این روزها بچه های ما بچگی نمی‌کنند نوجوانان نوجوانی نمی کنند، جوانان جوانی نمی‌کنند و این مشکلات روحی و روانی در جامعه را زیاد می کند.
به گزارش مشرق، پنجمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «شب نشینی» بر روی آنتن زنده شبکه جام جم رفت. در ابتدای این قسمت محمد سلوکی، مجری «شب نشینی» دقایقی را به بیان افتخارات مرحوم حمیدرضا صدر پرداخته و درگذشت او را تسلیت گفت. پس از آن با پخش تیزر معرفی، محمد خورسند پاراگلایدرسوار قدیمی کشور به عنوان اولین مهمان برنامه دعوت شد.
خورسند گفت: در گذشته دسترسی به پرواز برای همه مردم فراهم نبود و تجربه حضور در پهنه آسمان برای عده ای خاص ممکن بود اما نزدیک ۵۰ سال است وسایلی آمده که پرواز بر فراز آسمان برای همه مردم فراهم شده است و فقط فردی که خلبان باشد تجربه پرواز را ندارد بلکه همه افراد می توانند آن را تجربه کنند؛ هزینه های آن هم به نسبت سفر با هواپیما ارزان تر است.
وی تصریح کرد: جزو اولین کشورهایی بودیم که پاراگلایدر را وارد کردیم و جزو رنکینگ خوب دنیا هستیم؛ امکاناتمان از لحاظ سخت افزاری و سایت های پروازی نسبت به دیگر کشورهای دنیا بسیار مناسب است. دعوت کشورهای دیگر برای حضور و فعالیت در رشته پاراگلایدر را رد کردم و دوست ندارم از کشور بروم چون ایران یک کشور چهار فصل است و می توانیم در همه فصول سال پرواز کنیم. بسیاری از کشورها فقط در فصول خاصی امکان پرواز دارند و در کل سال نمی‌توان پاراگلایدر سواری کرد. اما در ایران می توان در چهار اقلیم پرواز کرد.
پاراگلایدر سوار ایرانی درباره پیشینه علاقه‌مندی‌اش به این رشته ورزشی افزود: از سال ۶۴ اتوماتیک پریدم وقتی ۱۶ ساله بودم. با چترهای دایره ای از داخل هواپیما پریدم. نظامی بازنشسته و غواص هستم؛ چون خودم دوست داشتم این رشته های ورزشی را آموختم و اجباری برایم وجود نداشته است.
خورسند علت بسیاری از مشکلات روحی را اینگونه عنوان کرد: این روزها بچه های ما بچگی نمی‌کنند نوجوانان نوجوانی نمی کنند، جوانان جوانی نمی‌کنند و این مشکلات روحی و روانی در جامعه را زیاد می کند. من همه چیز را در جوانی تجربه کرده ام و هیچ وقت حسرت جوانی ام را نمی خورم؛ ۹ قله ایران را فتح کرده ام، کراس سواری کرده ام، بهترین جزیره های ایران را غواصی کرده ام، بهترین صخره های ایران را صخره نوردی کرده ام. بچه سه راه آذر هستم و برای اینکه بتوانم این لذت ها را تجربه کنم خیلی صرفه جویی و مدیریت کرده ام.
وی درباره زندگی شخصی‌اش گفت: ۵۵ سال دارم. با دختر عمه ام سنتی ازدواج کردم که ازدواج خیلی خوبی بود، بلافاصله خداوند یک دو قلوی دختر داد؛ آن‌ها روند لذت بردنم از مسائل تفریحی را کند کردند اما از آن جلوگیری نکردند. برادرانم، دایی هایم و دخترانم پرواز می کنند.
پاراگلایدر سوار قدیمی عنوان کرد: تا کنون به چند کشور مختلف رفتیم که لوازم های قدیمی داشتند اما لوازم ایرانی به روز و آخرین نسخه های تولید شده را در ایران داریم و نمایندگی های آن ها هم داخل کشور وجود دارد تا مردم بتوانند به راحتی تجهیزات این رشته جذاب را تهیه کنند. البته مشکلات گمرکی را داریم که می طلبد مسئولان این موضوع را حل کنند تا در هزینه های پاراگلایدر سواران صرفه جویی شود.
خورسند برای معرفی سایت های جذاب پاراگلایدرسواری بیان کرد: سایت کردکوی درازنو با ۲۴۰۰ متر ارتفاع یکی از جذاب ترین سایت های پاراگلادرسواری ایران است که فرد می تواند چهار لایه هوا را حس کند. در هیچ کجای دنیا در فاصله کم از کلانشهرسایت های به این زیبایی باشد.
وی از وضعیت بیمه ای فعالان این رشته ورزشی انتقاد کرد و گفت: این وضعیت باید درست شود چون استقبال از پاراگلایدر خیلی زیاد است. حدود ۳۰۰ مربی ۵۹ در انجمن ورزش هوایی در کشور داریم. هنوز به بعد رسانه ی آن نرسیده ایم که بتوانیم از این ورزش برای تبلیغات درآمدزا پول در بیاوریم. باید بحث ویزا درست شود تا توریست های ورزشی برای ورود به ایران و استفاده از این سایت ها بتوانند به کشورما سفر کرده و از این راه درآمدهم کسب کنیم.
خورسند درباره ازدواج جالب دختر و دامادش بیان کرد: دختر و دامادم در آسمان عقد شدند.
در ادامه برنامه پس از بدرقه مهمان اول و اجرای گروه موسیقی زنده «قصه گوها»، جواد انصافی پیشکسوت حرفه نمایش سیاهه بازی به عنوان مهمان دوم برنامه معرفی شد.
انصافی بیان کرد: آموزش جزو وظایف ما است؛  تئاتر و سیاه بازی ریشه در دوره اشکانیان دارد حتی در داستان های ناصرالدین شاه هم این تئاتر را داشته ایم. تلاش کرده ایم ارزش نمایش ایرانی را تبیین کنیم. ۷ کتاب نوشته ام که اولین آن «سیاه بازی از دیدگاه یک سیاه باز» است.
وی در تعریف یکی دیگر از روش های تئاتر اظهار داشت: کسبیه خوانی نوعی از خوانش با اشعار جالب و ریتمی قابل توجه بود که برخی  کسبه که علم به روانشناسی داشتند از آن استفاده کرده و مشتری را جذب کسب و کار خود می کردند حتی بعضی مواقع جنبه طنز داشته است.
انصافی گفت: خانواده ما مذهبی بودند، در رستم آباد و اختیاریه و منطقه پاسداران به دنیا آمدم ولی از ۶ سالگی برای بچه ها قصه می گفتم. از سال ۵۰ به صورت حرفه ای کار نمایش را آغاز کردم و در نوجوانی تلاش می کردم که نوع نمایش ایرانی را برای مردم واضح تر از قبل کنم. تا سال ۵۳ به خودم اجازه نمی دادم لباس سیاه بازی را بپوشم چون نمی‌توانستم آن را تجزیه و تحلیل کنم. اولین نمایش سیاه بازی را سال ۵۴ با دو سیاهه مرد و زن روی صحنه رفت تا نشان دهم این دو موجود مکمل هم هستند.
وی درباره شغل اصلی خود توضیح داد: بازنشسته مخابرات هستم. هیچ گاه کارمند هنر نشدم و آن را به خاطر دلم کار می کردم و میخواستم جایی غیر از هنر منبع درآمد داشته باشم تا در قید و بند پول هرمند نشوم و برای هنر حتی از جیبم هم مایه گذاشتم.
پیشکسوت تئاتر کشور گفت: ۱۲ کشور جزو ایران باستان بوده اند و برای پروژه تحقیقاتی نوروز با همسرم ۵ سال به کشورهای اطراف سفر کردیم. به نتیجه خوبی هم نرسیدیم. اصل نوروز در ایران و بر مبنای شادی و شعف است به همین دلیل همه نوروزخوان ها در راستای شادی می خوانند. در شبکه جام جم هم برنامه آفتاب مهربانی را کار می کردیم. برنامه بابا عبدلی بر پایه نمایش های سیاهی بود. بعد از گسترش آن یه بخش برنامه با عنوان «بعد از خبر» را ساختیم.
انصافی درباره تغییرات سیاهه خوانی به نسب دوران گشته افزود: گاهی با فضای مجازی نمایش ما بروز می شود اما همچنان شخصیت پردازی ارباب هست. یک سری فضاهای پادشاهی سر جای خود هست اما فضاهای خانوادگی را می توانیم عوض کنیم.
وی درباره سوال مجری «شب شینی» که پرسیده بود کدام بخش کار برایش خنده دار تر و جذاب تر است ادامه داد: معمولا چون در نوشتن تنبل هستم داستان های ذهنی خودم را می گوشم خانمم آن‌ها را می نویسد و خیلی وقت ها دوتایی می خندیم زیباترین قسمت ها نامه وارونه یا تومار وارونه است که بازی کلامی در آن صورت می‌گیرد.
انصافی در پایان اشاره کرد شاد کردن مردم جزو وظایف ماست. مردم لازم دارند شاد باشند اگر روحیه شان را از دست بدهندد دیگر ابعاد جامعه هم به مشکل بر می‌خورد. برای افزایش شادی مردم ده سال است نمایش جدی بازی نمی‌کنم برای اینکه دوست دارم مردم شاد باشند.
این برنامه با اجرای قطعاتی کوتاه از سیاهه خوانی های محمد خورسند و اجرای زنده «قصه گوها» در اثنای آن همراه بود. گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کند و تهیه کننده این برنامه نیز کاوه امیری جاوید است.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabnesini.irani بارگذاری می شود.
کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبري-تحليلي مشرق نيوز مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط varzeshikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *