برتری پرسپولیس در آمار پیروزی دربی ها

پرسپولیس و استقلال تا کنون یکصد و یک بار در قالب بازی‌های رسمی و دوستانه مقابل هم به میدان رفته‌اند که پرسپولیس در مجموع با ۲۷ پیروزی پیشتاز است.

سرخ و آبی‌های فوتبال ایران تا کنون در ۱۰۱ مسابقه به مصاف یکدیگر رفته اند که از این میان نتیجه ۹۹ مسابقه از نظر آماری قابل محاسبه است، هرچند اکثر رسانه‌ها با توجه به صلاحدید‌ خود تمایلی برای ورود به این موضوع ندارند.

در طول ۱۰۱ دربی که تا کنون برگزار شده است، دو پیکار به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های استاندارد برگزاری مسابقات فوتبال در واقع نباید مورد محاسبه قرار بگیرند.

در دربی شماره ۶ به تاریخ سوم مهرماه سال ۱۳۴۹ که یک دیدار دوستانه بود، بازیکن تیم استقلال تعویض شده و بازیکن دیگری به جای او وارد زمین می‌شود. طبق قوانین فوتبال بازیکن خروجی در پی تعویض دیگر امکان حضور در میدان را ندارد و بازیکن غیرمجاز تلقی می‌‎شود. با این وجود در ادامه مسابقه، همان بازیکن بعد از استراحت و تجدید قوا دوباره به زمین آمد و گل هم زد.

و اما در دربی شماره ۲۳ که یک دیدار دوستانه در گرامیداشت مرحوم علی دانایی‌فرد بود نیز به دلیل اختلالی که در جریان مسابقه پیش آمد، بازی به پایان نرسید و یک مسابقه ۹۰ دقیقه‌ای را شاهد نبودیم.

البته پرسپولیس با احتساب این دو مسابقه نیز، صاحب برتری در تعداد پیروزی‌های دربی است. با احتساب نتایج رقم خورده در وقت‌های قانونی بازی و احکام انضباطی، سرخپوشان ایران تاکنون در ۲۷ دربی به پیروزی رسیده اند و استقلال حتی با احتساب پیروزی‌هایش در دو مسابقه غیراستاندارد یاد شده، صاحب ۲۶ پیروزی است. بازی‌هایی که در وقت‌های قانونی به تساوی انجامیده است و کار به ضربات پنالتی کشید نیز جزو ۴۸ تساوی رقم خورده بین دو تیم است.

تعداد مسابقات رسمی دو تیم هم ۹۵ پیکار است که پرسپولیس با برتری ۲۷ بر ۲۴ در کسب پیروزی پیشتاز بوده است. آخرین پیروزی استقلال در دربی به دهم اسفند سال ۱۳۹۶ یعنی به دو هزار و ۱۱۴ روز قبل از دربی پیش رو بازمی‌گردد.

 


برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)