ما می خواهیم تجاوز اشغالگران به مردم  را متوقف کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر، «خلیل الحیه» از رهبران حماس درباره اقدام این گروه مقاومت در آزادسازی اسرا به تلوزیون الجزیره گفت: «ما از روز اول نگران بازگشت زنان و کودکان بازداشت شده به خانواده هایشان بودیم.»

خلیل الحیه گفت: «ما سخت تلاش می کنیم تا آزادی بازداشت شدگان را انجام دهیم.»

عضو دفتر سیاسی حماس همچنین افزود که ما می خواهیم تجاوز اشغالگران به مردم را متوقف کنیم و اجازه دهیم کمک ها وارد نوار غزه شود.

خلیل الحیه در ادامه اظهار داشت که ما مشتاقانه منتظر شنیدن اخبار جدید برادرانمان در نوار غزه در مورد تعداد بازداشت شدگان و اسرا هستیم.

همزمان جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تلاش می‌کند تا آتش‌بس موقت در غزه را تمدید کند.

در این بیانیه آمده است: «جنبش مقاومت اسلامی حماس در تلاش خواهد بود آتش‌بس موقت را پس از پایان مدت ۴ روزه همان‌طور که در این توافق ذکر شده، از طریق مذاکره جدی برای افزایش تعداد اسرای اسرائیلی که قرار است آزاد شوند، تمدید کند.»

پیش از این، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که ارتش این رژیم سومین گروه از اسیران نزد حماس را تحویل گرفته است.

گردان‌های قسام نیز اعلام کرد که در قالب توافق آتش‌بس موقت و تبادل اسیران ۱۳ اسیر صهیونیست، ۳ شهروند تایلندی و یک شهروند روسی را به صلیب سرخ تحویل داده است.

رسانه‌های عبری گزارش دادند که این مرحله از تحویل اسیران صهیونیست در نقطه‌ای مرزی میان غزه و اراضی اشغالی انجام شده و این بار مرز مصر محل تحویل اسیران نبوده است.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز محل تحویل اسیران صهیونیست را شمال غزه عنوان کرد. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که اسیران صهیونیست در مسیر حرکت به سمت گذرگاهی در نزدیکی شهرک صهیونیستی «کیبوتس بئیری» هستند.

رسانه‌های عبری زبان اعلام کردند که حال عمومی اسیران صهیونیست آزاد شده خوب است.

از سوی دیگر رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که در مقابل آزادی گروه سوم اسیران صهیونیست، ۳۹ کودک فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد می‌شوند.

همچنین بر اساس گزارش‌های ارسالی، ارتش رژیم صهیونیستی به سوی فلسطینیانی که اطراف زندان «عوفر» در اراضی اشغالی جهت استقبال از اسیران فلسطینی تجمع کرده‌اند، گاز اشک‌آور پرتاب کرده تا آن‌ها را متفرق کند.

گفتنی است شب گذشته نیز جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای به طور رسمی اعلام کرد که ۱۳ اسیر صهیونیست و ۷ شهروند خارجی را به صلیب سرخ تحویل داده و آزاد کرده است. در مقابل رژیم صهیونیستی نیز ۳۹ اسیر زن و کودک فلسطینی را آزاد کرد.

دو روز پیش نیز در چارچوب آتش‌بس موقت میان رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین، در مقابل آزادی ۱۳ اسیر صهیونیست ۳۹ اسیر زن و کودک فلسطینی از زندان‌های این رژیم آزاد شدند. همراه این ۱۳ اسیر صهیونیست ۱۲ شهروند تایلندی نیز خارج از توافق آتش‌بس توسط جنبش حماس آزاد شدند.

همچنین «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِن‌بی‌سی نیوز» ادعا کرد که ۳ آمریکایی در اسارت حماس هستند؛ ۲ زن و یک کودک.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص گفت: دلایلی داریم که معتقدیم یکی از ۳ آمریکایی که توسط حماس به اسارت درآمده است، امروز آزاد می‌شود. فکر می‌کنیم که آزادی‌ها ادامه داشته باشد. گفتم دلایلی داریم؛ اما نمی‌خواهم بگویم که اطمینان ندارم. با همه طرف‌ها برای امکان تمدید توافق آتش بس در حال کار هستیم.

«جیک سالیوان» اضافه کرد: احتمال تمدید توافق وجود دارد. این موضوع برعهده حماس است. حماس قرار است درباره آزادی ۱۰ نفر تصمیم بگیرد. رییس جمهور بایدن در ۲۴ ساعت گذشته در تماس‌هایی برای بررسی این موضوع بوده؛ امروز هم وی با نخست وزیر اسرائیل تماس خواهد داشت.

source