طرفداری | هفتصد و چهل و ششمین تقابل تیم ملی فوتبال کشورمان با رقبا این بار در شرق اروپا رقم خواهد خورد. تیم ملی فوتبال ایران که با هدایت امیر قلعه نویی خود را برای حضور در جام ملت های آسیا آماده میکند، امروز در شرایطی به مصاف بلغارستان خواهد رفت که تنها تقابل این دو تیم در تاریخ به 45 سال پیش باز میگردد.

در اواخر سال 1356 و اوایل 57، درست در زمانی که تیم ملی کشورمان برای اولین بار جواز حضور در رقابت های جام جهانی را دریافت کرده بود، حشمت مهاجرانی برای آماده سازی هر چه بهتر ملی پوشان کشورمان، تیم ملی را در برابر رقبای تدارکاتی خود از باشگاه های پاریسن ژرمن و کلوب بروخه گرفته تا تیم های ملی ولز، یوگوسلاوی و فرانسه محک می زد. در این بین و در اردیبهشت ماه سال 1357 یکی از این رقبای تدارکاتی بلغارستان بود که در ورزشگاه آزادی رو در روی ملی پوشان کشورمان قرار گرفت.

بلغارها که در رقابتهای انتخابی جام جهانی در گروه پنجم اروپا پایین تر از فرانسه قدرتمند آن دوران در رده دوم قرار گرفته بودند جواز حضور در جام جهانی را بدست نیاوردند و همین موضوع باعث شد تا در فاصله حدودا یک ماه مانده به آغاز جام جهانی، دعوت فدراسیون فوتبال ایران را قبول کنند و برای انجام این بازی دوستانه راهی تهران شوند.

تیم ملی ایران در این بازی با گل دقیقه 38 سوکولوف، مهاجم بلغارها، یک بر صفر عقب افتاد اما در ادامه با گلی که علی پروین از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند موفق شد بازی را به تساوی بکشاند. هرچند که چهره تیم ملی در جام جهانی با چیزی که از حشمت مهاجرانی در این مسابقه دیدیم تفاوت های زیادی داشت اما به هر حال میتوان از این دیدار به عنوان یک بازی تدارکاتی مناسب برای تیم ملی پیش از اعزام به جام جهانی یاد کرد. هرچند که بلغارستان آن تیم اروپایی قدرتمند مد نظر فدراسیون فوتبال ایران نبود و عملکرد و چینش بازیکنان تیم ملی کشورمان در این مسابقه به شکلی دور از انتظار کارشناسان بود.

ایستاده از راست: ابراهیم قاسمپور، محمدرضا عادلخانی، ناصر حجازی، علی شجاعی، غفور جهانی، نصرالله عبداللهی
نشسته از راست: حسن روشن، حسن نایب آقا، آندرانیک اسکندریان، حسن نظری، کاپیتان علی پروین
دنیای ورزش ( 16 اردیبهشت 1357 )

نکته جالب دیگر در این بازی قضاوت جعفر نامدار، داور سرشناس فوتبال کشورمان بود که در کنار تیم ملی، او نیز خود را برای حضور در جام جهانی 1978 آرژانتین آماده میکرد.

حالا با گذشت 45 سال از تنها تقابل ایران و بلغارستان، این بار شاگردان امیر قلعه نویی برای پس دادن بازدید رقیب اروپایی به شرق اروپا سفر کرده اند تا بعد از 586 بازی برای تیم ملی ایران، بار دیگر نام تیم های ملی فوتبال ایران و بلغارستان بر اسکوربرد یک ورزشگاه در کنار هم دیده شود.

با آنکه نظری یکی از مردان موفق میدان ایران بلغارستان بود، اما او نیز هنوز به آمادگی دلخواه نرسیده و فشار تمرینات یک ماهه او را نیز از پا درآورده است. ارزش واقعی او در مهار حریف و نفوذهای گاه به گاه و کمک به خط حمله است اما در روزی که همه سردرگم می نمودند او هم گرفتار بود. در این عکس او را میبینیم که به راحتی از دو بازیکن بلغار عبور کرده است
دنیای ورزش ( 16 اردیبهشت 1357 )
هیچکس منکر تکنیک خوب و بازی حرفه ای عادلخانی نیست. او هرگاه که صاحب توپ شد در حفظ آن موفق بود و هر پاسی که داد دقیق بود و نشان داد که از حیث قدرت بدنی اشکالی ندارد، اما معلوم نبود که چکاره است. یکی از دو مهاجم نوک است یا یک گوش سازنده؟ این یکی از عیب های بزرگ او و تیم ملی بود
دنیای ورزش ( 16 اردیبهشت 1357 )
در اینجا اسکندریان را با کمی تاخیر رو در روی رانیوف مهاجم بلغار می بینیم. قیافه آرام مرد بلغار و چهره در هم اسکندریان حکایت از روز بد تیم ملی در برابر بلغار می نماید. حریفی که هیچ چیز از قدرت فوتبال اروپا در چنته نداشت
دنیای ورزش ( 16 اردیبهشت 1357 )

 

source
عطر تلخ و خنک مردانه

توسط varzeshikhabari