونی نهضت ملی مسکن گفت این وام هنوز در شورای پول و اعتبار تصویب نشده است.
وی در خصوص افتتاح واحدهای نهضت ملی مسکن افزود: شهریور ماه ۱۰۰ هزار واحد را تحویل می دهیم و بر اساس برنامه به صورت ماهانه تعدادی از واحدهای این طرح را تحویل خواهیم داد.
قاسمی همچنین با تاکید بر این که فروش بلیت پروازهای اربعین به صورت چارتری ممنوع است گفت: قیمت این پروازها مشخص است و کسی اجازه گرانفروشی در این پروازها را ندارد.
وزیر تاکید کرد با چند ایرلاین که اقدام به گران فروشی بلیت کرده بودند برخورد شده و به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شده اند/مه شو
 
معاون وزیر راه و شهرسازی از ساخت ۵۶۷ هزار واحد مسکن در کشور خبر داد و گفت: پیشنهاد کاهش سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در بافت‌های فرسوده مطرح شده است.
محمود محمودزاده با یادآوری این‌که تاکنون ۵.۶ میلیون نفر در  ۷ فاز اعلام شده در طرح‌های حمایتی دولت ثبت نام کرده‌اند، اظهار کرد: ۹۰ درصد ثبت نام کنندگان، پالایش شده‌اند و اطلاع‌رسانی نیز توسط ادارات کل استان و شهرهای جدید برای طی مراحل مورد نیاز در تشکیل و تکمیل پرونده انجام شده است.
وی افزود: عمده ۱۰ درصد باقیمانده نیز شامل دو گروه می‌شوند که یا ثبت نامی‌های جدید و از ۱۵ تیرماه به بعد هستند یا خانواده‌های دارای بیش از ۳ فرزند هستند که مشمول قانون حمایت جمعیت می‌شوند و پالایش آن‌ها نیز در حال انجام است.
وی با بیان این که حدود ۵۶۷ هزار واحد در حوزه مسکن شهری در حال ساخت است که حدود ۵۰ هزار واحد آن بافت فرسوده است، تصریح کرد:  ۱۶۰ هزار واحد مسکن روستایی و ۳۳۳ هزار واحد نیز خودمالک است، بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیز در مراحل شروع یعنی خاک‌برداری و فونداسیون قرار دارند که مجموع آن‌ها یک و نیم میلیون واحد می‌شود. از ۴ میلیون واحد مورد تعهد ۳.۲  میلیون، مسکن شهری و مابقی آن مسکن روستایی است و برای مسکن شهری یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد زمین مسکونی تامین شده است.
وی افزود: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد هم اراضی برای الحاق به محدوده یا شهرک و … در مراحل بررسی کاربری در استان‌هاست که مجموع آن‌ها ۲.۹ میلیون استعداد تامین واحد دارد و بیش از ۹۰ درصد اراضی ۴ساله تاکنون تامین شده است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره شهرک‌سازی و مزایای آن در طرح نهضت ملی مسکن و در مواقعی که توسعه فیزیکی شهرها مناسب نیست، توضیح داد: سیاست ایجاد شهرک‌های جدید با دستورالعملی که در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد، بستر جدیدی را برای تسهیل ایجاد شهرک‌های جدید  توسط بخش خصوصی و بخش دولتی فراهم کرد.
محمودزاده  بیان کرد: برای بیش از ۴۰ شهرک مطالعات اولیه در سطح استان‌ها انجام شده و برای برخی، مصوبات اولیه و برای ۹ شهرک هم مصوبات نهایی شورای عالی مسکن دریافت شده که به عنوان فرصت‌های جدید توسعه شهری در طرح نهضت ملی مسکن محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور باید کل زمین مورد نیاز برای ۴ میلیون واحد مسکونی تا مرداد ماه تامین شود، یعنی تا انتهای مرداد باید زمین یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تعیین تکلیف شود و اگر این اتفاق رخ دهد ثبت نام جدید هم برای طرح نهضت ملی مسکن خواهیم داشت.
وی با تاکید بر اهمیت کیفیت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن از امضای تفامنامه‌ای کلی با یک شرکت بیمه برای تضمین کیفیت ساختمان‌ها خبر داد و با اشاره به این‌که طبق مصوبه شورای عالی مسکن که در حال اجراست، تمام ساکنین بافت‌های فرسوده کشور می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند که این تسهیلات برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان به مدت ۲۰ سال و بدون نیاز به خرید اوراق و سپرده‌گذاری است.
محمودزاده افزود: پیشنهاد کاهش سود تسهیلات نیز مطرح شده که در صورت تصویب می‌تواند برای افزایش تعداد ساخت‌وسازها در بافت فرسوده کمک کند.
وی با اشاره به این‌که در حوزه صنعتی سازی هم برای افزایش رغبت سازنده‌ها، سقف تسهیلات با تصویب شورای عالی مسکن تا ۲۰ درصد اضافه شد، اظهار کرد: این یک عدد قابل ملاحظه‌ای است و با تفاهمی که با بانک مرکزی در حال انجام دست بیشترین حجم پرداخت در بخش اول خواهد بود که به نفع پروژه‌های صنعتی سازی است.
وی اضافه کرد: برخی تکنولوژی‌های صنعتی دارای مجوز، از نظر قیمت تمام شده قابل رقابت نیستند و چون جامعه هدف ما آورده محدودی دارند، ما باید از بین تمام تکنیک‌های صنعتی گروهی را انتخاب کنیم که مزایای قیمت تمام شده و کیفیت و سرعت را باهم داشته‌باشند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که از دیماه سال گذشته تا امروز  ۳۳۳ هزار مالک در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام و تقاضای تسهیلات کرده‌اند، گفت: در سنوات گذشته به طور متوسط حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار واحد در سال‌های عادی پروانه صادر می‌شده اما طی چند ماه اخیر و در این پروسه، برای ۴۸ هزار واحد در شهر تهران تا کنون برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که حدود ۱۰درصد آن‌ها تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.
محمودزاده ادامه داد: همچنین تفاهمی بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای ساخت وساز ۱۸۰ هزار واحد مشارکتی در بافت‌های فرسوده شهر تهران منعقد شده و تا امروز نیز  ۱۲۰ هزار واحد وارد فاز اجرایی شده‌اند که اتفاق بزرگی است و اینکه در یک سال ساخت و ساز بیش‌از ۲۳۰ هزار واحد انجام شود، رکورد بزرگی به شمار آمده و حتما در بازار مسکن تهران طی نیمه دوم سال تاثیر خواهد گذاشت.در این خصوص برای ۳۰۰ هزار واحد تسهیلات در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به این‌که یکی از راهبردهای وزارت راه و شهرسازی ساخت و ساز ۸۰۰ هزار واحد برای دهک‌های اول تا سوم با حداکثر حمایت دولت و تسهیلات ۵ درصدی است، افزود: راهبرد بعدی ساخت مسکن برای گروه‌های متوسط در حد استطاعت و با کمک نسبی دولت، راهبرد دیگر مسکن روستایی و راهبرد آخر نیز جاره‌داری حرفه‌ای است که این بسته در مجموع می‌تواند تاثیر قابل توجهی برای ایجاد تعادل بازار مسکن کشور داشته باشد.
وی تصریح کرد: دستورالعملی به تمام مدیران کل استان‌ها برای افزایش کیفیت ابلاغ شده که در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت اولویت واگذاری زمین به شکل گروهی و یا فردی است و در شهرهایی مثل یزد و طبس این سیاست انجام شده و حتی در بسیاری از شهرها خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته شده است.
وی افزود: در ۴ الی ۵ استان نیاز ۴ ساله تامین شده مثل سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و در برخی استان‌ها مثل استان‌های شمالی و برخی استان‌های غربی کوهستانی مشکل تامین زمین وجود دارد که هرچند در شرایط فعلی زمین بیش از ثبت نام شده‌ها تامین شده اما با توجه به دستور رئیس جمهور تا پایان مرداد ماه تامین زمین ۴ ساله به اتمام خواهد رسید.
محمودزاده درباره رعایت معماری ایرانی_اسلامی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: با توجه به تاکید قانون جهش تولید مسکن بر اجرای معماری ایرانی_اسلامی وزارت راه و شهرسازی کارگروهی متشکل از نهادهای دولتی و دانشگاهی و صاحب نظران هر استان تشکیل داد تا طرح نهضت ملی مسکن در هر شهر و استانی مبتنی بر معماری بومی آن شهر و استان اجرا شود.
وی تاکید کرد: این کارگروه تمام طرح‌های معماری و تفکیکی پروژه‌ها را کنترل و تصویب می‌کنند اما مسولیت نظارت در نهایت بر عهده شورای مسکن استان می‌تواند باشد.
محمودزاده با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پایان شهریور ماه اولین واحدهای طرح نهصت ملی مسکن تحویل داده شود، گفت: پیش‌بینی اولیه این است که حدود ۱۰۰ هزار واحد از استان‌های مختلف به عنوان اولین بخش به افرادی که زودتر در طرح شرکت کرده و آورده اولیه خود را واریز کرده اند، تحویل داده شود.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مبلغ آورده طرح نهضت ملی مسکن و قیمت تمام شده گفت: مبلغ آورده برای هر دهک متفاوت است، دهک‌های اول تا سوم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده و حدود ۸۰۰ هزار خانوار حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت از طریق تسهیلات ساخت پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: برای دهک‌های متوسط حدود ۵۵ درصد هزینه‌ تمام شده از طریق تسهیلات انجام می‌شود.
دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجاند. استقبال حدود ۵.۴ میلیون نفر در ۱۷ استان و ۱۶۳ شهر برای نام نویسی در طرح نهضت ملی مسکن و تایید ۳.۶ میلیون نفر از آنها نشان می دهد دولت عزم جدی در این زمینه دارد هرچند در این راه کار سختی در پیش دارد. در واقع دولت سعی دارد با اجرای این طرح مشکلات عرضه و تقاضا در بازار مسکن را مرتفع کند. به عقیده کارشناسان حوزه مسکن در صورت اجرای مناسب این طرح، نتایج مثبت آن در دوره بلندمدت بروز و ظهور می کند.  
مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک ثبت نام بالای متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن را نشان دهنده تقاضای بالای خرید مسکن می‌داند و معتقد است باید دولت به این تقاضا پاسخ دهد.
وی می گوید: همه می دانند که تولید مسکن قطعا اثرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد لذا دولت باید با تلاشی بیشتر در این مسیر گام بردارد و زودتر دست به کار شود. قطعا افزایش تولید و عرضه در بازار مسکن قیمت‌ها را تا اندازه‌ای متعادل خواهد کرد. اکنون کارهای اجرایی این حوزه پیشرفت کندی دارد که امیدواریم کمی شتاب بگیرد.
قلی خسروی ادامه می دهد: البته باید این موضوع را هم مدنظر داشت که با یک طرح آن هم در کوتاه مدت نمی توان مشکلات این حوزه را برطرف کرد. استقبال میلیونی مردم از این طرح کار دولت را سخت‌تر کرده است و باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم و برنامه‌ریزی‌های دقیق و مناسب جهت آغاز ساخت واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن از امسال آغاز شود.
آثار مثبت طرح در دراز مدت ظهور می‌کند
برخی کارشناسان معتقدند با وعده های دولت در خصوص تولید مسکن و آغاز ارائه تسهیلات به این واحدهای مسکونی می توان پیش بینی کرد قیمت مسکن تا حدودی کاهش یابد که البته این کاهش به صورت فوری رخ نخواهد داد.
بیت الله ستاریان، کارشناس مسکن معتقد است که این طرح خود را پروسه زمانی بلندمدت نشان خواهد داد، اساسا در هیچ کشوری آثار اجرای طرح های حوزه مسکن در کوتاه‌مدت خود را نشان نمی دهد.
ستاریان به همشهری آنلاین می‌گوید: اگر تولید یک میلیون واحد مسکونی در کشور محقق پیدا کند هفت یا هشت سال بعد آثار مثبت این طرح خود را نشان خواهد داد. آثار برنامه های مسکن روی تعادل بازار و قیمت ها عمدتا دراز مدت و میان مدت خود را نشان خواهند داد و در کوتاه مدت نمی توان انتظار داشت بازار به تعادل برسد. چون هنوز فاصله زیادی بین عرضه و تقاضا وجود دارد.
وی ادامه می دهد: قطعا افزایش تولید مسکن در دراز مدت موجب می شود تا سهم مسکن در سبد خانوارها از ۵۰ درصد به ۱۴ درصد برسد که در این صورت منجر به افزایش رفاه اجتماعی و میزان رضایتمندی در سطح جامعه خواهد شد. از طرفی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی که کمبود مسکن به آن دامن زده می شود نیز با افزایش تولید مسکن کاهش خواهد یافت. اجرای طرح ملی مسکن و تداوم کار در این حوزه بعد از هفت یا هشت سال موجب می‌شود تا مسکن نیز مانند سایر کالاها از شاخص مسکن تبعیت کند.
ستاریان ادامه می دهد:دولت مسئله مسکن را درست فهمیده که همین جای امیدواری است اما بهتر است دولت مشکلات بخش خصوصی را نیز مرتفع و بسترهای لازم برای فعالیت موثر این بخش فراهم کند و ابزارهای مالی بیشتری را در اختیار این بخش قرار دهد چون ۹۳ درصد تولید مسکن در دست بخش خصوصی است و دولت با اجرای طرح ملی تنها می تواند ۷ درصد از تولید حوزه مسکن را در اختیار بگیرد.
فرصتی برای دهک‌های پایین برای استفاده از تسهیلات بانکی
مسکن  ملی با قیمت تمام شده به مشتریان اعطا می شود و قرار است به این واحدها وام های ۲۵۰،‌ ۳۰۰، ۴۰۰ و ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ ۱۸ درصد تعلق بگیرد که بازپرداخت ماهانه اقساط ۱۷ ساله است که متقاضیان ۳ سال بعد از ساخت و تحویل واحدها ملزم به پرداخت هستند. این اقدامات حمایتی دولت کمک می کند تا شش دهک جامعه بتوانند از مزایای آن برخوردار شوند.
میثم مهرپور، کارشناس حوزه مسکن در گفت و گو با همشهری‌آنلاین، در خصوص تاثیر ساخت مسکن ملی در تعادل بازار و قیمت ها نگاه متفاوتی دارد: در حالت عادی با افزایش عرضه یک کالا در جامعه قیمت آن کنترل می شود و کاهش می‌یابد اما این موضوع در بحث مسکن به ویژه طرح ملی مسکن نمی تواند صدق کند؛ برای مثال شما یک تقاضای مشخصی برای یک کالای مشخصی مانند برنج دارید لذا با عرضه آن کالا قیمت در بازار متعادل می شود اما در خصوص عرضه مسکن موضوع متفاوت است. در خصوص مسکن باید گفت که متقاضیان مسکن مشخص هستند و به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول کسانی که صاحبان مسکن نیستند و اجاره‌نشین محسوب می شوند و دسته دوم بد مسکن هستند اما باید توجه کنیم که عرضه صرفا به تولید مسکن ارتباطی ندارد یعنی ممکن است میلیون ها واحد مسکن جدید ساخته شود اما عرضه منجر به کاهش یا تعدیل قیمت مسکن نشود. تنها به این دلیل که عرضه با نوع تقاضا همخوانی ندارد.
وی ادامه می دهد: در مسکن ملی مانند مسکن مهر همخوانی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد. بیشتر افرادی که این مسکن ها را خریداری می کنند در نهایت در این مسکن ها ساکن نمی شوند و به آن به دید کالای سرمایه ای نگاه می کنند یعنی امروز آن را می خرند و فردا به واسطه شرایط اقتصادی آن را با سود بیشتری به فروش می رسانند. عموما این مسکن ها در اطراف شهرها احداث می شوند که عموما بدون امکانات شهرنشینی هستند و ساکنان برای تردد به شهر مشکلات عدیده ای پیدا می کنند. لذا افزایش تولید در بخش تولید مسکن ملی نمی تواند روی قیمت بازار مسکن تاثیری بگذارد.
مهرپور این طور توضیح می‌دهد: طبق نظریه رانت ریکاردو، اگر دو زمین کشاورزی داشته باشیم که یکی از زمین ها حاصلخیزتر باشد محصولی که آن زمین حاصلخیز تولید می کند نسبت به زمین کناردستی دارای یک نوع رانت و برتری است. در موضوع مسکن هم همین نظریه صادق است. شما هر چقدر در اطراف شهرها مسکن تولید کنید اما تا زمانی که نتوانید تقاضای واقعی افراد نیازمند به مسکن را پوشش دهید نمی توانید قیمت مسکن را کنترل کنید.
وی ادامه می‌دهد: البته نمی‌توان گفت که تولید این نوع مسکن هیچ تاثیری ندارد ممکن است یک بخشی از این مسکن با تقاضاها همخوانی داشته باشد اما عموما این همخوانی درصدی زیادی نیست. تقریبا بیشتر متقاضیان به این مسکن ها به آن به دید کالای سرمایه ای نگاه می کنند که می توانند چند سال دیگر به قیمت بالاتری آن را به فروش برسانند تا اینگونه کمی به خرید مسکن در شهر امیدوار شوند. خوبی این طرح ها این است که به افرادی که تاکنون از تسهیلات بانکی استفاده نکرده اند این امکان را می دهد تا از آن بهره ببرند ؛ اینکه به افرادی که مسکن ندارند این امکان را پیدا می کنند که از زمین دولتی رایگان استفاده کنند یک رانت خوبی برای دهک های پایین درآمدی است (مانند یارانه که یک رانت مثبت خوب است) اقدام خوبی از سوی دولت است که ایرادی هم به آن وارد نیست.
منبع: همشهری آنلاین
ویژه :
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فوتبال ایران است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

source

توسط varzeshikhabari