زنی که با اسلحه وارد اتاق دستگاه ام‌آ‌‌ر‌آی شده بود به دلیل اصابت گلوله به نشیمنگاهش بستری شد

سازمان غذا و داروی آمریکا گزارش داده است یک زن ۵۷ ساله در این کشور به دلیل وارد شدن با یک قبضه کلت به داخل اتاق دستگاه ام‌آ‌رآی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شده است.

بنابر گزارش منتشره، حادثه زمانی اتفاق افتاد که آهنربای دستگاه ام‌آر‌آی (یا همان دستگاه تصویربرداری پرتو مغناطیسی) تفنگ کمری را جذب کرد و باعث شد گلوله‌ای از آن شلیک شود و به نشیمنگاه بیمار برخورد کند.

مقامات بیمارستانی گفته‌اند گلوله تنها به صورت «سطحی» این زن را مجروح کرده و او پس از بستری شدن، به سرعت در حال بهبودی است.

دستگاه‌های ام‌آر‌آی از آهنرباهای قدرتمندی استفاده می‌کنند و به همین دلیل هنگام روشن بودن طیف گسترده‌ای از فلزها را به سمت خود جذب می‌کنند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد معمولا از بیماران خواسته می‌شود تا وسایل فلزی خود را پیش از نزدیک شدن به دستگاه تحویل دهند.

طرز کار دستگاه‌های ام‌آر‌آی به این شکل است که از امواج رادیویی برای تصویربرداری از اندام‌های داخلی بدن استفاده می‌کند. ابزارهای پزشکی قرارداده شده در بدن مانند ضربان‌ساز، حلزون گوش، پمپ‌های انسولین و پلاتین‌های کاشته‌شده در پاها یا مفصل‌های ران و زانو باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود آسیبی به دستگاه نمی‌رسانند.

در اغلب موارد حتی به بیماران لباس مخصوص بیمارستان داده می‌شود، چرا که برخی قطعات فلزی به کار رفته در لباس‌ها برای دستگاه خطرناک هستند. با این حال مشخص نیست این زن چگونه توانسته اسلحه را وارد اتاق معاینه کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفته است کادر درمان به رویه استاندارد ایمنی برای ورود بیمار به اتاق ام‌آر‌آی عمل کرده، با این حال این شخص در جواب این سوال که آیا اسلحه‌ای حمل می‌کند یا نه، جواب منفی داده است.

گزارش منتشره محل وقوع این حادثه شامل ایالت یا بیمارستان را مشخص نکرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این حادثه مربوط به آهنربای ام‌آر‌آی نیست اولین اتفاقی نیست که باعث مجروح شدن یک نفر در سال جاری می‌شود. پیشتر در ماه مارس یک پرستار در شمال کالیفرنیا به خاطر آوردن جسم فلزی به اتاق ام‌آر‌آی باعث شده بود برانکارد چرخ‌دار به شدت به او برخورد کند.

این حتی نخستین بار نیز نیست که یک حادثه تیراندازی مرتبط با ام‌آر‌آی رخ می‌دهد. در ماه فوریه امسال، یک مرد برزیلی با خودش اسلحه‌ای را به اتاق معاینه آورده بود که وجود دستگاه ام‌آر‌آی باعث شد تا سلاح خود به خود شلیک کند. بر اثر این اتفاق، گلوله به شکم مرد برخورد کرد و او جان خود را از دست داد.

طبق گزارش منتشره از سوی کادر پزشکی، این مرد برزیلی نیز پیش از ورود به اتاق ام‌آرآی داشتن سلاح را انکار کرده بود.

source