قیمت دلار امروز ۲۸ مهر ۱۴۰۲/ سرنوشت مبهم دلار در میانه جنگ

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار روز گذشته ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان بود و امروز هم قیمت دلار در همین محدوده بود. قیمت دلار فردایی هم در کانال‌های تلگرامی در همین محدوده بود و نشان از ثبات بازار ارز دارد.

دلار در حالی در کانال ۵۱ هزار تومان جا خوش کرده که در میانه هفته جاری بازارساز توانست قیمت دلار را تا کف کانال ۵۰ هزار تومان برساند. در حالی که دلار خود را برای کانال ۴۹ هزار تومان آماده کرده بود که تحولات سیاسی، قیمت دلار را یک کانال بالا برد و دلار وارد کانال ۵۱ هزار تومان شد.

از میانه هفته گذشته دلار در کانال ۵۱ هزار تومان مانده و در محدوده ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان در نوسان است.

اما علت افزایش قیمت دلار چیست؟ هفته گذشته چند عامل به افزایش قیمت دلار دامن زد. اولین عامل افزایش تنش میان حماس و اسرائیل بود. در این تنش نام ایران مجددا مطرح و ایران به ورود به این جنگ تهدید شد. این عامل منجر به افزایش نااطمینانی در بازار شد و قیمت دلار را بالا برد.

عامل دیگر ماجرای تحریم‌های موشکی ایران بود. در حالی که ایران می‌گوید تحریم‌های تسلیحاتی این کشور برداشته شده، اما اروپا نگاه دیگری به این ماجرا دارد و اعلام کرده تحریم‌های ایران را حذف نمی‌کند. نه تنها اروپا این تحریم‌ها را برنداشت که در هفته جاری تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های ایرانی وضع کرد.

عامل سوم هم نامه نمایندگان کنگره آمریکا بود. در این نامه نمایندگان آمریکا خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران شده‌اند و این مساله هم امیدواری‌ها به کاهش تنش در بازار را کمرنگ کرد.

به نظر می‌رسد که روند بازار در هفته آینده هم به همین شکل باشد و دلار در محدوده کانال ۵۱ هزار تومان باقی بماند. این قیمت در حالی است که تلاش بازارساز برای مهار دلار همچنان ادامه دارد و باید دید آیا بازارساز این هفته هم می‌تواند با مداخله در بازار قیمت دلار را کاهشی کند یا نه.

source