تاکید بر تسریع اجرایی شدن توافقات ایران و عمان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

در راستای پیگیری تفاهم نامه همکاری های مشترک با کشور عمان وزیر ارتباطات به مسقط رفت و روز چهارشنبه در دیدار با وزیر ارتباطات و حمل و نقل عمان بر ضرورت تسریع در اجرایی شدن توافقات دو طرف در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف توسعه مناسبات دو کشور تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، اواخر هفته جاری بود که وزیر ارتباطات به منظور پیگیری تفاهمنامه همکاری‌های مشترک با کشور عمان در محورهایی چون زیرساخت، پست، پست بانک، فناوری اطلاعات و فضایی، به مسقط رفت و گفته شد سعیدبن حمود المعولی، وزیر ارتباطات و حمل نقل عمان دیدار می کند. این دیدار به منظور پیگیری تفاهمنامه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلفی است که در اردیبهشت ماه امسال در تهران میان این دو وزیر امضا شده بود. پیش از این دیدار، گروه‌های کاری دو کشور در نشست‌هایی کارشناسی پیرامون تدوین جزییات محورهای این همکاری به بحث و گفت و گو می نشینند تا سند همکاری‌های مشترکی میان وزرای ارتباطات ایران و عمان امضا شود. 

در همین رابطه، روز گذشته، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در مسقط با سعیدبن حمود المعولی وزیر ارتباطات و حمل نقل عمان دیدار و گفت و گو کرد. زارع پور ضمن اظهار خوشحالی از دعوت وزیر ارتباطات عمان برای انجام این سفر، گفت: از چند ماه گذشته و بعد از سفر وزیر ارتباطات عمان به تهران، گروه های کارشناسی دو کشور در محورهای مختلف با یکدیگر جلسات کارشناسی زیادی را برگزار کردند و در حوزه های مختلف برنامه هایی را برای همکاری مشترک تدوین کردند.

وی افزود: در حوزه ارتباطات برنامه هایی چون همکاری در زمینه ترانزیت داده و همچنین در بخش های زیرساختی برنامه هایی برای همکاری تدوین شده است و در حوزه فناوری اطلاعات نیز جمهوری اسلامی ایران تجربه خوبی در حوزه دولت الکترونیک و راه اندازی خدمات دیجیتال دارد که می توانیم همکاری های خوبی را داشته باشیم.

زارع پور با بیان اینکه در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز همکاری های مشترکی خواهیم داشت، تصریح کرد: در حوزه پست می توانیم اقدام مشترک خوبی انجام دهیم و برای ورود کالاهای ایرانی مورد توجه مردم عمان و همچنین کالاهای عمانی مورد نیاز مردم ایران، تسریع صورت بگیرد. 

وزیر ارتباطات با اشاره به پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، خاطرنشان کرد: ما آمادگی انتقال این فناوری ها به کشور دوست و برادر عمان را داریم.

وی با اشاره به ارتقای روابط دو کشور در زمان ریاست جمهوری آیت الله رییسی، اظهار امیدواری کرد که توسعه روابط دو کشور به همین شکل ادامه داشته باشد.

وزیر ارتباطات و حمل و نقل عمان نیز ضمن خوش آمد گویی به زارع پور، به ریشه دار بودن روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: در گذشته نیز همکاری های مشترکی در زمینه ای چون کابل های دریایی انجام شده است و عمان آمادگی دارد که این همکاری ها را گسترش دهد.

المعولی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری در زمینه ترانزیت داده با ۱۵ کشور همسایه ایران، تصریح کرد: در خصوص انتقال داده از عمان تل به شرکت ارتباطات زیرساخت در جلسات کارشناسی توافقاتی صورت گرفته است. وی همچنین از آمادگی عمان برای سرمایه گذاری مشترک برای ایجاد مراکز داده در ایران و عمان خبر داد.

در پایان دو طرف بر تدوین برنامه زمان بندی مشخصی برای پیشبرد تفاهمات صورت گرفته، تاکید کردند. بنابه این گزارش، سفر وزیر ارتباطات به مسقط پاسخی است به سفر وزیر ارتباطات و حمل نقل عمان که اردیبهشت‌ماه سال جاری انجام شد و در جریان این سفر، دو طرف تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک در محورهایی چون زیرساخت، پست، پست بانک و فناوری اطلاعات به امضا رساندند.

پس از این دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سفر به عمان پس از دیدار با وزیر ارتباطات و حمل و نقل این کشور به اتفاق هیات همراه از شرکت ارتباطات عمان موسوم به عمان تل به عنوان اپراتور غالب این کشور بازدید کرد و با حضور در بخش های مختلف این اپراتور در جریان روند فعالیت این اپراتور عمانی قرار گرفت.

زارع پور همچنین با طلال بن سعید المعمری رییس شرکت ارتباطات عمان دیدار و گفت و گو کرد و در جریان برنامه های این اپراتور ارتباطی کشور عمان قرار گرفت. همچنین راههای توسعه همکاری بین این اپراتور با شرکتهای ایرانی به ویژه شرکت ارتباطات زیرساخت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

وی پس از آن به شرکت پست عمان موسوم به اسیاد اکسپرس رفت و با حضور در این شرکت از فرایند تجزیه مبادلات و ارسال مرسولات پستی در این کشور بازدید کرد. وزیر ارتباطات علاوه بر آن نشست مشترکی با ابراهیم بن سلطان الحوسنی رییس شرکت پست عمان برگزار کرد و در مورد همکاری های مشترک پستی به صحبت و هماهنگی پرداختند.

سپس زارع پور در مسقط راهی پارک دیتا شد و ضمن دیدار با مقبول بن سالم الوهیبی رییس شرکت عمان دیتا پارک، از بخش های مختلف این پارک بازدید کرد و در جلسه ای راهکارهای توسعه همکاری این مجموعه با طرف های ایرانی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش از انجام این بازدیدها، در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عمان، گزارشی از برنامه ملی اقتصاد دیجیتال عمان ارایه شد و سعیدبن حمود المعولی وزیر ارتباطات و حمل و نقل این کشور در مورد جزییات این برنامه توضیحاتی را ارایه کرد.

گفتنی است در سفر زارع پور به کشور عمان؛ هیاتی شامل تعدادی از معاونان و مدیران عامل سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات، برای مذاکره پیرامون همکاری های مشترک دو کشور، وی را همراهی می کنند.

انتهای پیام

source