علت سفید شدن موها در جوانی چیست؟

با افزایش سن، سفید شدن موها رویدادی کاملا طبیعی تلقی می‌شود. اما آنچه تعجب‌آور به نظر می‌رسد این است که چرا برخی از افراد در جوانی دچار سفیدی موها می‌شوند؟ موی سفید در جوانی چه عاملی دارد؟ با ما همراه باشید تا علت سفید شدن موها در جوانی را با هم بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانیم

موی سفید در جوانی

رنگ موهای شما توسط رنگدانه‌ای به نام ملانین تعیین می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود، ملانین کمتری در بدن تولید خواهد شد. در نتیجه رنگ موها رو به سفیدی خواهد رفت. این رویداد کاملا طبیعی است اما در اینکه چرا برخی از افراد خیلی زود و در سنین جوانی یا حتی نوجوانی دچار سفیدی مو می‌شوند، ممکن است عوامل مختلفی دخیل باشد. مثل ژنتیک، استرس، کمبود ویتامین و … اگر تغذیه مناسبی ندارید، در همین ابتدای مقاله خرید قرص تقویت مو را به شما پیشنهاد می‌دهیم که سرشار از ویتامین‌ها است.

علت سفید شدن موها در جوانی

بدون شک مهم‌ترین عاملی که در سفید شدن موها در جوانی نقش دارد، ژنتیک است. حتما متوجه شده‌اید که برخی از افراد به صورت ارثی زودتر از اینکه پا به سن بگذارند، دچار سفیدی مو در جوانی می‌شوند. اما به جز ژنتیک، برخی دیگر از عوامل نیز دخیل هستند که موجب می‌شوند بسیاری از افراد در دهه 20 زندگی خود دچار سفیدی مو شوند:

نقش ژنتیک در سفید شدن موها در جوانی

گفتیم که مهم‌ترین علت سفید شدن موها در جوانی به عوامل ژنتیکی برمی‌گردد. معمولا افرادی که در دهه 20 زندگی خود دچار سفیدی مو می‌شوند، از لحاظ ژنتیکی مستعد بروز این مسئله هستند. سنی که در آن موهای فرد سفید می‌شود، تحت تاثیر ژن IRF4 قرار دارد و یک نوع خاص از آن نشانگر سفید شدن زودرس مو است.

ژن IFR4 فعالیت ژن دیگری به نام TYR را کنترل نموده که آنزیمی را که برای تولید ملانین مورد نیاز است کد می‌کند. فرض بر این است که نوع rs12203592 بر فعالیت سلول های پیش ساز ملانوسیت تاثیر می‌گذارد اما در حال حاضر مشخص نیست که آیا این فرضیه درست است یا خیر.

 موی سفید در جوانی

تاثیر استرس در سفید شدن موها

دیگر علت سفید شدن موها در جوانی، استرس می‌تواند باشد. بررسی یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که افرادی که در جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند، بیش از سایرین در زندگی خود تحت تاثیر عوامل استرس‌زا قرار داشته‌اند. همچنین پیشتر مطالعاتی روی حیوانات نشان داده بود که استرس باعث می‌شود موش‌‌ها سلول‌های بنیادی تولید کننده ملانوسیت‌های جدید را از دست بدهند.

ملانوسیت‌ها سلول‌هایی هستند که ملانین تولید می‌کنند. با افزایش سن بدن به طور طبیعی آن سلول‌های بنیادین را از دست می‌دهد. با این وجود در رابطه با استرس و سفیدی مو در جوانی تحقیقات بیشتری نیاز است. اگر استرس زیادی دارید و در سنین جوانی به سر می‌برید، به منظور کنترل استرس خود و در نتیجه جلوگیری از سفید شدن موها راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • به طور منظم ورزش کنید.
 • مثبت اندیش باشید و افکار منفی را از خود دور کنید.
 • خود را درگیر سرگرمی‌ها مورد علاقه خود کنید. مثل: تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و …
 • نفس عمیق، مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید.
 • با دوستان خود بیشتر معاشرت کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و این مواد غذایی را در رژیم خود جای دهید: میوه و سبزیجات تازه، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی و پروتئین بدون چربی.

ابتلا به برخی بیماری‌ها؛ علت سفید شدن موها در جوانی

برخی از شرایط سلامتی علت سفید شدن موها در جوانی می‌تواند باشد. به عنوان مثال، آلوپسی آره آتا که موجب ریزش مو می‌شود، ممکن است در سفیدی مو در جوانی هم نقش داشته باشد. بیماری دیگری که ممکن است در سفیدی مو نقش داشته باشد، ویتیلیگو است. این بیماری باعث از دست رفتن رنگدانه پوست می‌شود و در سفید شدن زودرس موها نیز تاثیرگذار است.

کمبود ویتامین و سفیدی مو

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله علت سفید شدن مو در جوانی است. کمبود کدام ویتامین باعث سفیدی مو می شود؟ به موارد زیر توجه کنید:

 • کلسیم
 • مس
 • فریتیتن (نوعی پروتئین)
 • زینک (روی)
 • ویتامین B12
 • آهن
 • فولات
 • سلنیوم

دقت داشته باشید که کمبود پروتئین نیز ممکن است باعث شود موهای شما دچار سفیدی زودرس شوند و در دهه بیست زندگی خود یا حتی زودتر شاهد سفید شدن موهای خود باشید.

تحقیقات نشان داده است که رژیم‌های گیاه‌خواری ممکن است خطر سفید شدن زودرس مو را افزایش دهند.

چه گیاه‌خوار هستید و چه نیستید، اطمینان حاصل نمایید که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی از پروتئین‌ها استفاده می‌کنید. همچنین با آزمایش خون و مراجعه به پزشک مطمئن شوید که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بالا در بدن شما وجود ندارد زیرا کمبود مواد مغذی علت سفید شدن موها در جوانی می‌تواند باشد.

برخی از شواهد نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین ب-کمپلکس ممکن است در سیاه شدن موهایی که قبلا سفید شده‌اند، نقش داشته باشند. با این حال در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.

نقش ویتامین ها در سفیدی مو

آیا سفیدی مو در جوانی ارثی است؟

در علت سفید شدن موها در جوانی هیچ عاملی به اندازه ژنتیک بحث برانگیز نیست. تحقیقات نشان می‌دهند که ژن‌ها در سفید شدن زودرس موها نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. بررسی یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که احتمال سفید شدن موها در جوانی (دهه 20 زندگی) در افرادی که والدین آنها قبل از 30 سالگی دچار سفیدی مو شده‌اند، 3 تا 5 برابر بیشتر است.

اگر موهای شما صرفا به دلیل عوامل ژنتیکی، در دهه بیست زندگی دچار سفیدی می‌شوند، هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد و چاره‌ای نیست جز اینکه با روی باز و بدون ناراحتی به استقبال آن بروید. البته خرید رنگ مو و استفاده از آن می‌تواند رنگ سفید موهای شما را پوشش داده و سفیدی مو را به طور موقت از بین ببرد.

چه کسانی دچار سفید شدن زودرس مو می‌شوند؟

در دهه بیست زندگی، برخی از افراد بیش از بقیه دچار سفیدی مو می‌شوند. ساختار موی افراد بر اساس نژاد و قومیت متفاوت است. تحقیقات نشان داده است که سفیدی زودرس موها در افراد سفید پوست قبل از 20 سالگی و در افراد با نژاد آسیایی قبل از 25 سالگی اتفاق می‌افتد. در افراد سفید پوست، سفید شدن موها دیرتر و در حدود 30 سالگی رخ خواهد داد.

آمار افراد مبتلا به موی سفید در جوانی در زنان و مردان تقریبا یکسان است. با این حال نخستین موهای سفید در زنان معمولا در جلوی پیشنانی ظاهر می‌شود و در مردان در دو طرف سر.

عواملی که احتمال سفید شدن مو در جوانی را افزایش می‌دهند

برخی از عوامل به طور مستقیم علت سفید شدن موها در جوانی نیستند. اما ممکن است با آسیب رساندن به فولیکول مو روند سفید شدن موها را افزایش دهند:

سیگار کشیدن و سفیدی مو

تحقیقات نشان می‌دهد که بین سیگار کشیدن و بروز موی سفید در جوانی ارتباط وجود دارد. سیگار ممکن است باعث تجمع نیکوتین در فولیکول‌های مو شده و روی رنگدانه مو تاثیر بگذارد.

قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش (UV)

اشعه UV خورشید استرس اکسیداتیو را در بدن افزایش داده و تعادل رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها را در بدن بر هم زده و به سلول‌ها آسیب می‌رساند. رادیکال‌های آزاد مخرب سلول‌ها و بافت‌های بدن هستند. قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی به ملانین موجود در فولیکول مو آسیب رسانده و رنگدانه مو را کاهش می‌دهد.

حرارت و مواد شیمیایی موجود در رنگ مو

علت سفید شدن موها در جوانی ممکن است به مواد شیمیایی موجود در رنگ مو مرتبط باشد. مواد شیمیایی موجود در رنگ مو به ساختار مو آسیب رسانده و احتمال سفید شدن زودرس موها را افزایش می‌دهد. همچنین حرارت ناشی از سشوار و اتوی مو نیز می‌تواند در سفید شدن زودرس موها دخیل باشد.

معرفی کپسول گرناهیر برای جلوگیری از سفید شدن موها

در اینجا قصد داریم مکملی را به شما معرفی کنیم که احتمال سفید شدن موها را در حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. کپسول خوراکی گرناهیر پریمیوم آدریان به منظور جلوگیری از ریزش مو، افزایش رشد مو، تقویت مو و جلوگیری از سفید شدن مو کاربرد دارد. همچنین از این مکمل با هدف افزایش استحکام ناخن‌ها می‌توان بهره گرفت. گرناهیر فاقد ترکیبات هورمونی بوده و با خیال راحت می‌توانید از فواید بی‌نظیر آن بهره بگیرید.

 قرص گرناهیر

 خرید قرص گرناهیر

روزانه 3 عدد از این قرص را همراه با 1 لیوان آب به مدت 3 تا 6 ماه میل کنید تا اثرات مفید استفاده از آن را از نزدیک شاهد باشید. تاکنون هیچ نوع عارضه جانبی برای مکمل گزارش نشده است. ترکیبات موجود در قرص گرناهیر عبارتند از: ویتامین B1، ویتامین B5، ساکارومایسس (نوعی مخمر)، ال سیستئین، کراتین و پارا آمینو بنزوئیک اسید.

کلام پایانی در مورد علت سفید شدن موها در جوانی

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز علت سفید شدن موها در جوانی را بررسی کردیم. ژنتیک، استرس و کمبود مواد مغذی از اصلی‌ترین دلایل موی سفید در جوانی است. با این حال عوامل دیگری مثل سیگار کشیدن، استفاده زیاد از رنگ مو و … نیز در سفیدی زودرس موها نقش دارند که به آنها نیز اشاره کردیم. در پایان محصول گرناهیر به شما معرفی شد که برای جلوگیری از سفید شدن مو می‌توانید از آن استفاده کنید. سوالات خود را برای ما کامنت کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

source