معرفی جگوار F تایپ ZP ادیشن

جگوار F تایپ در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و کسی احتمالا نمی‌داد که این خودروی اسپرت، آخرین مدل احتراقی و اسپرت این شرکت انگلیسی باشد.

اکنون باید با این واقعیت رو به رو شویم که این محصول به پایان عمر خود رسیده و مدل اف تایپ ZP Edition 2024 آخرین بازمانده آن است. این خودروی اسپرت از پیشرانه V8 سوپرشارژ بهره‌مند شده است، که آخرین نمونه بنزینی در این مدل خواهد بود.

این یک خودروی تولید محدود است که در نسخه‌های کوپه و کانورتیبل ساخته می‌شود. تیم SV Bespoke جگوار نمای بیرونی و داخلی آن را طراحی کرده است. دو رنگ مختلف برای بدنه خودرو در دسترس بوده که از مدل کلاسیک E تایپ الهام گرفته است؛ آبی Oulton براق و سفید Crystal براق. اگر رنگ آبی را انتخاب کنید، فضای داخلی خودرو دو رنگ مشکی و قرمز خواهد داشت. اگر رنگ دیگر را انتخاب کردید، فضای داخلی با ترکیب مشکی و آبی خواهد بود. جگوار اشاره کرده است، که این‌رنگ‌‌ها قبلا برای مدل F تایپ ارائه نشده بودند.

2024 جگوار F تایپ ZP ادیشن

هر کدام از رنگ‌های بدنه را که انتخاب کنید، یک دایره سفید رنگ با دست روی در خودرو نقاشی شده است. این برای احترام به خودروهای مسابقه‌ای E تایپ در سال ۱۹۶۱ است. به غیر از دایره‌های سفید رنگ روی در، قسمت دور جلوپنجره نیز سفید است. در این خودرو رینگ‌های ۲۰ اینچی و تریم مشکی برای نمای خارجی در نظر گرفته شده است. البته به جز‌ نمای خارجی، تریم مشکی در کابین و رینگ‌ها نیز دیده می‌شود.

قطعا نشان‌هایی وجود دارند که خاص بودن این مدل‌ را مشخص کنند. این نشان روی گلگیرها، رکاب‌های در و روی داشبورد تعبیه شده‌اند. یک پلاک ویژه وجود دارد که تعداد تولید این محصول منحصربه‌فرد را نشان می‌دهد. تنها ۱۵۰ دستگاه از F تایپ ZP Edition تولید می‌شود.

مشخصات فنی، مشابه F تایپ R تریم P575 است. یعنی به پیشرانه V8 سوپرشارژ با حجم ۵ لیتر مجهز شده است، که ۵۷۵ اسب‌بخار قدرت  و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. نیروی تولید شده توسط گیربکس هشت سرعته اتوماتیک به همه چرخ‌ها منتقل می‌شود. شتاب صفر تا 100 کیلومتر برساعت آن نیز ۳.۵ ثانیه اعلام شده است.

2024 جگوار F تایپ ZP ادیشن

مدیرعامل جگوار اظهار کرده که F تایپ بیش از یک دهه است که رانندگان خودروهای اسپرت را جذب کرده. همان‌طور که پنج دهه پیش E تایپ این کار را انجام داد. تولید نسخه ZP Edition جشنی برای این خودرو بوده که به لیست خودروهای منحصربه‌فرد، مانند Project 7 در سال 2015 و Heritage 60 Edition در سال 2020 می‌پیوندد.

محصولات شرکت جگوار از سال ۲۰۲۵ تماما الکتریکی خواهند شد. قیمت آخرین نسخه بنزینی F تایپ منتشر نشده است، اما قیمت یک دستگاه F تایپ R نسخه P575 به ۱۱۴,۲۷۵ دلار می‌رسد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source