ورزش ایران در طول ادوار مختلف بازی‌‏های المپیک صاحب ۶۸ مدال شده که توسط ۵۳ ورزشکار به دست آمده است؛ در میان مدال‌آوران یک وزنه‌بردار ویژه‌ترین رکورد را در اختیار دارد.
خبرگزاری مهر – گروه ورزش: اگرچه سال ۱۹۰۰ و اعزام «پرنس فریدون ملکم» به دومین دوره بازی‌های المپیک در فرانسه سرآغاز حضور ورزش ایران در این بازی‌ها به حساب می‌آید اما حضور رسمی در المپیک و شرکت در قالب «کاروان» از سال ۱۹۴۸ و همزمان با برگزاری چهاردهمین دوره بازی‌های المپیک در لندن آغاز شد؛ با این حساب تا به امروز که ورزش جهان در انتظار آغاز سی و دومین دوره بازی‌های المپیک در توکیو است، ایران در ۱۶ دوره این بازی‌ها شرکت داشته است و در آستانه هفدهمین حضور رسمی قرار دارد.
«حضور رسمی» ایران در بازی‌های المپیک پس از عضویت در کمیته بین المللی المپیک (IOC) آغاز شد. تا زمان برگزاری بیست و یکمین دوره بازی‌های المپیک (۱۹۷۶ کانادا) ایران حضور مستمر در این بازی‌ها داشت اما بعد از آن دو دوره این بازی‌ها و فرصت شرکت در آن برای ورزش کشورمان از دست رفت.
بازی‌های ۱۹۸۰ مسکو و ۱۹۸۴ لس آنجلس دو دوره بازی‌های المپیک بودند که به ترتیب به دلیل اشغال افغانستان که کشور مسلمان و همسایه ایران است و حمایت‌های آمریکا از عراق که به خاک کشورمان تجاوز کرده بود، توسط ایران تحریم شدند.
بعد از آن ورزش ایران همزمان با برگزاری بیست و چهارمین دوره بازی‌های المپیک (۱۹۸۸ سئول) شرکت دوباره در این بازی‌ها را از سر گرفت و به صورت متوالی آن را ادامه داد.
طی این مدت کاروان ۸۴ نفره ایران در المپیک ۱۹۷۶ کانادا بزرگ‌ترین کاروان اعزامی ایران به این بازی‌ها بود. ضمن اینکه بهترین عملکرد کاروان ایران – از نظر مدال آوری – هم بعد از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی که طی آن کاروان کشورمان صاحب ۶ مدال شد، مربوط به المپیک لندن می‌شود که کاروان ایران به ۱۲ مدال شامل ۴ مدال طلا، ۵ نقره و ۳ برنز دست یافت و هفدهم شد.
ویژه‌ترین رکورد در اختیار یک وزنه‌بردار است/ پرافتخارترین ورزشکار
سهم بالای کشتی از ۶۸ مدال المپیکی
در جریان ۱۶ دوره حضور ورزش ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک ۵۳ ورزشکار ایران موفق به مدال آوری در این بازی‌ها شده اند. محمد جعفر سلماسی اولین مدال آور المپیکی ایران بود. وی در المپیک ۱۹۴۸ لندن صاحب مدال وزنه برداری شد. مدال برنز سلماسی تک مدال ایران در آن دوره بازی‌ها بود که کاروان ۳۸ نفره ایران در میان ۵۹ کشور شرکت کننده را در رده سی و چهارم قرار داد.
آخرین مدال ایران هم توسط کمیل قاسمی در مسابقات کشتی آزاد المپیک ریو به دست آمد. با نایب قهرمانی قاسمی مجموع مدال‌های کاروان اعزامی ایران در آن دوره بازی‌ها به عدد ۸ رسید و جایگاه ۲۵ را برای کشورمان نهایی کرد.
در مجموع اینکه تا به امروز ورزش ایران از حضور در ۱۶ دوره بازی‌های المپیک صاحب ۶۸ مدال شامل ۱۵ طلا، ۲۰ نقره و ۲۵ برنز شده است. تا پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن، کشتی (آزاد و فرنگی)، وزنه برداری و تکواندو تنها رشته‌هایی بودند که کاروان ورزش ایران توسط ورزشکاران آنها در ادوار مختلف صاحب مدال المپیک شد تا اینکه در آن دوره بازی‌ها احسان حدادی با مدال نقره خود، دوومیدانی را هم به جمع رشته‌های مدال آور المپیک اضافه کرد.
در این میان سهم کشتی گیران در ثبت مدال‌های المپیکی ورزش ایران بیشتر از دو رشته دیگر است. تاکنون ۳۸ کشتی گیر ایران صاحب ۴۳ مدال المپیک (۹ طلا، ۱۴ نقره و ۲۰ برنز) شده‌اند. در میان کشتی گیران البته سهم آزادکاران در ثبت مدال‌های المپیک خیلی بیشتر است.
ویژه‌ترین رکورد در اختیار یک وزنه‌بردار است/ پرافتخارترین ورزشکار
غلامرضا تختی (سمت راست) جزو پرافتخارترین ورزشکاران ایران در المپیک
شرایط مدالی رشته‌های ایران در المپیک به این شرح است:
مجموع مدال‌های ایران در المپیک (۶۸ مدال شامل ۱۵ طلا، ۲۰ نقره و ۲۵ برنز)
سهم کم طلاهای ایران از المپیک
کمترین تعداد مدال ورزشکاران ایران در بازی‌های المپیک به رنگ طلا بوده است طوریکه تنها ۱۶ ورزشکار کشورمان موفق به کسب آن شده اند. اولین ورزشکار ایرانی که در المپیک طلایی شد امامعلی حبیبی گودرزی بود. وی در بازی‌های ۱۹۵۶ ملبورن که سومین «حضور رسمی» کاروان ایران در المپیک به حساب می‌آمد در مسابقات کشتی آزاد صاحب مدال طلا شد. غلامرضا تختی هم دومین طلایی ورزش المپیکی ایران است. وی در همان المپیک ملبورن و بعد از امامعلی حبیبی گودرزی قهرمان مسابقات کشتی شد.
آخرین طلایی ایران در ادوار مختلف المپیک هم حسن یزدانی است. وی در المپیک ریو قهرمان مسابقات کشتی آزاد شد. در همان بازی‌ها سهراب مرادی و کیانوش رستمی در مسابقات وزنه برداری صاحب مدال طلا شدند.
در کل اینکه ۱۸ مدال طلا به نام ۱۶ ورزشکار در پرونده المپیکی ایران ثبت شده است. هادی ساعی و حسین رضازاده تنها ورزشکاران ایران هستند که دو مدال طلای المپیک در اختیار دارد.
مدال آوران طلا ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک به این شرح هستند:
مدال آوران طلا ایران در ادوار مختلف المپیک (۱۸ مدال، ۱۶ ورزشکار)
نقره‌ای های ورزش المپیکی ایران
نایب قهرمانی ورزشکاران ایران در بازی‌های المپیک از المپیک ۱۹۵۲ فنلاند (پانزدهمین دوره بازی‌ها) و توسط محمود نامجو (وزنه برداری)، ناصر گیوه چی و غلامرضا تختی (کشتی آزاد) آغاز شد. کسب مدال نقره المپیک تا بازی‌های ۲۰۰۴ آتن و نایب قهرمانی علیرضا رضایی و مصطفی جوکار ادامه داشت. بعد از آن اما هیچ یک از ورزشکاران ایران در المپیک پکن موفق به کسب این رنگ مدال نشدند و به همین دلیل جدول مدال آوران نقره ایران برای مدت هشت سال بدون تغییر ماند تا اینکه در المپیک ۲۰۱۲ لندن پنج مدال نقره برای کاروان ایران به دست آمد.
در کل اینکه تاکنون ۲۱ مدال نقره توسط ۱۹ ورزشکار در ادوار مختلف بازی‌های المپیک به دست آمده است. غلامرضا تختی و عسکری محمدیان تنها ورزشکارانی هستند که دو مدال نقره در اختیار دارند.
مدال آوران نقره ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک به این شرح هستند:
مدال آوران نقره ایران در ادوار مختلف المپیک (۲۱ مدال، ۱۹ ورزشکار)
در تمام دوره‌ها برنز گرفتیم به جز المپیک ۱۹۸۸
بازی‌های ۱۹۸۸ تنها دوره‌ای است که کاروان ایران در آن مدالی به رنگ برنز به دست نیاورده است. در واقع از مجموع ۱۶ دوره حضور رسمی ایران در بازی‌های المپیک، ورزشکاران کشورمان در ۱۵ دوره صاحب مدال برنز شده اند و به همین دلیل تعداد مدال‌های برنز ورزشکاران المپیکی ایران بیشتر از مدال‌های طلا و نقره است.
۲۹ مدال از مجموع ۶۸ مدال المپیکی ورزش ایران به رنگ برنز است که توسط ۲۸ ورزشکار به دست آمده است. مدال ایران در ادوار مختلف المپیک ۲۵ مدال به زنگ برنز بودنه است. امیررضا خادم تنها ورزشکار المپیکی ایران است که صاحب دو مدال برنز شده است.
مدال آوران برنز ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک به این شرح هستند:
مدال آوران برنز ایران در ادوار مختلف المپیک (۲۹ مدال، ۲۸ ورزشکار)
ویژه‌ترین رکورد در میان مدال آوران المپیک
در میان ۵۳ ورزشکار ایرانی که مدال المپیک را در اختیار دارند، بعضاً صاحب بیش از یک مدال هستند مانند هادی ساعی و حسین رضا زاده که دو مدال طلا المپیک کسب کرده اند. البته ساعی علاوه بر این دو مدال طلا، یک مدال برنز از حضور در این بازی‌ها به دست آورده است. غلامرضا تختی هم با در اختیار داشتن یک مدال طلا و دو نقره جزو ورزشکاران رکوردار کشورمان در المپیک است.
ویژه‌ترین رکورد در اختیار یک وزنه‌بردار است/ پرافتخارترین ورزشکار
محمد نصیری و عبدالله موحد دو ورزشکار پرافتخار ایران در وزنه برداری و کشتی
البته ویژه‌ترین رکورد ورزشکاران از حیث کسب مدال المپیک در اختیار محمد نصیری است. وی تنها المپیکی ایران است که صاحب مدال المپیک در هر سه رنگ طلا، نقره و برنز شده است. نصیری مدال طلای المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو (مکزیک) را در اختیار دارد. او در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ (آلمان) مدال نقره گرفت و حضور در المپیک ۱۹۷۶ مونترال (کانادا) را با کسب مدال برنز به پایان رساند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط varzeshikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *