خبر برگشت میگوی پرورشی بوشهر از کشور چین صحت ندارد

سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص خبری مبنی بر برگشت ۶ کانتینر یخچال‌دار میگوی بوشهر به چین به دلیل آلودگی به فاضلاب توضیح داد: تاکنون هیچگونه میگوی تولید استان بوشهر از کشور چین مرجوع نشده است.

به گزارش ایسنا، اطلاعیه این سازمان دامپزشکی در رابطه با میگوهای صادراتی ایران به شرح ذیل است:

 میگوی استان بوشهر در سال گذشته به بیش از ٢٣ کشور جهان شامل چین، روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و … صادر شده است و از ابتدای سال ١٤٠٢ نیز این روند ادامه داشته است. در سال گذشته ٢٤هزار تن میگو صادرات و از این میزان ٥.٨ هزار تن به کشور چین و  ٨.٦ هزار  تن به کشور روسیه صادر شده است و در سال جاری صادرات میگو تا پایان آبان ماه حدود ١١.٦ هزار تن بوده است که سهم کشور چین ١.٦ هزار تن و روسیه ٤.٧ هزار تن بوده است و تاکنون محموله‌ای به دلیل آلودگی فاضلابی و آلودگی بهداشتی به بوشهر برگشت داده نشده است.

لازم به ذکر است تاکنون هیچگونه میگوی تولید استان بوشهر از کشور چین مرجوع نشده است.

همچنین برای صادرات محصولات شیلاتی به کشور چین، کارگاه های فرآوری آبزیان باید کد تاییدیه بهداشتی از کشور چین، مطابق استانداردهای بهداشتی کشور چین را اخذ کنند و در صورت قصور در اجرای ضوابط بهداشتی کشور چین، تاییدیه بهداشتی این کارگاه‌ها توسط کشور چین لغو یا معلق می‌شود و تا زمانی که کشور چین از شرایط بهداشتی محصولات تولیدی آنها اطمینان حاصل کنند، اجازه صادرات مجدد را به این کارگاه ها نخواهد داد. چنین محصولاتی با شرایط غیربهداشتی که در این خبر اعلام شده تاکنون به بوشهر برگشت داده نشده است و از طرف کشور چین به ایران اعلام نشده است. ضمنا این کارگاه‌ها به طور منظم توسط ناظرین و ممیزین بهداشتی دامپزشکی کشور و استان بوشهر مورد بررسی بهداشتی قرار می‌گیرند.

همچنین قبل از تایید بهداشتی میگوهای صادراتی توسط اداره کل دامپزشکی استان بوشهر، این میگوها در آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان دامپزشکی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و پس از تایید نتایج آزمایشگاهی مطابق استانداردهای بین‌المللی، گواهی بهداشتی بین‌المللی برای محموله‌ها صادر خواهد شد؛ مضافا با توجه به دارا بودن دامپزشک در تمام کارگاه‌های فرآوری آبزیان در استان بوشهر، روند بهداشتی تولید از ابتدای ورود میگو از مزارع پرورش به کارگاه فرآوری تا زمان بسته‌بندی، انجماد و حتی بارگیری تحت نظارت بهداشتی این دامپزشکان انجام می‌گیرد و درصورتی که تایید سلامت این محصولات برای داخل کشور یا خارج کشور تایید نشود، اجازه توزیع در داخل کشور یا صادرات نخواهند داشت.

لازم به ذکر است هر ساله برنامه پایش و بررسی وضعیت بهداشتی میگو تحت عنوان NRP توسط ادارات کل دامپزشکی استان‌ها انجام می‌گیرد و نمونه میگوهای اخذ شده از مزارع پرورش میگو جهت برررسی باقیمانده‌ها و… به آزمایشگاه‌های بین‌المللی در اروپا ارسال می‌شوند. نتایج آزمایش‌های میگوهای ارسالی به آزمایشگاه‌های اروپا حاکی از سلامت میگوی ایران و میگوی استان بوشهر است که در سال جدید ایران مجددا اجازه صادرات میگو به اروپا را از اتحادیه اروپا اخذ کرد.

لذا از مراجع نظارتی و مدعی العموم خواستاریم با برهم زنندگان امنیت روانی و امنیت بهداشتی جامعه برخورد قاطعی داشته باشند.

گفتنی است؛ برخی صفحات مجازی، خبری مبنی بر برگشت ۶ کانتینر یخچالدار میگوی بوشهر به چین را به دلیل آلودگی به فاضلاب منتشر کرده بودند.

انتهای پیام

source